official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HEDSTROEM Tobias
1998
SWE
1:56.54
42.29
2
JONSSON Carl
2000
SWE
+0.29
45.15
3
ALEKHIN Nikita
1998
RUS
+1.43
56.40
4
KUZNETSOV Ivan
1996
RUS
+1.47
56.80
5
BRAENDHOLM Jesper
1999
SWE
+1.52
57.29
6
PYASIK Evgenij
1993
RUS
+1.58
57.88
7
BREITFUSS KAMMERLANDER Simon
1992
BOL
+1.62
58.28
8
DRUGOV Yuriy
1995
RUS
+1.89
60.94
9
NARITA Hideyuki
1993
JPN
+2.09
62.91
10
PRIELOZNY Matej
1997
SVK
+2.23
64.30
11
VENNERSTROEM Filip
1998
SWE
+2.28
64.79
12
HAGBERG Johan
1999
SWE
+2.50
66.96
13
VALYNKIN Mikhail
1996
RUS
+2.76
69.53
14
TRYASOV Leonid
2000
RUS
+3.33
75.15
15
ENDZHIEVSKIY Anton
1996
RUS
+3.52
77.02
16
VOROBEV Denis
1997
RUS
+3.61
77.91
17
MITSUI Kyohei
1993
JPN
+4.03
82.06
18
VORONOV Aleksandr
1997
RUS
+4.44
86.10
19
MOSESOV Gleb
1998
RUS
+4.83
89.95
20
OSIPOV Vladislav
1999
RUS
+5.42
95.77
21
LOMOVSKIKH Matvei
1999
RUS
+5.67
98.24
22
SVITKOV Gennadiy
1997
RUS
+6.04
101.89
23
MIYAMOTO Shinya
1992
JPN
+6.17
103.17
24
KAZAZAEV Nikita
2001
RUS
+6.38
105.25
25
CHISTYAKOV Stanislav
1995
RUS
+6.45
105.94
26
PRIKHODCHENKO Vadim
1998
RUS
+6.48
106.23
27
GALUZIN Roman
1995
RUS
+6.79
109.29
28
SIMONOV Daniil
1998
RUS
+7.36
114.92
29
CHERNOV Nazar
2001
RUS
+8.86
129.72
30
PYSHKIN Dmitrii
2000
RUS
+8.91
130.21
31
TARASOV Dmitriy
2000
RUS
+9.29
133.96
32
MOGILIUK Aleksandr
2001
RUS
+10.05
141.46
33
DZHIOEV Kirill
1999
RUS
+10.30
143.93
34
ZHANG Yangming
1994
CHN
+10.79
148.76
35
BELOV Dmitry
1997
RUS
+11.54
156.17
36
BILMAK Georgii
2000
RUS
+13.63
176.79
37
WANG Liwei
1999
CHN
+15.90
199.19
38
LIM Son Te
1999
RUS
+17.06
210.64
39
WANG Jisen
1996
CHN
+21.68
256.23
40
XU Mingfu
1997
CHN
+23.10
270.24
41
WANG Rongtao
1999
CHN
+24.20
281.09
42
ZHANG Xiaosong
1997
CHN
+27.86
317.21
43
MURZAYEV Artur
2001
RUS
+30.04
338.72
Did not finish 2nd run
KUDRIAVTCEV Aleksandr
2001
RUS
MIKHAILOV Aleksandr
2001
RUS
MELCHAKOV Valeriy
2001
RUS
CHENTSOV Ivan
1998
RUS
ASTAPOV Dmitrii
1999
RUS
KABLUKOV Konstantin
1999
RUS
GALIAKBAROV Aleksandr
2001
RUS
ANISIMKOV Leonid
1999
RUS
KHROMOV Alexey
2001
RUS
BURMISTROV Evgeny
2000
RUS
TERENTYEV Dmitrii
1999
RUS
KONKOV Aleksey
1998
RUS
OVCHINNIKOV Aleksey
1997
RUS
KAZAKOV Kirill
2000
RUS
SIMONOV Maksim
1991
RUS
ZAPLETIN Pavel
1994
RUS
MYAGKOV Fedor
1996
RUS
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
Did not start 1st run