official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
KROPF Peter
1975
AUT
1:37.98
57.96
2
WIPPERT Jens
1971
GER
+2.39
71.86
3
SCHOENLEBER Roland
1967
GER
+3.51
78.38
4
HOLLER Manfred
1976
GER
+3.68
79.37
5
KALTENBACH Alexander
1977
GER
+4.29
82.92
6
GRUNENBERGER Claude
1974
FRA
+4.44
83.79
7
LAEMMLE Stefan
1977
GER
+4.99
86.99
8
LAGOUTTE Jerome
1977
FRA
+5.02
87.16
9
GERLACH Bastian
1976
GER
+5.60
90.54
10
BRUNNER Sebastian
1977
GER
+6.16
93.80
11
SCHMITTEN Rainer
1978
GER
+6.18
93.91
12
NIEDERBERGER Martin
1976
GER
+6.34
94.84
13
COLIN Fabian
1978
GER
+6.86
97.87
14
PROTZ Robert
1970
GER
+7.27
100.25
15
VOELKSCH Hartmut
1970
GER
+7.89
103.86
16
KROENER Matthias
1977
GER
+9.13
111.07
17
LIEBL Alexander
1975
GER
+10.46
118.81
18
STRELOW Tobias
1977
GER
+11.03
122.13
19
VOEHRINGER Thomas
1978
GER
+11.75
126.32
20
EYB Enno
1977
GER
+11.93
127.36
21
OLIVIERI Daniel
1978
ARG
+12.08
128.24
22
FALCH Martin
1967
AUT
+12.20
128.93
23
DEMETER Dieter
1976
GER
+12.22
129.05
24
OPAVA Petr
1964
CZE
+12.35
129.81
25
KOHLER Alain
1978
FRA
+13.44
136.15
26
MANDLER Andreas
1975
GER
+13.46
136.26
27
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
+14.16
140.34
28
GERKAU Lucien
1978
GER
+15.38
147.43
29
SCHAEFER Boris
1973
GER
+15.87
150.28
30
SCHRAMM Florian
1976
GER
+16.16
151.97
31
MUEHLSCHLEGEL Felix
1975
GER
+16.47
153.77
32
HOLL Florian
1978
GER
+16.56
154.30
33
GRETEN Tom
1978
GER
+17.51
159.82
34
ARRIETA Ignacio
1977
ARG
+17.54
160.00
35
MUELLER Michel
1972
SUI
+18.53
165.76
36
BRUGGER Ralf
1971
GER
+19.22
169.77
37
GOETZ Andreas
1972
GER
+19.24
169.89
38
HERMANN Philipp
1979
GER
+20.30
176.06
39
DEFFNER Klaus Juergen
1974
GER
+25.74
207.70
Did not finish 2nd run
BACHMEIER Andreas
1978
GER
ENNION Paul John
1977
GBR
GAIL Juergen
1976
GER
GLAENZEL Andy
1972
GER
HERMANN Johannes
1974
GER
KOCH Fridolin
GER
KRAUTTER Thorsten
1977
GER
LUKSIK Ladislav
1978
CZE
MEYER Sebastien
1974
FRA
MUEHLSCHLEGEL Jochen
1974
GER
OVCAK Boris
1978
GER
RIESTER Patrik
1977
GER
SKOPEK Martin
1978
CZE
TURLOTTE Julien
1978
FRA
VAN DE VELDE Peter
1979
BEL
VON TRESKOW Benedikt
1979
GER
WIKGOLM Lars
1977
GER
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ARNOLD Tim
1972
GER
BAUMANN Steffen
1974
GER
BEUTER Stefan
1968
GER
BOEHM Martin
1977
GER
BRANDLHUBER Christian
1976
GER
GRAF Andreas
1976
GER
GRAF Stefan
1978
GER
HERRE Joerg
1974
GER
HERRMANN Markus
1979
GER
HORACEK Daniel
1967
CZE
HUSSONG Klaus
1966
GER
JAEGER Frank
1974
GER
KAPPELER Holger
1978
GER
KORDEUTER Stefan
1975
GER
MEISTER Patrick
1979
GER
PEREZ HARDT Nicolas
1977
ARG
PETERSIK Marian
1973
GER
PFAUNTSCH Franz
1978
GER
POLACEK David
1974
CZE
PROEGER Heiko
1978
GER
PUTTKAMMER Axel
1976
GER
RUCKDESCHEL Sebastian
1978
GER
SCHABINGER Thorsten
1979
GER
SCHEUFELE Stefan
1900
GER
SCHMIDT Karsten
1977
GER
SCHULTE Peter
1976
GER
STEFFEL Martin
1979
GER
STREJCEK Ludek
1977
CZE
VAN DEN BOSCH Bob
1976
BEL
VERBIC Armin
1970
GER
VETTER Tim
1900
GER
WEBER Steve
1976
GER
Disqualified 1st run
Did not start 1st run
FALCH Rainer
1978
AUT
FARRELL Peter
1979
AUS
FISCHER Thomas
1979
AUT
GARSTENAUER Mario
1979
AUT
GOETZ Friedrich
1976
AUS
HARTLEITNER Christoph
1979
AUT
NEUHAUSER Andreas
1979
AUT
PACHNER Oscar
1970
ITA
REISENBERGER Paul
1976
AUT
ROTTHIER Peter
1962
BEL
SADEE Cedric
1978
NED
SALTER Jason
1975
AUS
SCHIFFNER Andreas
1979
AUT
SCHREIBER Roland
1975
GER
SEBOR Richard
1977
CZE
SEIDL Alfred
1969
AUT
THOMAS Sam
1977
AUS
WOISETSCHLAEGER Harald
1974
AUT
SCHAUSBERGER Daniel
1979
AUT