official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
JANUTIN Fadri
2000
SUI
1:57.07
17.06
2
BRAEKKEN Theodor
2004
NOR
+0.02
17.18
3
VON GRUENIGEN Noel
1995
SUI
+0.10
17.68
4
PRAMSTALLER Kilian
2002
AUT
+0.17
18.12
5
AULNETTE Auguste
2002
FRA
+0.46
19.93
6
RUELAND Simon
1997
AUT
+0.54
20.43
7
LINDQVIST Axel
2000
SWE
+0.57
20.61
8
GREBER Jakob
2003
AUT
+0.70
21.42
9
BARBERA Corrado
2002
ITA
+0.74
21.67
10
HIMMELSBACH Fabian
1999
GER
+0.79
21.99
11
SOLBERG Eirik Hystad
2002
NOR
+0.80
22.05
12
HOFSTEDT Adam
2002
SWE
+1.43
25.98
13
GASSER Lukas
2001
AUT
+1.99
29.47
14
BENDOTTI Matteo
2001
ITA
+2.40
32.03
15
SEIDLER Ralph
2002
AUT
+2.61
33.33
16
GUNLEIKSRUD Halvor Hilde
2000
NOR
+2.82
34.64
17
GARAY Aingeru
1998
ESP
+2.84
34.77
18
PIZZATO Stefano
2003
ITA
+2.91
35.21
19
BRUEGGER Michel
2002
SUI
+3.16
36.76
20
KONGSHOLM Lucas
2003
SWE
+3.39
38.20
21
ESTEVE Axel
1994
AND
+3.75
40.44
22
AIHARA Shiro
2001
JPN
+4.31
43.94
23
SAMBUIS Baptiste
2002
FRA
+5.65
52.29
24
ZLATKOV Kalin
2001
BUL
+8.50
70.06
25
SARACCO Edoardo
2003
ITA
+8.57
70.50
26
WITTE Jonas
2003
GER
+8.83
72.12
27
PETANJKO William
2003
CRO
+10.25
80.97
28
COMERFORD Cormac
1996
IRL
+12.34
94.01
29
ROHE Marius
2006
GER
+16.84
122.07
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
SHEPIUK Dmytro
2005
UKR
MARIICHYN Maksym
2003
UKR
KROUPA Stepan
2003
CZE
WIESLER Moritz
2006
GER
NORYS Felix
2005
GER
PROIOS Ioannis
1995
GRE
KRAUSS Lukas
2005
GER
PAGET Max
2002
FRA
MOSESOV Gleb
1998
ARM
MCADAM Hugh
2000
AUS
SANCHEZ CABANAS Jonas
2004
ESP
ALLEGRINI Riccardo
2000
ITA
SUZUKI Issei
2002
JPN
GEISSLER-HAUBER Max
2002
GER
LJUTIC Tvrtko
2002
CRO
PFOEDERL Nikolaus
1998
GER
VOGT Florian
2003
SUI
EISNER Jakob
2003
AUT
ZERHOCH Dominik
2001
GER
ROHRMOSER Lucas
2002
AUT
AZZOLIN Antoine
2003
FRA
KOYAMA Takayuki
2001
JPN
WALCH Fabio
2003
AUT
RIUS GIMENEZ Alex
1998
AND
ELEZI CANNAFERINA Alban
2003
FRA
PYJAS Pawel
1999
POL
GRAMSHAMMER Mario
1999
AUT
DIMIER CHAMBET Sacha
2002
FRA
LOPEZ Theo
2000
FRA
LUNDER Peder
2005
NOR
PALMQUIST Camden
2003
USA
KEMPPAINEN Jesperi
2004
FIN
AUBERT SERRACANTA Aleix
2005
ESP
SLETTALOEKKEN Joergen
2001
NOR
PIZIO Alessandro
2001
ITA
NORMANNSETH Wilhelm
2000
NOR
HERRMANN Luc
2000
SUI
WAHLQVIST Jesper
2002
NOR
MEISSL Christoph
2000
AUT
VITALE Flavio
2005
FRA
SANDVIK Oscar Andreas
2004
NOR
REMSOEY Mikkel
2002
NOR
MCCORMACK Declan
1999
CAN
JACKSON Alec
2005
NZL
PALAMARAS Nickco
2004
GER
SACCARDI Tommaso
2001
ITA
WALLACE Liam
1999
CAN
MAECHLER Reto
2001
SUI
CANINS Matteo
1998
ITA
HANSSON William
2001
SWE
MAROVT Tijan
1998
SLO
GRAHL-MADSEN Hans
2003
NOR
HALLBERG Eduard
2003
FIN
POHJOLAINEN Jesper
2001
FIN
ITEN Matthias
1999
SUI
PETTERSSON Emil
2002
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run
Sanctions
Athlete
Nation
Violation
Sanction
LUETOLF Joel
SUI
ICR 628.8 Competitor continues to race after committing a gate fault or after a complete stop or violates the rule loss of one ski
Disqualification, Impairment of their starting position