official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
1:33.96
2.00
1
SCHLOPY Erik
1972
USA
1:33.96
2.00
3
MATT Mario
1979
AUT
+0.12
2.73
4
RAICH Benjamin
1978
AUT
+0.18
3.09
5
SCHILCHEGGER Heinz
1973
AUT
+0.19
3.15
6
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+0.92
7.58
7
ROTHROCK Tom
1978
USA
+1.73
12.49
8
REITER Mario
1970
AUT
+1.80
12.92
9
PLASCHY Didier
1973
SUI
+2.01
14.19
10
MINAGAWA Kentaro
1977
JPN
+2.03
14.31
11
EBERLE Markus
1969
GER
+2.19
15.29
12
MIKLAVC Andrej
1970
SLO
+2.36
16.32
13
KNIGHT Chip
1975
USA
+2.37
16.38
14
IMBODEN Urs
1975
SUI
+2.44
16.80
15
STAMPFER Ronald
1976
AUT
+2.52
17.29
16
LARSSON Markus
1979
SWE
+2.53
17.35
17
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
+2.75
18.68
18
MLEKUZ Rene
1975
SLO
+2.85
19.29
19
THORNE THOMSEN Drew
1977
USA
+3.15
21.11
20
ROCCA Giorgio
1975
ITA
+3.32
22.14
21
GANAHL Markus
1975
LIE
+3.39
22.57
22
CASANOVA Marco
1976
SUI
+3.41
22.69
23
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
+3.49
23.17
24
VIOLON Pierre
1973
FRA
+3.65
24.14
25
BERGLUND Teddy
1978
USA
+4.06
26.63
26
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
+4.27
27.90
27
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
+4.51
29.36
28
LLORACH Gaetan
1974
FRA
+4.55
29.60
29
NAEAES Nicklas
1973
SWE
+4.71
30.57
30
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+5.00
32.33
31
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+5.20
33.55
32
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+5.21
33.61
33
COVILI Frederic
1975
FRA
+6.09
38.94
34
LAMB David W
1981
USA
+6.14
39.25
35
OKADA Rishu
1978
JPN
+6.32
40.34
36
FRIEDMAN Bryon
1980
USA
+6.51
41.49
37
TRANSUE Joshua
1980
USA
+6.67
42.46
38
HAYER Stanley
1973
CZE
+6.81
43.31
39
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+6.97
44.28
40
SEMPLE Ryan
1982
CAN
+7.29
46.22
41
HUME Scott
1982
CAN
+7.41
46.95
42
MARSHALL Jesse
1980
USA
+8.02
50.65
Did not finish 2nd run
BISIC Tahir
1981
BIH
BROLENIUS Johan
1977
SWE
CHENAL Joel
1973
FRA
DYKSTERHOUSE Brandon
1975
USA
HOGAN Brad
1979
USA
MAN DE Harald II
1973
NED
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
PUCKETT P Casey
1972
USA
SATO Teruyuki
1977
JPN
STEPHENSON Geoffrey
1979
USA
TICHY Martin
1973
CAN
VALENCIC Mitja
1978
SLO
VRHOVNIK Matjaz
1972
SLO
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
Did not start 2nd run
ANDERSON Scott
1982
CAN
BACHLEDA Andrzej
1975
POL
BARNES Cameron
1983
CAN
BERG Christopher
1978
USA
CHODOUNSKY David
1984
USA
COCHRAN James
1981
USA
COUSINEAU Julien
1981
CAN
ERDMAN Taylor
1980
USA
FISCHER Brett
1977
USA
FORMAN Martin
1978
CZE
HARDENBERG Arne
1973
DEN
HARRISON Jeffrey M
1984
USA
HUDEC Jan
1981
CAN
KACZMAREK Piotr
1982
POL
KALTSAS Hunter G
1980
USA
KURUVILA Benjamin T
1982
USA
MACARTNEY Scott
1978
USA
MADDEX Jesse
1980
USA
MAHAN Cain
1981
USA
MCLAUGHLIN Blair
1982
USA
MCNEILL Jason
1980
USA
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
SASAKI Akira
1981
JPN
SAUNDERS Robert
1981
USA
SCOTT Eric D
1980
USA
SHEPHERD Tyler
1979
USA
SHIELDS Derek
1981
USA
SVENSRUD Travis
1978
USA
THORNHILL Benjamin
1983
CAN
TICHY Michael
1981
CAN
ZORICIC Nick
1983
CAN
Did not finish 1st run
ANDERSON Peter D
1982
USA
BAXTER Alain
1973
GBR
BOURGEAT Pierrick
1976
FRA
BROWN Matt
1978
USA
ECKERT Florian
1979
GER
EGGER Pierre
1978
AUT
GROS Sacha
1974
USA
GUAY Kristian
1979
CAN
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
ISHIOKA Takuya
1971
JPN
JANYK Michael
1982
CAN
KIMURA Kiminobu
1970
JPN
KOBLAR Jernej
1971
SLO
LIZEROUX Julien
1979
FRA
MARILA Mika
1973
FIN
MC EACHREN Daniel
1981
CAN
NICKERSON Warner C
1981
USA
OLLIKKA Toni
1978
FIN
PALANDER Kalle
1977
FIN
PASTORE Marco
1973
GER
REBERSAK Jernej
1977
SLO
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
SEER Florian
1976
AUT
SIMOND Francois
1969
FRA
WEISS Evan C
1984
USA
WHITHAM Josh
1981
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run