official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BRAND Nora
2000
GER
1:54.07
20.12
2
RASK Sara
2000
SWE
+0.10
20.76
3
BELL Reece
2001
GBR
+1.06
26.90
4
MORITZ Kjersti
2004
USA
+1.27
28.25
5
RESNICK Allie
2001
USA
+1.28
28.31
6
WALDAUF Sophia
2001
AUT
+1.58
30.23
7
ROMANOV Dasha
2003
USA
+1.69
30.94
8
MORITZ Liv
2004
USA
+1.79
31.58
9
LAMONTAGNE Justine
2002
CAN
+2.78
37.91
10
NORBYE Kaja
1999
NOR
+3.52
42.65
11
NIEDERNDORFER Maria
2002
AUT
+3.99
45.65
12
EXENBERGER Elena
2000
AUT
+4.41
48.34
13
SMART Eleri
2001
CAN
+4.72
50.33
14
TIMMERMANN Cydnie
2003
CAN
+4.91
51.54
15
HUNT Mia
2003
USA
+5.20
53.40
16
GROSDIDIER Tatum
2004
USA
+6.17
59.61
17
BOCOCK Mary
2003
USA
+6.38
60.95
18
MARTELLEUR Hedda
2001
SWE
+6.90
64.28
19
LEBSACK Makenna
2003
CAN
+7.08
65.43
20
ELSINGER Carly
2003
USA
+7.09
65.49
21
CAMPBELL Ashley
2002
CAN
+7.34
67.09
22
HILL Alyssa
2001
CAN
+7.79
69.97
23
WARDLE Galena
1998
USA
+11.98
96.79
24
LYNCH Erica
2003
USA
+12.29
98.77
25
BORGIA Henriette
2005
USA
+12.73
101.59
26
MICHAEL Zoe
2002
AUS
+12.76
101.78
27
LATHROP Chloe
2003
USA
+14.68
114.07
28
FLECK Annaliese
2002
USA
+15.40
118.67
29
KAISER Marit
2003
USA
+15.79
121.17
30
HOLM Olivia
2001
USA
+15.96
122.26
31
GUTCHESS Jane
2002
USA
+16.84
127.89
32
GRAY Zoe
2004
CAN
+17.55
132.43
33
BROWNLIE Alexa
2005
CAN
+17.67
133.20
34
WINCHELL Christina
2006
USA
+18.69
139.73
35
PLAVSIC Mila
2004
CAN
+19.77
146.64
36
RIDDELL Lydia
2001
USA
+20.51
151.38
37
HUSKEN Erin
2005
CAN
+21.12
155.28
38
NOYES Althea
2005
USA
+21.37
156.88
39
BYERS Abbygail
2004
CAN
+21.71
159.05
40
QUEALLY Molly
2004
USA
+21.80
159.63
41
REICHHELM Nina
1999
USA
+33.40
233.87
Did not finish 2nd run
LITTLE Shayna
2005
CAN
CONACHER Magnolia
2006
CAN
MUELLER Molly
2002
USA
GROSDIDIER Riley
2003
USA
CREIGHTON Elisabeth
2005
CAN
COUTU Tatum
2000
USA
HECKEY Megan
2003
CAN
FYNN Kaitlyn
2003
CAN
WATTENMAKER Gwen
2001
USA
MARCHESSAULT Alice
2002
CAN
RINGS-WANNER Valentina
2005
AUT
CLEMENTSON Moa
2000
SWE
TRUDEAU Samantha
2002
USA
PROFFIT Ainsley
2001
USA
CASSIDY Carissa
2002
USA
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
KAUFMANN Ella
2005
CAN
CARLUCCIO Maggie
2004
USA
STIEL Sara
2004
CAN
HUNT Annika
2006
USA
POWERS Emma
2005
USA
TIMMERMANN Claire
2000
CAN
BUEHRER Julia
2004
CAN
ORDWAY Alexis
2002
USA
MCLAUGHLIN Keira
2006
CAN
LEACH Mackenzie
2005
USA
BOISSONNEAULT Finn
2005
USA
KAISERMAN Madison
2004
USA
LANG Polly
2004
CAN
ST-PIERRE Simone
2005
CAN
SPEAR Ella
2001
USA
MAURER Charlotte
2001
USA
WELLING Maddie
2004
USA
BLANDING Maggie
2004
USA
GIESBRECHT Kendra
2005
CAN
LONGCHAMPS Noemie
2005
CAN
REYNOLDS Emma
2004
USA
ALEXANDER Ashleigh
2000
CAN
SEMET Madeline
2002
USA
THEBERGE Anne-Catherine
2004
CAN
TRUEBLOOD Josephine
2002
USA
MAHON Sophie
2001
AUS
COE Sierra
2006
CAN
CARRIER Olivia
2001
CAN
LIEBLEIN Cassie
1999
USA
COSSETTE Alexandra
2000
CAN
MARTIN Estelle
2005
CAN
BOURGEOIS Amelie
2005
CAN
YUBERO Sofia
1999
USA
KEANE Kaitlin
2004
USA
VILANOVA Marina
1999
CAN
LAFRENIERE Kaila
2004
CAN
ELLIFF Alexa
2003
GBR
TOZZI Sophia
2003
USA
NIELSSEN Carmen Sofie
2003
NOR
SOMMEROVA Celine
2003
CZE
CLEMENT Justine
1999
CAN
HOFFMAN Madison
2000
AUS
REHA Mika Anne
2001
CAN
ROUNTREE-WILLIAMS Nicola
2002
USA
PFURTSCHELLER Valentina
2002
AUT
HUDSON Piera
1996
NZL
KERVEN Michelle
1998
SWE
DINGSLEDER Denise
1998
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run