official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
GRANDI Thomas
1972
CAN
2:06.34
3.37
2
KUNC Mitja
1971
SLO
+0.12
4.11
3
KOBLAR Jernej
1971
SLO
+0.28
5.10
4
PUCKETT Christopher
1970
USA
+0.39
5.78
5
SCHLOPY Erik
1972
USA
+0.67
7.51
6
VOGLREITER Siegfried
1969
AUT
+0.86
8.68
7
RAHLVES Daron
1973
USA
+1.54
12.88
8
MILLET Vincent
1973
FRA
+1.55
12.94
9
CRIST Zachary
1973
USA
+1.61
13.31
10
MANUEL Patrice
1974
FRA
+1.68
13.74
11
CHENAL Joel
1973
FRA
+1.95
15.41
12
VOGL Alois
1972
GER
+2.21
17.01
13
OUGHTRED Ryan
1975
CAN
+2.62
19.55
14
STANKALLA Stefan
1975
GER
+2.96
21.64
15
COVILI Frederic
1975
FRA
+2.97
21.71
16
PAVLEK Vedran
1973
CRO
+3.08
22.39
17
GROSJEAN Matthew
1970
USA
+3.21
23.19
18
EBERLE Markus
1969
GER
+3.34
23.99
19
GRILC Gregor
1970
SLO
+3.36
24.11
20
PAGE Kevin
1975
FRA
+3.44
24.61
21
SIMOND Francois
1969
FRA
+3.51
25.04
22
GROS Sacha
1974
USA
+3.54
25.23
23
EXARTIER Stephane
1969
POL
+3.56
25.35
24
BAUER Bernhard
1967
GER
+3.82
26.95
25
BRANDLI Thedy
1972
CAN
+3.90
27.45
26
SCHIESTL Hermann
1970
AUT
+4.17
29.11
27
PUCKETT P Casey
1972
USA
+4.34
30.16
28
ANCENAY Max
1970
FRA
+4.42
30.66
29
MULLEN Chad
1974
CAN
+4.43
30.72
30
KNIGHT Chip
1975
USA
+4.99
34.18
31
BAUER Robin
1976
CAN
+5.08
34.73
32
HUGUET Anthony
1973
AUS
+5.10
34.86
33
ENGLISH Thomas V.
1976
USA
+5.22
35.60
34
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+5.27
35.91
35
NOBIS Jeremy
1970
USA
+5.29
36.03
36
VILLIARD Eric
1970
CAN
+5.55
37.63
37
GIANNELLI Mike
1977
CAN
+5.56
37.70
38
HAYER Stanley
1973
CAN
+5.62
38.07
39
FIALA Jakub
1975
USA
+5.65
38.25
40
VONN Thomas
1975
USA
+5.73
38.75
41
VALE Brett
1972
AUS
+5.79
39.12
42
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
+6.01
40.47
43
CULBERT Cameron
1977
CAN
+6.38
42.76
44
VIOLON Pierre
1973
FRA
+6.42
43.01
45
SATO Teruyuki
1977
JPN
+6.50
43.50
46
MAN DE Harald II
1973
NED
+6.55
43.81
47
BADGER Storey
1977
CAN
+6.82
45.48
48
NAGEL Eric
1975
USA
+6.93
46.15
49
SEGUIN Jesse
1977
CAN
+7.23
48.01
50
FORSYTH Ryan
1974
CAN
+7.40
49.06
Did not qualify for 2nd run
ADLER Matthew
1976
USA
ARNORSSON Haukur
1971
ISL
BARR Dave
1977
CAN
BERGLUND Teddy
1978
USA
BOOKER William L
1977
USA
BROWN Jasen
1980
USA
BUTLER Stefan
1977
CAN
DOSTAL Igor
1975
CAN
DOWNING Joe
1976
USA
DUNLOP Matthew
1977
CAN
ENGELKING Jamie
1974
USA
ERNEMANN Andrew
1976
USA
FARNAND Keith
1976
CAN
FISCHER Brett
1977
USA
GASPAR Renato
1977
CRO
GAUDREAULT Bernard
1977
CAN
GIBBONS Joseph
1976
CAN
GLASER Trevor
1978
USA
GREGORIC Primoz
1979
SLO
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
HORACEK David
1972
CZE
HUBNER Bryce
1977
USA
IYAMA Keisuke
1978
JPN
JOHNSON Justin J
1977
USA
KUBOTA Jun
1977
JPN
LAVAGNINO Ryan
1977
USA
LORD Andrew
1978
CAN
MACARTNEY Scott
1978
USA
MACKIE Scott
1977
CAN
MAXA Marcel
1974
CZE
MC TAGGART Michael
1978
CAN
MINAHAN John
1978
USA
MONTALBO Scott
1977
USA
OKADA Rishu
1978
JPN
PATTEN Rewk
1974
USA
PHILLIPS Christopher
1976
USA
SCHERER Matt
1977
USA
SMERDON Ricky
1976
USA
SPENCER Dane
1977
USA
SUBR Jonathon
1977
USA
THIBAULT Gabriel
1976
CAN
TICHY Martin
1973
CAN
VAN TONGEREN Todd
1977
USA
WEBB Ryan
1974
USA
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
Disqualified 1st run
Did not start 1st run