official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
DE CRIGNIS Fabio
1968
ITA
1:25.95
0.95
2
PLASCHY Didier
1973
SUI
+0.03
1.15
3
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
+0.06
1.35
4
MARILA Mika
1973
FIN
+0.19
2.21
5
LADSTATTER Konrad Kurt
1968
ITA
+0.68
5.46
6
PAGE Kevin
1975
FRA
+1.06
7.98
7
BRUGGE Jesper
1975
SWE
+1.07
8.05
8
SIMOND Francois
1969
FRA
+1.20
8.91
9
GRAVIER Richard
1974
FRA
+1.31
9.64
10
PUENTENER Leo
1973
SUI
+1.34
9.84
11
ZINSLI Andrea
1972
SUI
+1.63
11.76
12
BAUER Bernhard
1967
GER
+2.06
14.61
13
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
+2.33
16.40
14
KOLLE Arnt Georg
1974
NOR
+3.25
22.50
15
ANDERSSON Anders
1978
SWE
+3.34
23.10
16
VIOLON Pierre
1973
FRA
+3.59
24.76
17
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+3.66
25.22
18
SCHIESTL Hermann
1970
AUT
+3.97
27.28
19
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
+4.29
29.40
20
MAST Gunther
1971
GER
+4.60
31.46
21
KNIGHT Chip
1975
USA
+4.68
31.99
22
COVILI Frederic
1975
FRA
+4.75
32.45
23
ROLLAND Eric
1975
FRA
+4.83
32.98
24
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
+5.23
35.63
25
TICHY Martin
1973
CAN
+5.36
36.50
26
CASANOVA Marco
1976
SUI
+5.40
36.76
27
GEISSER Thomas
1977
SUI
+5.42
36.89
28
KIENER Bernhard
1976
SUI
+5.93
40.28
29
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+6.10
41.40
30
VALLA Romain
1976
FRA
+6.29
42.66
31
STAMPFER Ronald
1976
AUT
+6.34
43.00
32
LANZINER Stefan
1975
AUT
+6.38
43.26
32
DE COSTA David
1976
SLO
+6.38
43.26
34
SPEISER Gerhard
1975
GER
+6.41
43.46
35
GRUENENFELDER Tobias
1977
SUI
+6.93
46.91
36
VICQUERY Simone
1975
ITA
+6.96
47.11
37
BAPTENDIER Jerome
1975
FRA
+7.27
49.16
38
VIELE David
1975
USA
+7.74
52.28
39
GROS Sacha
1974
USA
+8.99
60.57
40
GASPOZ Patrick
1977
SUI
+11.60
77.88
41
VONN Thomas
1975
USA
+11.64
78.14
42
STRISIK Yri
1979
UKR
+14.81
99.17
Did not finish 2nd run
STAUB Patrick
1967
SUI
SEER Florian
1976
AUT
TESCARI Fabrizio
1969
ITA
THOENI Dietmar
1968
AUT
HAYER Stanley
1973
CAN
WEISS Angelo
1969
ITA
WYSSEN Koebi
1974
SUI
RICKENBACH Remo
1977
SUI
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
PROSCH Alexander
1976
ITA
ANCENAY Max
1970
FRA
ERTL Andreas
1975
GER
HANSSON Martin
1975
SWE
KIRCHNER Markus
1974
AUT
POPOV Lubomir
1967
BUL
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
GSTREIN Bernhard
1965
AUT
BERGAMELLI Thomas
1973
ITA
BURAAS Hans-Petter
1975
NOR
CASTELLANO Christian
1974
ITA
DEFAGO Didier
1977
SUI
DITSCHEV Peter
1969
BUL
VOGL Alois
1972
GER
ERICSSON Andreas
1973
SWE
VILLIARD Eric
1970
CAN
ESCODA Gerard
1970
AND
LEUNIG Markus
1974
SUI
POOL Thomas
1974
SUI
THIBAULT Gabriel
1976
CAN
JEVARD Ronny
1975
NOR
JOSI Martin
1976
SUI
JOVAN Matej
1970
SLO
LIND Peter
1972
SWE
KLEINLERCHER Manfred
1971
AUT
KLINTBERG Per
1973
SWE
Did not start 1st run