official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
STEFFEY George
1997
USA
1:36.90
19.52
2
GAVETT Tim
1998
USA
+0.81
25.54
3
DILLING Jacob
1999
USA
+0.92
26.36
4
NEGOMIR Kyle
1998
USA
+1.18
28.29
5
MACALUSO Matthew
1999
USA
+1.60
31.41
6
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
+1.85
33.27
7
KELSEY Sky
1997
USA
+2.40
37.35
8
KEANE Brendan
1999
USA
+2.76
40.03
9
GILE Bridger
1999
USA
+3.52
45.67
10
KINSELLA Kellen
2001
USA
+3.82
47.90
11
MORGAN Chauncey
1999
USA
+3.84
48.05
12
DERWIN Colbey
1997
NZL
+4.05
49.61
13
MCKIM Shamus
1999
USA
+4.12
50.13
14
CASHMAN Jordan
1997
USA
+4.21
50.80
15
FERRI Paul
1999
USA
+5.11
57.49
16
MILLER Andrew
1998
USA
+5.18
58.01
17
SEABORG Brad
1999
USA
+6.06
64.55
18
DETS Taras
2001
CAN
+6.08
64.70
19
MCCONNELL Will
1998
USA
+6.16
65.29
20
MCGRATH Scott
1999
USA
+6.73
69.53
21
MARTIN Max
2000
USA
+7.05
71.90
22
RYAN Bobby
1999
USA
+7.13
72.50
23
BRYAN Lucien
1999
USA
+7.25
73.39
24
MAXWELL Trevor
1997
USA
+7.45
74.88
25
MATHERS Jeremy
2001
USA
+7.99
78.89
26
JONES Crawford
1999
USA
+9.19
87.80
27
SEYMOUR Trey
2000
USA
+10.09
94.49
28
BLACKBURN John
1998
USA
+10.89
100.44
29
DESPRES Jack
1998
USA
+11.30
103.48
30
PARAZETTE Holden
2000
USA
+14.25
125.40
31
SIMMONS Zachary
2000
USA
+14.40
126.52
32
WINTERS Luke
1997
USA
+14.75
129.12
33
SMALL James
2001
CAN
+17.04
146.13
34
PUCKETT Cole
2000
USA
+22.74
188.49
35
FONTAINE Nicholas
1998
USA
+25.31
207.58
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
LUNN Jake
2001
GBR
KLOSE Thomas
2000
GER
CHAFFEE Jordan
1999
USA
GILLIS Robert
2000
USA
BAILEY Axel
2001
USA
COUGHLIN Patrick
2001
USA
KENOSH Tommy
2000
USA
FRANCIS William
2000
CAN
CAIN Cameron
1998
USA
LEBLANC Gus
2000
USA
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
NORTON Payton
2000
USA
HARRISON J Bridger
2001
USA
RIEMENSCHNEIDER Noah
2001
USA
LANG Charlie
2000
USA
TERJESON Hayden
1999
USA
BOCOCK Scott
2000
USA
PIGUILLEM Sergi
1999
ESP
MILLER Max
2001
USA
KORNYA William
2000
CAN
BAMBER Moro
2001
USA
HEAYDON Henry
2001
AUS
PALCHAK Cole
2000
USA
VAN VUUREN Arie
1997
GBR
OTTLEY Patrick
1999
USA
PRETTI Winston
1999
USA
KOOIMAN Ben
1999
USA
TOMII Taiga
1998
JPN
BERVY Max
2000
USA
KRUPKA Jimmy
1998
USA
RITCHIE Benjamin
2000
USA
ANDERSON Tommy
1998
USA
RADAMUS River
1998
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run