official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
GRUBER Christoph
1976
AUT
2:24.82
9.48
2
KAELIN Urs
1966
SUI
+1.49
17.51
3
STAMPFER Ronald
1976
AUT
+1.72
18.74
4
MARTELLO Christoph
1977
AUT
+1.75
18.91
5
ENGL Kurt
1979
AUT
+1.84
19.39
6
ERIKSSON Mattias
1973
SWE
+1.85
19.44
7
GOERGL Stephan
1978
AUT
+2.29
21.81
8
HAMMARBERG Bo
1971
SWE
+2.38
22.30
9
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+2.44
22.62
10
ANDERSSON Mattias
1975
SWE
+2.63
23.65
11
KNITTLE Matthew
1978
USA
+2.72
24.13
12
SOKNES Stein
1975
NOR
+3.07
26.02
13
DOMINGUEZ BARCELONA Javier
1974
ESP
+3.24
26.93
14
SEER Florian
1976
AUT
+3.39
27.74
15
POSCHARNIK Achim
1977
AUT
+3.61
28.92
16
STOCKER Martin
1979
AUT
+3.68
29.30
17
DOT CASELLAS Oriol
1979
ESP
+3.81
30.00
18
KIRCHNER Markus
1974
AUT
+4.02
31.13
19
BUDER Andreas
1979
AUT
+4.97
36.25
20
EGGER Pierre
1978
AUT
+5.06
36.73
21
TRDAN Tilen
1978
SLO
+5.21
37.54
22
OTAKI Tetsuya
1978
JPN
+5.28
37.92
23
WOLF Sandro
1979
AUT
+6.02
41.90
24
ROVIRA CAUS Alberto
1976
ESP
+6.08
42.23
25
ALSTER Christoph
1980
AUT
+6.14
42.55
26
PESSENTHEINER Robert
1978
AUT
+6.19
42.82
27
PUSCHITZ Martin
1979
AUT
+6.44
44.17
28
FINK Richard
1979
AUT
+6.61
45.08
29
NISHIMURA Hitoshi
1977
JPN
+6.99
47.13
30
KENNISON Scott
1978
USA
+7.75
51.22
31
PRANTNER Benjamin
1980
AUT
+7.97
52.41
32
BAER Burkhard
1980
AUT
+8.07
52.94
33
KANDLBAUER Juergen
1979
AUT
+8.35
54.45
34
GRUBER Manfred
1980
AUT
+8.82
56.98
35
VOGT Martin
1979
AUT
+8.87
57.25
36
REICHELT Hannes
1980
AUT
+9.05
58.22
37
POPOV Lubomir
1967
BUL
+9.31
59.62
38
GEBHART Philipp
1980
AUT
+9.51
60.70
39
BYSTROV Mikhael
1978
RUS
+9.59
61.13
40
HASSLWANTER Florian
1979
AUT
+9.86
62.59
41
BUERZLE Stefan
1979
LIE
+9.90
62.80
42
ARNOLJ Bostjan
1979
SLO
+9.98
63.23
43
WALDNER Klaus
1980
AUT
+10.17
64.26
44
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+10.53
66.19
45
SCHMUTZER Johannes
1980
AUT
+10.87
68.03
46
GROEBMER Roman
1981
ITA
+11.16
69.59
47
WILLAMS Travis
1980
CAN
+11.31
70.40
48
SCHAUBACH Dejan
1979
SLO
+11.36
70.66
49
FINLAYSON James
1980
CAN
+11.62
72.07
50
TRNKA Jakub
1980
CZE
+11.73
72.66
51
DIGRUBER Gerald
1979
AUT
+11.77
72.87
52
RIENDA CONTRERAS Daniel
1980
ESP
+11.96
73.90
53
KALWA Michal
1978
POL
+12.01
74.17
54
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+12.04
74.33
55
PIPEK Jan
1976
CZE
+12.04
74.33
56
MARKT Karl
1980
AUT
+12.36
76.05
57
LUCAN Tomas
1974
CZE
+12.52
76.91
58
RIEGLER Michael
1979
LIE
+12.60
77.34
59
GMAINER Christoph
1980
AUT
+13.43
81.81
60
SCHWARZLMUELLER Gottfried
1981
AUT
+13.73
83.43
61
GORFER Arthur
1980
ITA
+13.81
83.86
62
KOVAC Stane
1980
SLO
+14.98
90.16
63
KOLLER Bernhard
1980
AUT
+15.09
90.75
64
WAGNER Jerome
1980
LIE
+15.23
91.51
65
POLIG Alexander
1980
ITA
+15.41
92.48
66
HAUSHARTER Christian
1980
AUT
+15.69
93.99
67
MC KNIGHT Ian
1980
CAN
+15.97
95.49
68
BURDA Jakub
1979
CZE
+16.41
97.86
69
MATUELLA Markus
1981
ITA
+16.67
99.26
70
GRAY Gordon
1981
USA
+17.00
101.04
71
BERTSCHLER Mario
1981
AUT
+17.89
105.84
72
MUTSCHLECHNER Marco
1981
ITA
+19.33
113.59
73
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
+19.94
116.88
74
HOWDEN Euan
1978
NZL
+20.59
120.38
75
HASPRAY Jeffrey
1978
USA
+20.67
120.81
76
TONTSCHEV Rosen
1980
BUL
+21.04
122.80
77
FRUEHWIRTH Florian
1981
AUT
+21.48
125.17
78
WAIDHOFER Harald
1981
AUT
+21.72
126.46
79
KUMMER Hannes
1981
BEL
+23.01
133.41
80
GROB Duncan
1980
CHI
+23.74
137.34
81
EBERLE Richard
1981
AUT
+27.68
158.56
82
BYSTROV Dmitrij
1981
RUS
+37.26
210.16
83
DEL FAVERO Benjamin
1980
CHI
+38.54
217.06
84
PUNT Rudolf
1981
HUN
+40.94
229.98
85
HOWARD Felix
1981
CHI
+41.98
235.58
Did not finish 2nd run
BOSKOVICH Paul
1980
CAN
CAUSEVIC Sead
1979
BIH
EDER Andreas
1980
AUT
ERIKSEN Stian Hauge
1977
NOR
FISCHER Thomas
1979
AUT
HYVARINEN Kare
1977
FIN
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
IYAMA Keisuke
1978
JPN
KANGAS Mattias
1976
SWE
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
LANZINGER Matthias
1980
AUT
LENNE Jonas
1974
SWE
LOPEZ ANGLADA Camilo
1979
ESP
MALUS Miha
1978
SLO
MARINAC Martin
1979
AUT
MOSER Wolfgang
1979
ITA
MOZETIC Andraz
1978
SLO
NIELSEN Rune
1976
NOR
PECHTL Arno
1981
AUT
PEROVSEK Andrej
1980
SLO
POGACNIK Matej
1981
SLO
POPOTNIG Juergen
1975
AUT
SCHIFFNER Andreas
1979
AUT
SCHNEEBERGER Jakob
1980
AUT
SCHNEIDER Rene`
1978
AUT
SCHOENEGGER Christian
1980
AUT
SILLER Alexander
1980
AUT
STAMPFER Marco
1981
AUT
STEEN Fredrik
1977
NOR
STOLECKI Bartlomiej
1976
POL
TAGUCHI Kazuma
1978
JPN
THALER Karl
1979
AUT
THORVIK Leif Kristian
1976
NOR
WADRZYK Bartlomiej
1976
POL
ZOZIN Roland
1981
ITA
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ALCUBIERRE ROCA Jorgi
1974
ESP
BACHLECHNER Roland
1980
AUT
DOBROWLSKI Wojciech
1976
POL
FROEIS Alexander
1981
AUT
GANAHL Markus
1975
LIE
GARSTENAUER Mario
1979
AUT
GINER Francisco
1980
CHI
GSTATTER Manfred
1979
AUT
HAYDER Thomas
1980
AUT
HILDEBRAND Kyle
1978
USA
JENEWEIN Johann
1981
AUT
KINZNER Bernhard
1980
AUT
KIRCHLER Ingemar
1981
ITA
KOKOWIHIN Eduard
1969
RUS
KRAVCNENKO Dmitrij
1977
RUS
LEWEN Lars
1975
SWE
MATT Mario
1979
AUT
MENTZIKOW Wadim
1970
RUS
NEUMAYER Gerhard
1980
AUT
PRANGER Manfred
1978
AUT
ROHRMOSER Florian
1980
AUT
RUDOLF Lukas
1979
CZE
SCHABAUER Werner
1980
AUT
SCHEUERER Christian
1980
AUT
SCHILD Josef
1980
AUT
SLEIK Martin
1980
AUT
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
SUPERSBERGER Markus
1979
AUT
WIESER Andi
1980
SLO
ZANGERL Andreas
1981
AUT
FUERSTAUER Niki
1980
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run