official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
TEFRE Mathias
1999
NOR
1:29.85
25.58
2
PALCHAK Cole
2000
USA
+0.01
25.66
3
MORGAN Oliver
2001
USA
+0.32
28.18
4
LINDSTOEL Joachim Jagge
1997
NOR
+0.34
28.34
5
STRAND Simen
1999
NOR
+0.56
30.13
6
HAUG Fredrik Willumsen
2001
NOR
+0.64
30.78
7
KVENO Eirik Ranheim
2000
NOR
+0.79
32.00
8
MCCORMACK Declan
1999
CAN
+1.13
34.76
9
KENOSH Tommy
2000
USA
+1.21
35.41
10
NERSNAES Peder
2000
NOR
+1.38
36.79
11
MARTIN Max
2000
USA
+1.58
38.42
12
AUSTIN Matt
1999
USA
+1.77
39.96
13
KEARING Luke
2002
USA
+1.92
41.18
14
BIANCHI Ryan
2002
USA
+2.02
41.99
15
DAVENPORT Topher
2003
USA
+2.11
42.72
16
SMITH Spencer
1998
USA
+2.12
42.80
17
LANG Charlie
2000
USA
+2.17
43.21
18
STRAUCH Tucker
2000
USA
+2.20
43.45
19
RYAN Matthew
2002
IRL
+2.27
44.02
20
MACEDO Michel
1998
BRA
+2.35
44.67
20
HEDSTROEM Isac
2000
SWE
+2.35
44.67
22
SOLBAKKEN Marius
1998
NOR
+2.48
45.73
23
SNYDER Bennett
2001
USA
+2.52
46.05
24
HOTERMANS Nicolas
2002
BEL
+3.00
49.95
25
PHILLIPS Jordan
1998
CAN
+4.10
58.89
26
REED Brooks
2002
USA
+4.29
60.43
27
BAILEY Axel
2001
USA
+4.68
63.60
28
IACOBELLI Cooper
2001
USA
+5.15
67.42
29
RICHEDA Nicolas
2002
USA
+5.36
69.13
30
CHARLESTON Ben
2001
USA
+5.39
69.37
31
NOLAN Alec
2002
USA
+5.43
69.70
32
COUGHLIN Patrick
2001
USA
+5.61
71.16
33
HILL Dawson
1999
CAN
+6.01
74.41
34
OWENS Cam
2002
USA
+6.33
77.01
35
MONDSCHEIN Julius
2002
NOR
+6.80
80.83
36
HARRISON Daniel
2001
CAN
+7.07
83.02
37
SIMMONS Zachary
2000
USA
+7.58
87.16
38
MUSIAL Jackson
2004
USA
+7.92
89.93
39
MARLER Aidan
2000
CAN
+8.68
96.10
40
CAMPOSILVAN Filippo
1999
ITA
+9.44
102.28
41
SMITH Chesley
2001
USA
+11.34
117.71
42
UNDERHILL Robert
2000
USA
+12.61
128.03
43
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
+13.58
135.91
44
SAMPSON Mitchell
2000
USA
+16.16
156.87
45
KWIECINSKI George
2003
POL
+16.97
163.46
46
RYAN Elliot
1999
USA
+19.74
185.96
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
MARSHALL Jared
2000
USA
GATCLIFFE James
2003
TTO
LANGAARD Mons
2001
NOR
JONES Lawton
2003
USA
PEAKE Derick
1999
USA
WILSON Reed
2001
USA
FLANIGAN Bode
2002
USA
DAHL Hayden
2000
USA
MCNAMARA Liam
1999
USA
O BRIEN Preston
2001
USA
WOOD Mackenzie
2002
CAN
GILLIS Daniel
2002
USA
HAUSSMANN Maximilian
2001
GER
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
NEEVES Benjamin
2003
USA
LEITNER Brandon
2002
PHI
JONES Crawford
1999
USA
VAN SLYKE Andrew
2001
USA
WASHBURN Marat
2002
USA
SELVAAG Nikolas
2001
NOR
BOCOCK Scott
2000
USA
LATULIPPE Louis
2002
CAN
GOLDEN Christopher
2001
USA
SMALLHOUSE Matthew
2001
USA
ALEXANDER Kyle
1999
CAN
FLANAGAN Gray
2001
USA
PUCKETT Cooper
2003
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run