official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
READ Jeffrey
1997
CAN
1:34.28
15.46
2
VIETZE Sandy
1993
USA
+0.20
17.01
3
LEEVER Alex
1995
USA
+0.36
18.25
4
RITCHIE Benjamin
2000
USA
+0.83
21.89
5
NEGOMIR Kyle
1998
USA
+0.99
23.13
6
SEYMOUR Jett
1998
USA
+1.17
24.52
7
DRILLER Garret
1996
USA
+1.26
25.22
8
JORDAN Asher
1999
CAN
+1.34
25.84
9
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+1.35
25.91
10
ARVIDSSON Erik
1996
USA
+1.67
28.39
11
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
+2.56
35.28
12
WAGNER Kalle
1997
USA
+2.88
37.76
13
DUFFY Drew
1995
USA
+2.97
38.46
14
WEISEL Kipling
1995
USA
+3.02
38.84
15
KUUS Karl
1995
CAN
+3.14
39.77
16
FAUSA Louis Gustav
2000
NOR
+3.16
39.93
17
CASSELMAN Jamie
2000
CAN
+3.29
40.93
18
TEFRE Mathias
1999
NOR
+3.49
42.48
19
MARSHALL Tucker
1990
USA
+3.57
43.10
20
SNORRASON Sturla Snaer
1994
ISL
+3.84
45.19
21
NIEMEYER Nicola
1994
SUI
+3.95
46.04
22
HEDELIN Olof
1998
SWE
+4.33
48.99
23
PUCKETT Cole
2000
USA
+4.96
53.86
24
VINTER Zak
1998
GBR
+5.18
55.57
25
FOURNIER Simon
1997
CAN
+5.59
58.74
26
JASICZEK Jedrzej
1997
POL
+5.71
59.67
27
ARMSTRONG Carter
1997
CAN
+5.97
61.69
28
LANIEL Jeremy
2001
CAN
+6.02
62.07
29
FUMEAUX Benoit
1999
SUI
+6.66
67.03
30
MCCONVILLE Corey
1997
CAN
+6.98
69.51
31
SOLBAKKEN Mikkel
1999
NOR
+7.00
69.66
32
SMITH Jack
2001
USA
+7.51
73.61
33
DUNN Logan
2001
CAN
+7.90
76.63
34
MUSGRAVE Angus
1999
CAN
+9.00
85.15
35
OWENS Cam
2002
USA
+9.23
86.93
36
CARRUTHERS Caeden
2001
CAN
+9.58
89.64
37
STEFFEY George
1997
USA
+21.26
180.07
Did not finish 2nd run
VAN SOEST Gerrit
2001
CAN
HARRISON Daniel
2001
CAN
LALONDE Mathys
2000
CAN
ATHANS Marcus
2000
CAN
HEAYDON Henry
2001
AUS
BOISSET Arnaud
1998
SUI
FERRI James
1996
USA
KEANE Brendan
1999
USA
FEASEY Willis
1992
NZL
KEANE Jack
1998
USA
DOBLER Yannik
1997
SUI
DOMONOSKE David
1997
USA
DUFF Sam
2000
CAN
ORTEGA Albert
1998
ESP
PHILP Huston
1997
CAN
SOLHEIM Aage
1996
NOR
GARAY Aingeru
1998
ESP
JASICZEK Michal
1994
POL
NEF Tanguy
1996
SUI
GILE Bridger
1999
USA
LIEN Joachim Bakken
1997
NOR
DILLING Jacob
1999
USA
Disqualified 2nd run
Did not qualify for 2nd run
LANE Colby
1996
USA
EID Hunter
2001
USA
IHNS Heiko
2002
CAN
FORSYTH Jack
2000
CAN
SMALLHOUSE Matthew
2001
USA
MOLESKY Daniel
2001
CAN
SEYMOUR Trey
2000
USA
WORRELL Zane
2001
USA
DONALD Gavin
1999
CAN
DERWIN Colbey
1997
NZL
MJELDE Joachim
1999
NOR
SANTANIELLO Nick
1995
USA
BRUNEAU-BOUCHARD William
1996
CAN
Did not finish 1st run
STROEM Olle
2000
SWE
PENNINGTON Trent
2002
USA
JORDAN Tait
2002
CAN
ROMANIN Nathan
2001
CAN
PRINCE-JUDD Dashiell
2000
USA
MAZELLIER Etienne
2001
CAN
UNDERHILL Robert
2000
USA
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
MILLER Max
2001
USA
DELMAS-FRENETTE Guillaume
2000
CAN
BOCOCK Scott
2000
USA
PETKOVIC Konstantin
2000
CAN
O BRIEN Preston
2001
USA
STEINWALL Filip
1997
SWE
POITRAS Pierre-Elliot
2001
CAN
ALEXANDER Kyle
1999
CAN
HORWITZ Kai
1998
CHI
YATES Dawson
2000
CAN
LANE Tristan
1998
USA
SCHNEIDER Fredi
1999
USA
BRAYTON Hunter
1999
USA
MONSEN Zack
1997
SWE
FUCIGNA Peter
1996
USA
SOETAERT Michael
1996
CAN
HILL Dawson
1999
CAN
ALARIE Charles-Antoine
2000
CAN
RIEMENSCHNEIDER Noah
2001
USA
MITTERTREINER Devin
2000
CAN
SMITH Spencer
1998
USA
RIUS GIMENEZ Alex
1998
AND
MILLER Andrew
1998
USA
VOELLO Gustav Rosberg
1999
NOR
KENNEY Patrick
1997
USA
UNTERBERGER Dominic
1994
CAN
SEGER Riley
1997
CAN
CARRY Patrick
1995
CAN
ALKIER Justin
1998
CAN
ESTEVE Axel
1994
AND
GAVETT Tim
1998
USA
LINDSTOEL Joachim Jagge
1997
NOR
WALLACE Liam
1999
CAN
BARUFFALDI Stefano
1992
ITA
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
ROEISLAND Max
1994
NOR
KRUPKA Jimmy
1998
USA
MCCORMACK Declan
1999
CAN
KOGLER Tobias
1996
AUT