official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NILSEN Markus
1989
NOR
2:06.29
24.58
2
LIANES Torstein
1986
NOR
+1.75
36.77
3
RUE Morten
1986
NOR
+2.11
39.28
4
FLISAR Filip
1987
SLO
+2.27
40.40
5
JOHANSEN Truls
1989
NOR
+2.65
43.05
6
SANDVIK Dag
1984
NOR
+3.35
47.92
7
ZUMBRUNN Thomas
1983
SUI
+3.37
48.06
8
NANI Roberto
1988
ITA
+3.67
50.15
9
RINGBRANT Jacob
1989
SWE
+3.68
50.22
10
MEDVESEK Matic
1988
SLO
+3.72
50.50
11
BLAESI Aron
1984
SUI
+3.96
52.17
12
ZHUKOV Mikhail
1987
RUS
+4.18
53.71
13
CHAADAYEV Alexey
1986
RUS
+4.24
54.12
14
SPOERRI Joerg
1980
SUI
+4.28
54.40
15
MARTINELLI Andrea
1988
ITA
+4.52
56.08
16
PODBREZNIK LEKIC Jure
1989
SLO
+4.54
56.22
17
DEBELJAK Jan
1988
SLO
+4.77
57.82
18
DYBORN Tom
1986
SWE
+4.92
58.86
19
MATSUMOTO Isato
1987
JPN
+5.28
61.37
20
BIANCHINI Saul
1989
ITA
+5.63
63.81
21
CECCHINI Guido
1987
ITA
+5.76
64.72
22
GASPERIN Timi
1990
SLO
+5.90
65.69
23
KASPER Robin
1986
CZE
+6.44
69.45
24
SCHASTNIH Alexander
1988
RUS
+7.62
77.68
25
PETEK Nejc
1989
SLO
+7.71
78.30
26
BJOERNI Joachim Sletten
1988
NOR
+8.18
81.58
27
MATTEI Geoffrey
1990
FRA
+8.19
81.65
28
BOERRESEN Magnus
1988
NOR
+8.32
82.55
29
CAPAK Jurica
1987
CRO
+8.38
82.97
30
BRAATEN Victor
1989
NOR
+8.70
85.20
31
KAUCIC Christopher Jon
1989
CRO
+8.87
86.39
32
BRAUTI Robin
1991
NOR
+9.65
91.82
33
SVENDSEN Lasse
1989
NOR
+10.23
95.86
34
GROENDAHL Mads Andre
1989
NOR
+10.28
96.21
35
POLACH Petr
1989
CZE
+10.29
96.28
36
ULLEREN Kjetil
1991
NOR
+10.56
98.16
37
SCHMID Florian
1988
SUI
+12.21
109.66
38
OESTLIE Kristian
1989
NOR
+13.45
118.30
39
ERIKSSON Jakob
1990
SWE
+13.71
120.11
40
URSIN Niclas
1989
NOR
+14.62
126.45
41
ROBINSON Oliver
1988
GBR
+18.07
150.49
42
THORSETH Joergen
1989
NOR
+20.68
168.68
43
BENHENS Ernests
1990
LAT
+23.11
185.61
44
SAGHEIM Johan
1991
NOR
+25.00
198.78
Did not finish 2nd run
KLUBBENES Lars
1991
NOR
MACII Lorenzo
1990
ITA
SCHOENEYDER Haakon
1990
NOR
WIDEN Kristian
1988
NOR
DAHLBERG Fredric
1990
SWE
HLAVAC Pavel
1989
CZE
BUAN Lars
1989
NOR
LYSE Jarle
1988
NOR
MOTTA Matteo
1990
ITA
BAKKE Thomas
1989
NOR
HENICH Alen
1988
CRO
PISA Martin
1985
CZE
NAKAMURA Kazushi
1989
JPN
JAZBEC Patrick
1989
SLO
ADDE Andreas
1988
NOR
GARDET Benjamin
1986
FRA
MALUS Miha
1978
SLO
ISMAR Egil
1986
NOR
GRASIC Matija
1984
SLO
HANADA Yuji
1985
JPN
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
KOBUNE Katsumi
1989
JPN
HECTOR Gustaf
1990
SWE
SAELLSTROEM Gustav
1990
SWE
HAUGAN Tadeus
1990
NOR
SIMONSEN Dan Lyngstad
1988
NOR
DOMAR-BOLMSTAM Sebastian
1988
SWE
SUNDET Helge
1989
NOR
BERGLAND Ola Undrum
1988
NOR
TENNFJORD Eirik Nyrud
1989
NOR
KRISTIANSEN Tom Erik
1989
NOR
BRIVIO Michele
1987
ITA
FROENES Ole Anders
1988
NOR
OTTESTAD Eirik
1988
NOR
HARALDSEN Oeyvind
1989
NOR
DELLA SALE Nicola
1989
ITA
VENTURI Luca
1987
ITA
KARLSEN Fredrik Ergo
1986
NOR
ABAZA Nadir
1987
BIH
TARANENKO Mikhail
1988
RUS
STAURSET Bjoern Tore
1988
NOR
HALSEN Stian
1988
NOR
GEDDE DAHL Lorentz
1988
NOR
MOEN Kim Robert
1987
NOR
Disqualified 1st run