official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MEILLARD Melanie
1998
SUI
2:13.90
15.00
2
PLATINO Elisa
1999
ITA
+0.33
17.49
3
DVORNIK Neja
2001
SLO
+0.57
19.30
4
LOEVBLOM Hilma
2000
SWE
+0.63
19.75
5
SOLA Beatrice
2003
ITA
+0.88
21.64
6
POMARE Ambra
2004
ITA
+1.15
23.67
7
STOFFEL Elena
1996
SUI
+1.28
24.65
8
WILD Simone
1993
SUI
+1.34
25.11
9
ZELGER Lorina
1999
SUI
+1.47
26.09
10
KASPER Vanessa
1996
SUI
+1.48
26.16
11
DELLA MEA Lara
1999
ITA
+1.60
27.07
12
ZENERE Asja
1996
ITA
+1.72
27.97
13
CEDER Liv
2001
SWE
+1.87
29.11
14
HOERHAGER Lisa
2001
AUT
+1.91
29.41
15
PYKALAINEN Erika
2001
FIN
+2.05
30.46
16
DORIGO Fabiana
1998
GER
+2.09
30.76
17
ESCANE Doriane
1999
FRA
+2.12
30.99
18
MONSEN Marte
2000
NOR
+2.16
31.29
19
ASTNER Nina
2000
AUT
+2.22
31.75
20
BOSTROEM MUSSENER Moa
2001
SWE
+2.26
32.05
21
STEINMAIR Laura
2000
ITA
+2.36
32.80
22
RICHARDSON Britt
2003
CAN
+2.38
32.95
23
HAERRI Vivianne
1999
SUI
+2.45
33.48
24
GROB Stefanie
2004
SUI
+2.61
34.69
25
GHISALBERTI Ilaria
2000
ITA
+2.63
34.84
26
JOHANSSON Stella
2003
USA
+2.70
35.37
27
LYDERSEN Pernille Dyrstad
2003
NOR
+2.91
36.95
28
JELINKOVA Adriana
1995
CZE
+3.13
38.61
29
SOCQUET DAGOREAU Julia
2000
FRA
+3.35
40.27
30
WILLIBALD Martina
1999
GER
+3.84
43.96
31
KAPPAURER Magdalena
2000
AUT
+4.31
47.51
32
MCFARLANE Caitlin
2002
FRA
+5.08
53.32
32
SCHLOSSER Paulina
2001
GER
+5.08
53.32
34
LINGG Charlotte
1999
LIE
+5.43
55.96
35
BELFROND Annette
2002
ITA
+5.64
57.54
36
TOMSIC Nika
2000
SLO
+5.77
58.52
37
SALZGEBER Angelina
2004
AUT
+5.87
59.28
38
LUGON-MOULIN Laurine
2001
FRA
+7.00
67.80
39
OEHLUND Cornelia
2005
SWE
+7.33
70.29
40
RAICH Leonie
2005
AUT
+7.51
71.65
41
FALCH Natalie
2004
AUT
+8.13
76.32
42
PFURTSCHELLER Valentina
2002
AUT
+9.17
84.17
43
MERC Ana
2006
SLO
+11.11
98.80
44
OPLOTNIK Anja
2002
SLO
+13.22
114.72
Did not finish 2nd run
BOKAL Ana
2006
SLO
TREJBALOVA Linda
2003
CZE
SCHMITT Janine
2000
SUI
JANCOVA Rebeka
2003
SVK
SCHILLINGER Anna
2001
GER
BACKLUND Liza
2004
SWE
FLOETGEN Leonie
2000
GER
JAKOBSEN Susanne
1999
SWE
DAHON Alizee
2002
FRA
SCHMOTZ Marlene
1994
GER
HARO Carmen
1998
FRA
FANTI Francesca
1999
ITA
MOERZINGER Elisa
1997
AUT
Did not finish 1st run
SCHOENHERR Leonie
2002
CAN
VAN SOEST Katrina
1999
CAN
BAUMANN Lara
2001
SUI
WESTHOFF Bianca Bakke
2000
NOR
CZAPSKA Zuzanna
1998
POL
MAARSTOEL Andrine
1999
NOR
HITTER Elise
2000
SUI
ROUX Tifany
1997
FRA
ACCAMBRAY Louison
2001
FRA
GRAY Cassidy
2001
CAN
BERTANI Luisa
1996
BUL
KAPPAURER Elisabeth
1994
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run