official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ANGUENOT Leo
1998
FRA
2:33.63
15.00
2
GRATZ Fabian
1997
GER
+0.44
17.89
3
SIMONET Livio
1998
SUI
+0.49
18.22
4
FISCHBACHER Marco
1997
SUI
+0.62
19.08
4
MOELLER Fredrik
2000
NOR
+0.62
19.08
6
JANUTIN Fadri
2000
SUI
+0.73
19.80
7
VITALE Flavio
2005
FRA
+0.77
20.06
8
GRAHL-MADSEN Hans
2003
NOR
+0.82
20.39
9
KINDEM Kaspar
2000
NOR
+0.90
20.92
10
DRUKAROV Andrej
1999
LTU
+0.99
21.51
11
STOCKINGER Jonas
1999
GER
+1.16
22.63
12
BISSIG Semyel
1998
SUI
+1.17
22.69
13
GRAMMEL Anton
1998
GER
+1.32
23.68
14
ORTEGA Albert
1998
ESP
+1.33
23.74
15
ORECCHIONI Diego
2000
FRA
+1.56
25.26
16
MOSER Andri
2001
SUI
+1.69
26.11
17
PARAND Loevan
1999
FRA
+1.70
26.18
18
STURM Joshua
2001
AUT
+1.76
26.57
19
ROENNGREN Mattias
1993
SWE
+1.89
27.43
20
NOGER Cedric
1992
SUI
+2.03
28.35
21
FEURSTEIN Lukas
2001
AUT
+2.10
28.81
22
RAPOSO Charlie
1996
GBR
+2.14
29.07
23
KIPPEL Dionys
1998
SUI
+2.25
29.79
23
ZWISCHENBRUGGER Noel
2001
AUT
+2.25
29.79
25
ELEZI CANNAFERINA Alban
2003
FRA
+2.34
30.38
26
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
+2.39
30.71
27
MAURBERGER Simon
1995
ITA
+2.48
31.30
28
HALLBERG Eduard
2003
FIN
+2.58
31.96
29
TOSCANO Federico
2001
SUI
+2.65
32.42
30
AULNETTE Auguste
2002
FRA
+3.23
36.23
31
OTT Dominic
2000
SUI
+3.62
38.80
32
SOLBERG Eirik Hystad
2002
NOR
+3.95
40.97
33
MAECHLER Reto
2001
SUI
+4.27
43.07
34
AERNI Luca
1993
SUI
+4.45
44.26
35
JORDAN Asher
1999
CAN
+4.55
44.91
36
HERLAND Johs Braathen
2003
NOR
+4.60
45.24
37
TARANZANO Luca
1998
ITA
+4.76
46.29
38
KATO Seigo
1998
JPN
+4.97
47.67
39
PIZZATO Stefano
2003
ITA
+5.08
48.40
40
SARACCO Edoardo
2003
ITA
+5.60
51.82
41
SPOERRI Nick
2000
SUI
+5.94
54.05
42
LINDQVIST Axel
2000
SWE
+6.44
57.34
43
EBERLE Cyril
2002
SUI
+6.87
60.17
Did not qualify for 2nd run
TSYBELENKO Roman
2004
UKR
KOULA Jan
2000
CZE
CORNELLA GUITART Xavier
2001
AND
SZCZAP Mateusz
2005
POL
GRAVIER Tiziano
2002
ARG
OSERBAN Miha
2006
SLO
DE ALMEIDA Mauro
2003
SUI
MINTEGUI Ander
2003
ESP
KOYAMA Yohei
1998
JPN
TABERNIG Nicolas
2003
AUT
BRAEKKEN Theodor
2004
NOR
ZULAUF Gael
2000
SUI
NIKIC Leon
1999
CRO
BACHER Jonas
2002
ITA
KUBES David
2002
CZE
SKOREPA Jan
1996
CZE
SIRVIO Salomo
2001
FIN
SELLAEG Simen
2003
NOR
Did not finish 2nd run
PALAMARAS Nickco
2004
GER
FAVRE Guerlain
2000
FRA
TSCHACH Adrian Dion
2004
AUT
SACCARDI Tommaso
2001
ITA
LARDON Thomas
2001
FRA
RIEDERER Raphael
2001
AUT
ZURBRUEGG Sandro
2002
SUI
SAMBUIS Baptiste
2002
FRA
AZNOH Rok
2002
SLO
MARKSTEINER Felix
2002
AUT
TALACCI Simon
2001
ITA
WYLER Eric
2001
SUI
ALKIER Justin
1998
CAN
HANSSON William
2001
SWE
WAHLQVIST Jesper
2002
NOR
SANDVIK Oscar Andreas
2004
NOR
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
GABRIEL GUTIERREZ Bartumeu
2000
AND
POHJOLAINEN Jesper
2001
FIN
HEINE Oscar
2003
AUT
DUCROS Leo
2001
FRA
VON APPEN Sven
1997
CHI
GARTNER Anze
2001
SLO
LAINE Tormis
2000
EST
MOTTERLINI Pietro Giovanni
2004
ITA
TOERNQVIST David
1998
SWE
ALLASINA Fabio
2004
ITA
HAECHLER Lenz
2003
SUI
BORGNAES Christian
1996
DEN
VON ALLMEN Franjo
2001
SUI
KENNEY Patrick
1997
USA
ZIPPERT Lukas
1998
SUI
Disqualified 1st run
Did not start 1st run