official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
DESTEFANIS Roberto
2001
ITA
1:23.24
43.08
2
TEDDE Michael
1998
ITA
+0.07
43.69
3
BARBERA Corrado
2002
ITA
+0.37
46.32
4
ZINANT Eliot
2001
FRA
+0.39
46.50
5
MOLLARD Leo
2000
FRA
+0.59
48.25
6
JULLIEN Guillaume
2001
FRA
+0.77
49.83
7
AVALLONE Benedetto
1998
ITA
+0.88
50.80
8
BINI Lorenzo Thomas
2002
ITA
+1.11
52.81
9
AVALLONE Umberto
2001
ITA
+1.41
55.45
9
MILANESI Alessandro Martino
2000
ITA
+1.41
55.45
11
SAMBUIS Baptiste
2002
FRA
+1.60
57.11
12
PEAQUIN Alessandro
2001
ITA
+1.68
57.81
13
ABRISHAMI Diaco
2002
GBR
+2.01
60.71
14
LARIVIERE Thomas
2002
ITA
+2.04
60.97
15
TOJA Nicolo
2002
ITA
+2.54
65.36
16
LANFRANCONI Lorenzo
2002
ITA
+2.80
67.64
17
FUSCO Filippo
2002
ITA
+2.85
68.07
18
SCARABOSIO Alessandro
2002
ITA
+2.94
68.86
19
NOVO Francesco
2001
ITA
+3.03
69.65
20
BIELLER Peter
2001
ITA
+3.54
74.13
21
VACQUIN Gilles
2002
ITA
+3.68
75.35
22
CARREL Thierry
2000
ITA
+3.93
77.55
23
FORCONI Daniele
2002
ITA
+4.34
81.14
24
ALASONATTI Jacopo
2001
ITA
+5.01
87.02
25
COCCOZ Stephan
2002
ITA
+5.22
88.86
25
HUDSON Tom
2001
GBR
+5.22
88.86
27
LAMI Alessandro
2002
ITA
+5.55
91.75
28
ROSSATO Martino
2002
ITA
+5.56
91.84
29
IMSENG Severin
2001
SUI
+6.15
97.01
30
NICOLA Umberto
2001
ITA
+7.04
104.82
31
MATHIEU Vittorio
2002
ITA
+7.89
112.27
32
TINTI Iacopo
2001
ITA
+8.00
113.24
33
VALPERGA Stefano
2002
ITA
+8.45
117.18
34
COLONNA Jacopo
2002
ITA
+9.24
124.11
35
CAPITANI Stefano
1999
ITA
+9.98
130.60
36
CASACCIA Ludovico
2002
ITA
+11.25
141.74
37
BAIETTO Alberto
1999
ITA
+11.66
145.34
38
RIVA ROVEDA Lorenzo
2002
ITA
+11.69
145.60
39
CERRUTI MICLET Carlo
2001
ITA
+11.78
146.39
40
BONA Andrea Giovanni
2002
ITA
+12.34
151.30
41
ADORNO Benjamin
2002
ITA
+12.38
151.65
42
SINOPOLI Simone
2001
ITA
+16.47
187.52
43
LAGRO Carlo Roberto
2001
ITA
+22.51
240.49
Did not finish 2nd run
BARSANTI Alessandro Riccardo
2001
ITA
FOSSATI Luca
2002
ITA
GREGORI Federico
2001
ITA
FLUCK Adam
2001
GBR
PENNONE Mattia
2002
ITA
ANDREIS Alessandro Maria
2001
ITA
SACCENTI Lorenzo
2002
ITA
RAGAZZON Tommaso
2002
ITA
TOSTI Nicolo
2002
ITA
COLOMBINO Andrea
2000
ITA
SOLERA Federico
2000
ITA
GIRARD Corentin
2002
FRA
LUPOTTO Edoardo
1999
ITA
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
CASETTA Stefano
2001
ITA
GRANDI Lorenzo
2001
ITA
EHRLICH Julian
2002
ITA
VALFRE DI BONZO Carlo Alberto
2001
ITA
STAFISSI Matteo
2001
ITA
ORLANDO Giacomo
2001
ITA
AMBROSIANI Matteo
2001
ITA
POLA Jean-rene
2000
ITA
GINI Luca
2002
ITA
ALLEMAND Marco Aurelio
2001
ITA
TARABOLA Mattia
2000
ITA
LEVECQ Nathan
2001
FRA
FRANZOSO Michele
2001
ITA
BESSON Victor
1999
FRA
SILVESTRE Baptiste
1998
FRA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run