Solda (ITA)

National Junior Race
Men's Slalom

OFFICIAL RESULTS

Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
DORNER Thomas
1998
AUT
1:40.62
36.15
2
NIKIC Leon
1999
CRO
+0.15
37.22
3
GRATZ Fabian
1997
GER
+0.28
38.15
4
TRANINGER Manuel
1998
AUT
+0.34
38.58
5
ROSSUM VAN Max
1998
NED
+0.71
41.23
6
BENC Patrik
1997
CZE
+0.87
42.38
7
TARANZANO Luca
1998
ITA
+0.91
42.66
8
PRADAL Matteo
1998
ITA
+1.23
44.95
9
ANDREIS Sebastiano
1997
ITA
+1.27
45.24
10
FILIPPI Davide
1999
ITA
+1.40
46.17
11
DORN Carlo
1998
GER
+1.49
46.81
12
SCURI Alessandro
1997
ITA
+1.52
47.03
13
PRANTL Manuel
1999
ITA
+1.55
47.24
14
BONARDI Alessio
1998
ITA
+1.76
48.74
15
ZAMPOLINI Andrea
1998
ITA
+2.22
52.04
16
MENCACCINI Lorenzo
1998
ITA
+2.23
52.11
17
VERCAMMEN Xander
1999
BEL
+2.25
52.25
18
RIZZI Lukas
2000
ITA
+4.87
71.00
19
GRASSER Julian
1999
AUT
+4.88
71.07
20
PUTZER Alex
1998
ITA
+4.93
71.43
21
JANUTIN Fadri
2000
SUI
+4.95
71.57
22
LUETOLF Joel
2000
SUI
+5.11
72.72
23
SATTO Daniel
1999
ITA
+5.15
73.00
24
NORMANNSETH Wilhelm
2000
NOR
+5.51
75.58
25
ALLIOD Benjamin
2000
ITA
+5.53
75.72
26
DICKSON SOMMERS Rodolfo Roberto
1997
MEX
+5.63
76.44
27
RICCUCCI Alessandro
1997
ITA
+5.92
78.51
28
AICHNER Franz
1998
ITA
+5.93
78.58
28
PRANTL Patrick
1997
ITA
+5.93
78.58
30
SURKOS Ondrej
2000
CZE
+5.98
78.94
31
LIORE Matteo
1998
ITA
+6.12
79.94
32
PYJAS Pawel
1999
POL
+6.34
81.52
33
STARK Alexander
1998
ITA
+6.89
85.45
34
RIZZI Martino
2000
ITA
+7.00
86.24
35
DALMASSO Giacomo
2000
ITA
+7.11
87.03
36
PLATTER Jonas
2000
SWE
+7.81
92.04
37
COLOMBI Francesco
2000
ITA
+8.37
96.04
38
AMMAN Sebastian
2000
GER
+8.53
97.19
39
KIEM Lukas
1999
ITA
+8.58
97.55
40
MORETTI Nicola
2000
ITA
+8.68
98.26
41
BATTAGLINI Jacopo
2000
ITA
+9.18
101.84
42
TORTAJADA BAUTISTA Adrian
2000
SUI
+9.35
103.06
43
COSTA Matteo
2000
ITA
+9.40
103.41
44
MADDII Andrea
1999
ITA
+9.41
103.48
45
WAIBEL Jonas
2000
GER
+9.60
104.84
46
PEZZUTTI Francesco
2000
ITA
+9.63
105.06
47
ISAEV Nikita
1999
RUS
+9.64
105.13
48
RICHTER Pirmin
2000
GER
+9.68
105.42
49
RIIBER Nikolai
2000
NOR
+9.82
106.42
50
KROELL Raphael
2000
ITA
+9.95
107.35
51
BELOTTI Gabriele
2000
ITA
+10.18
108.99
52
GIGER Marco
2000
SUI
+10.58
111.86
53
LUNGER Aron
2000
ITA
+10.86
113.86
54
KINDEM Kaspar
2000
NOR
+10.95
114.50
55
MAIR Pascal
2000
AUT
+11.13
115.79
56
HOEL Christian Owesen
2000
NOR
+11.14
115.86
57
ANGELI Mattia
2000
ITA
+11.34
117.29
58
ZANOTTO Alessandro
2000
ITA
+11.45
118.08
59
KRAUSE Werner
2000
ITA
+11.62
119.30
60
JOERGENSEN Leopold
2000
NOR
+11.84
120.87
61
TRAPL Sebastian
2000
AUT
+11.89
121.23
62
RACKI Mateo
2000
CRO
+12.30
124.16
63
DATI Matteo
1998
ITA
+12.34
124.45
64
BORGOGNO Mattia
2000
ITA
+12.42
125.02
65
LOMOVSKIKH Matvei
1999
RUS
+12.65
126.67
66
PALMA Marc
2000
ITA
+12.69
126.96
67
BERTINI Giacomo
2000
ITA
+12.80
127.74
68
MAMBELLI Matteo
1999
ITA
+12.81
127.81
69
MILANESI Alessandro Martino
2000
ITA
+13.50
132.75
70
TATZ Marc
2000
ITA
+13.63
133.68
71
PIZZATO Matteo
2000
ITA
+13.74
134.47
72
DE CARLI Federico
2000
ITA
+13.94
135.90
73
CASALINO Gabriele
2000
ITA
+14.29
138.40
74
BINETTI Alberto
1999
ITA
+14.47
139.69
75
ZANCHETTA Tommaso
2000
ITA
+14.50
139.91
76
KNEISSL Noah
2000
ITA
+14.87
142.55
77
TOMATIS Alberto
2000
ITA
+14.98
143.34
78
AUSSERHOFER Michael
2000
ITA
+15.55
147.42
79
GUECI Giacomo
2000
ITA
+15.72
148.64
80
STAUNSAGER Mark Holme
1998
DEN
+16.19
152.00
81
GUIDI Elia
1996
ITA
+16.22
152.21
82
GIACCHERINI Lorenzo
2000
ITA
+17.06
158.23
83
CURRADO VIETTI Michele
2000
ITA
+17.85
163.88
84
ZONER Oscar
2000
ITA
+18.02
165.09
85
CARREL Thierry
2000
ITA
+18.03
165.17
86
FURLAN Lorenzo
2000
ITA
+18.04
165.24
87
JENSEN Christian Skov
2000
DEN
+18.65
169.60
88
DA RIN Matteo
1999
ITA
+19.11
172.89
89
TEDESCHINI Sandro
2000
ITA
+22.84
199.58
90
FURTSCHEGGER Stefan
2000
ITA
+22.95
200.37
91
DIMAI Zeno
2000
ITA
+23.05
201.09
92
LELJ Filippo
1999
ITA
+23.07
201.23
Did not finish 2nd run
ALLEGRINI Riccardo
2000
ITA
BRIGUORI Francesco
2000
ITA
PODA Alessandro
2000
ITA
BENYO Marcel
2000
HUN
VALERI David
2000
HUN
SPOERRI Nick
2000
SUI
DE MARTIN TOPRANIN Francesco
2000
ITA
DE DECKER Yoeri
2000
BEL
MORASCHINELLI Pietro
2000
ITA
SCHINDLER Felix
2000
GER
HIEMER Marvin
2000
GER
WOLFSGRUBER Patrick
2000
ITA
PALLAIS Federico
2000
ITA
CASTERMANS Max
1998
LUX
CIRILLI Umberto
1999
ITA
GRASSI Andrea
1998
ITA
ATZWANGER Noah
1999
ITA
CARLINI Tommaso
1999
ITA
O NEILL Jack
1999
GBR
TROUP Kieran
2000
GBR
FANUCCI Jacopo
1998
ITA
WILLEMS Armin
1996
NED
SCHWABL Stefan
1999
ITA
TENDI COBIANCHI Alessandro
1998
ITA
FISCHNALLER Armin
1998
ITA
CIOTOLI Simone
1998
ITA
BENETTON Stefano
1999
ITA
POLIG Benjamin
1999
ITA
PEDRONCELLI Matteo
1999
ITA
TALACCI Martin
1999
ITA
OBERHAUSER Martin
1998
ITA
MOSER Michael
1998
ITA
REVUCKY Samuel
1999
SVK
BONARELLI Aurelio
1997
ITA
LOCHMANN Simon
1999
ITA
DE ZAN Diego
1999
ITA
STAFFLER Gabriel
1998
ITA
MIDDLETON Fraser
1998
GBR
VORRE Marcus
1998
DEN
POLIG Fabian
1998
ITA
GALDIOLO Francesco
1998
ITA
NARDELLI Martin
1998
ITA
POMPEI Giovanni
1997
ITA
VAN LOON Patrick
1998
ITA
HABDAS Piotr
1998
POL
ROSSI Patrick
1996
ITA
RODIGARI Nicolo
1997
ITA
DORSCH Ferdinand
1997
GER
TANNER Luca
1997
AUT
NARDI Tommaso
1999
ITA
NIEDERMAIR Daniel
1996
ITA
PADELLO Paolo
1997
ITA
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
Disqualified 1st run
Did not start 1st run