official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
WALLACE Liam
1999
CAN
2:28.42
19.96
2
CORNELIUS Cooper
1999
USA
+1.00
26.77
3
JORDAN Asher
1999
CAN
+1.08
27.31
4
KOGLER Tobias
1996
AUT
+1.19
28.06
5
SEGER Riley
1997
CAN
+1.41
29.56
6
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+1.54
30.44
7
KELLEY Robby
1990
USA
+1.61
30.92
8
MAECHLER Reto
2001
SUI
+1.83
32.41
9
PUCKETT Cooper
2003
USA
+1.86
32.62
10
VON ALLMEN Franjo
2001
SUI
+1.96
33.30
11
ERMESKOG Lucas
2003
SWE
+1.99
33.50
12
POULTER Jay
2003
USA
+2.28
35.48
13
LIEN Joachim Bakken
1997
NOR
+2.35
35.95
14
FAUSA Louis Gustav
2000
NOR
+2.40
36.29
15
CASSELMAN Jamie
2000
CAN
+2.42
36.43
16
DILLING Jacob
1999
USA
+2.47
36.77
17
ALEXANDER Kyle
1999
CAN
+2.49
36.90
18
ALKIER Justin
1998
CAN
+2.66
38.06
19
HOFSTEDT Adam
2002
SWE
+2.72
38.47
20
KRUPKA Jimmy
1998
USA
+2.76
38.74
21
POITRAS Pierre-Elliot
2001
CAN
+2.77
38.81
22
BROWN Benny
2003
USA
+2.85
39.35
23
FOURNIER Simon
1997
CAN
+2.92
39.83
24
MAZELLIER Etienne
2001
CAN
+3.21
41.80
25
NELSON Isaiah
2001
USA
+3.31
42.48
26
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
+3.32
42.55
27
LINDQVIST Gustaf
2001
SWE
+3.55
44.12
28
FIGUEROA Andres
1996
CHI
+4.09
47.79
29
MCADAM Hugh
2000
AUS
+4.13
48.06
30
ROMANIN Nathan
2001
CAN
+4.62
51.40
31
HEDELIN Olof
1998
SWE
+4.64
51.54
32
LANE Tristan
1998
USA
+4.90
53.30
33
LANGAARD Mons
2001
NOR
+5.05
54.33
34
VON SIEBENTHAL Patrick
2001
SUI
+5.08
54.53
35
GINI Silvano
2002
SUI
+5.18
55.21
36
BAILEY Axel
2001
USA
+5.21
55.41
37
BIRKNER Alexander
1998
USA
+6.09
61.40
38
PARAZETTE Oliver
2002
USA
+6.31
62.90
39
RYAN Bobby
1999
USA
+6.35
63.17
40
FLANAGAN Gray
2001
USA
+6.36
63.24
41
STYREN Magnus Berge
2002
NOR
+6.55
64.53
42
AX SWARTZ Fabian
2004
SWE
+6.63
65.08
43
VINTER Owen
2001
GBR
+7.14
68.55
44
HOFFMAN Thomas
2002
AUS
+7.44
70.59
45
MATHERS Jeremy
2001
USA
+7.85
73.38
46
BRAYTON Hunter
1999
USA
+7.87
73.52
47
PERKINS Tanner
2001
USA
+8.49
77.73
48
FINNE Carl
2001
NOR
+9.28
83.11
49
SIMON Jordan
2003
USA
+9.35
83.59
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
ROBINSON Peter
2003
CAN
KERTESZ-KNIGHT Jake
2005
CAN
IHNS Heiko
2002
CAN
UNTERWURZACHER Maximilian
2003
AUT
BAIN Calder
2002
NZL
MOLESKY Daniel
2001
CAN
KERTESZ-KNIGHT Jesse
2003
CAN
ROACH Hunter
2004
USA
BUTTERWORTH Thomas
2002
GBR
WASSERMAN William
2004
USA
VALADKA Aleksas
2003
CAN
DUNN Logan
2001
CAN
KOHLHOFER Sebastian
2004
USA
TIMM Dylan
2002
CAN
VAN SOEST Gerrit
2001
CAN
LATULIPPE Louis
2002
CAN
SOLA Heming
2003
CAN
PALMQUIST Camden
2003
USA
ALARCON Bautista
2002
ARG
RICHEDA Nicolas
2002
USA
VINTER Zak
1998
GBR
KIRWOOD Nick
2004
USA
FLANIGAN Bode
2002
USA
TEMERTZOGLOU Zachary
2001
CAN
DEGIROLAMO Ben
2003
USA
CUNNINGHAM Jack
2002
GBR
HILL Dawson
1999
CAN
PUCKETT Cole
2000
USA
PARAZETTE Holden
2000
USA
ALARIE Charles-Antoine
2000
CAN
REICH Jack
2002
USA
PENNINGTON Trent
2002
USA
RONNER Jan
2000
AUT
AINSLIE Rowen
2001
USA
WOOD Mackenzie
2002
CAN
GRAVIER Tiziano
2002
ARG
YATES Dawson
2000
CAN
GILLIS Daniel
2002
USA
BIGATEL Justin
2003
USA
BOWERS Jack
2000
USA
Did not finish 1st run
Did not start 1st run