official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
WINDINGSTAD Rasmus
1993
NOR
1:46.11
6.00
2
SCHWAIGER Dominik
1991
GER
+0.98
15.05
3
HROBAT Miha
1995
SLO
+1.81
22.72
4
VERDU Joan
1995
AND
+1.85
23.09
5
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
+2.18
26.13
6
NETELAND Bjoernar
1991
NOR
+2.32
27.43
7
KOSI Klemen
1991
SLO
+2.46
28.72
7
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+2.46
28.72
9
CATER Martin
1992
SLO
+2.64
30.38
10
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
+3.06
34.26
11
SAUGESTAD Stian
1992
NOR
+3.15
35.09
12
VON APPEN Henrik
1994
CHI
+3.22
35.74
13
GOWER Jack
1994
GBR
+3.31
36.57
14
ESTEVE Axel
1994
AND
+3.36
37.03
15
MCCORMACK Declan
1999
CAN
+3.51
38.42
16
ZABYSTRAN Jan
1998
CZE
+3.60
39.25
17
HORWITZ Kai
1998
CHI
+3.70
40.17
18
FOREJTEK Filip
1997
CZE
+3.72
40.36
19
MACEDO Michel
1998
BRA
+3.86
41.65
20
VON APPEN Sven
1997
CHI
+3.88
41.83
21
BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
1992
BOL
+3.90
42.02
22
DEBELAK Tilen
1991
SLO
+3.97
42.67
23
BERNDT Ondrej
1988
CZE
+4.04
43.31
24
SUNDIN Olle
1997
SWE
+4.08
43.68
25
PIROZZI Roberto
1999
CHI
+4.11
43.96
26
PLATTER Filip
1997
SWE
+4.17
44.51
27
SALVADORES Xavier
1996
AND
+4.24
45.16
28
ARENE Martin
1996
FRA
+4.31
45.81
29
ALAYRACH Josh
1995
AND
+5.98
61.23
30
LEON Diego
1999
CHI
+6.04
61.78
31
KIM Hyeon-tae
1990
KOR
+6.23
63.54
32
BEGINO Juan Cruz
2000
ARG
+6.72
68.06
33
DE GALBERT Antoine
1998
FRA
+6.98
70.47
34
VARGAS BOURGUET Matias
1996
AND
+8.07
80.53
35
WATSON Hunter
1999
CAN
+8.53
84.78
36
VALLECILLO Juan Pablo
1999
ARG
+8.62
85.61
37
FORTIN Alexandre
1997
CAN
+9.19
90.88
38
NARALOCNIK Nejc
1999
SLO
+9.38
92.63
39
BIRKNER Alexander
1998
USA
+9.78
96.33
40
MEALEY Jake
1998
CAN
+10.11
99.37
41
LAHAYE Eric
1999
BEL
+10.15
99.74
42
RIUS GIMENEZ Alex
1998
AND
+10.20
100.20
43
KIM Dong-woo
1995
KOR
+10.21
100.30
44
DUFF Alex
1999
CAN
+10.25
100.67
45
WOOD Harrison
1999
CAN
+10.56
103.53
46
SIGNE Valentin
2000
CHI
+10.81
105.84
47
KARAVASILI Leonidas
1999
GBR
+11.07
108.24
48
VAN DITMAR Delfin
2000
ARG
+11.20
109.44
49
MATHIEU Benjamin
1999
CAN
+11.56
112.76
Did not qualify for 2nd run
BARRERA Tobias
2000
ARG
RIVERA Maximiliano
2001
CHI
MONTI Fernando
2001
ARG
DRAJZIBNER Matias
1999
ARG
LOPEZ DAVALOS Lautaro
1999
ARG
FLAHERTY Charles
2000
PUR
TAKADA Shunnosuke
2001
JPN
MCKENZIE Angus
2000
AUS
CASTRO Mateo
2000
CHI
CANTERO Tomas
2000
ARG
SCHILKRUT Ian
2000
CHI
MYTSAK Dmytro
1995
UKR
WOLD Keegan
2000
USA
CANCLINI Marco
2000
USA
ALONSO Bautista
2000
ARG
CAIN Cameron
1998
USA
CARACCI Juan Agustin
1999
CHI
KING William
2000
CAN
MATTLE Remo
1994
SUI
LEE Dong-geun
1994
KOR
DUFF Sam
2000
CAN
LALIBERTE Joe
1999
CAN
MCKIM Shamus
1999
USA
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
VERGARA Tomas
2001
CHI
SANDOVAL Luis Felipe
2001
CHI
SOLARI Vicente
2001
CHI
COMPARINI Dante
2001
CHI
CLARO Antonio
1998
CHI
VENEZIAN Max
2000
CHI
VENEZIAN Lorenzo
1997
CHI
ALLENDES Benjamin
2001
CHI
GOMEZ Mauricio
2000
ESP
KOCH Benjamin
2000
CHI
VERGARA Benjamin
2001
CHI
ZANON Nicola
1996
THA
LEE Dexter
2000
GBR
MOEHRING Roy
1999
NED
KOVBASNYUK Ivan
1993
UKR
VALENZUELA Emilio
2000
ARG
BURKHART Max
2000
GER
MARLER Aidan
2000
CAN
VAN DITMAR Felipe
1999
ARG
EVIA Y ROCA Enrique
1985
ARG
CLEMENT Rafael
1999
CHI
FORSYTH Jack
2000
CAN
PARK hyuk
1990
KOR
SENECAL Marc-Eugene
2000
CAN
GONEAU William
1999
CAN
OLIVERAS Marc
1991
AND
PHILLIPS Jordan
1998
CAN
KRALJ Zan
1997
SLO
PICCARD Daron
1996
FRA
ST-GERMAIN William
1992
CAN
FIGUEROA Andres
1996
CHI
HOLSCHER Kay
1998
CHI
Disqualified 1st run
Did not start 1st run
Disqualified for Over Quota