official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BENEY William
1999
GBR
1:28.91
41.69
2
GALLAGHER Patrick
1998
USA
+1.84
56.59
3
BRYAN Lucien
1999
USA
+2.19
59.42
4
KEARING Henry
1998
USA
+2.44
61.45
5
JENKINS Jake
1998
USA
+3.46
69.71
6
BENEY Jack
2000
GBR
+3.93
73.52
7
CHEN Gavin
1996
USA
+4.69
79.67
8
PEAKE Derick
1999
USA
+4.76
80.24
9
WIACEK Victor
1998
POL
+4.80
80.56
10
HEJNA Ethan
1998
USA
+5.19
83.72
11
MCCLURE Yuri
1998
USA
+5.35
85.01
12
TABER Benjamin
2000
USA
+5.61
87.12
13
HABIG Alex
1998
USA
+6.89
97.49
14
MAIDEN Ethan
2001
USA
+7.11
99.27
15
WILSON Reed
2001
USA
+7.30
100.81
16
HUMPHREYS R J
1998
USA
+7.35
101.21
17
CASEY Richard
2001
USA
+7.92
105.83
18
HAYDEN Sam
2000
USA
+8.27
108.66
19
HOTERMANS Tim
2000
BEL
+8.46
110.20
20
GENTILE Crowley
1998
USA
+8.88
113.60
21
CHARLESTON Ben
2001
USA
+9.16
115.87
22
DEMPSEY Hugh
2001
USA
+9.43
118.05
23
REYNOLDS Jake
2001
USA
+10.46
126.40
24
MOONEY David
2000
USA
+11.04
131.09
25
WIACEK Lucas
2001
POL
+12.12
139.84
26
ABDOW Alex
2001
USA
+12.73
144.78
27
CAREY Cameron
2000
USA
+12.83
145.59
28
SMITH Chesley
2001
USA
+13.03
147.21
29
SMITH Aiden
2001
USA
+14.59
159.84
30
VALENTINE Luke
2000
USA
+15.75
169.23
31
HANUS Andrew
2000
USA
+19.16
196.85
32
FOSSLAND Warner
2001
USA
+21.11
212.64
33
LENT Cameron
2000
USA
+21.77
217.99
34
BLAAFALK Bastian
1998
DEN
+25.50
248.19
35
GOCLOWSKI Brodie
2001
USA
+26.97
260.10
36
MUSCARELLA Carlo
2001
USA
+27.28
262.61
37
SKAANE Nils
2001
USA
+31.30
295.16
38
SIEGEL Matthew
2000
USA
+33.28
311.19
39
GALLUZZO Joshua
2001
USA
+46.29
416.55
Did not finish 2nd run
HAMILTON Tristan
2001
USA
HESSINGER Max
2001
USA
MCDONALD Max
2000
AUS
CURTIS Drew
2001
USA
FRYER Matthew
2001
USA
PURCELL Alexander
2000
USA
TATSUZUKI Riku
1998
JPN
TAYLOR Carson
2001
USA
GOLDEN Christopher
2001
USA
MARSCHKE Connor
2000
USA
MCKEE Donovan
2000
USA
GUTSTEIN Trent
1998
USA
SHANTLER Thomas
1999
USA
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
KERN Riley
2001
USA
WOLFF Kyle
2001
USA
SZUBA Nicholas
2001
AUS
JACOBS Ben
2001
USA
VAN SLYKE Andrew
2001
USA
DAVENPORT Stian
2001
USA
KLINKENBERG Anders
2001
USA
WETZEL Evan
2000
USA
KAFTAN Eddie
2000
USA
LAINO Peter
2001
SUI
GEHRKE Nathaniel
2000
USA
SPEAR Simon
2001
USA
SMITH Cameron
2001
USA
BEARDSLEY Ryan
2001
USA
STROBECK Liam
2001
USA
MANAHAN Aidan
2000
USA
DAHL Hayden
2000
USA
GRAY Andrew
1999
USA
AINSLIE Rowen
2001
USA
SZUBA Matt
1999
USA
SUNSHINE Ben
2001
USA
D AMICO Nicholas
2000
USA
HOOPS Harrison
2000
USA
BOVACONTI Pasquale
2000
USA
SHEA Jack
2000
USA
LUCAS John
2001
USA
LASH Ben
2000
USA
HARRELL Andrew
2001
USA
MENARD Paul
1999
USA
KUBOTA Kelsey
2000
USA
CARTER T Martin
1999
USA
ROMAN Zachary
2000
IRL
BLANCATO Angelo
2001
USA
BIANCHI John
1999
USA
TAYLOR Quin
2000
USA
JOHNSON David
1999
USA
PROVANCE Carver
2000
USA
KUSUMI Kazui
1996
USA
GERMAN Jack
2001
CAN
BAKER Zachary
1999
USA
FAY Crosby
2000
USA
MATTHES-THERIAULT Renny
2001
USA
MALCOLM Finnbahr
1999
USA
GILLIS Robert
2000
USA
BRAUN Samuel
2000
USA
PRICE Matthew
1999
USA
REGAN Christopher
2000
USA
BASCIANO Markus
2001
CAN
COTE Matthieu
2000
USA
TSUTSUMI Masashi
1999
JPN
RYAN Elliot
1999
USA
EMERSON Ben
2000
USA
UNDERHILL Robert
2000
USA
HANLON Luke
1999
USA
TROYER Stockton
1997
USA
MCINNIS Tristan
1995
USA
LAZZARI Giovanni
1999
USA
WILSON Cody
1996
USA
MIDDLETON Fraser
1998
GBR
MCKIM Liam
1998
USA
MCKIM Shamus
1999
USA
HANUS Matthew
1997
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run