official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
1:29.48
23.25
2
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
+0.31
26.65
3
COLTIER Alexandre
1996
FRA
+0.77
31.68
4
FIGUEROA Andres
1996
CHI
+1.61
40.88
5
BOULANGER Alexis
1994
FRA
+1.91
44.17
6
VON APPEN Sven
1997
CHI
+2.03
45.48
7
BOULANGER Erwan
2000
FRA
+2.13
46.58
8
VIETTI Federico
1997
ITA
+2.48
50.41
9
LILLEY Austin Michael
1998
USA
+2.78
53.70
10
VALENZUELA Emilio
2000
ARG
+2.93
55.34
11
GUTSTEIN Trent
1998
USA
+3.21
58.41
12
HOLSCHER Kay
1998
CHI
+3.24
58.74
13
ZANON Nicola
1996
THA
+3.46
61.14
13
VAN DITMAR Felipe
1999
ARG
+3.46
61.14
15
BIRKNER Alexander
1998
USA
+3.76
64.43
16
VALLECILLO Juan Pablo
1999
ARG
+3.80
64.87
17
BORGOGNO Mattia
2000
ITA
+3.83
65.20
18
SCHMITT Thomas
1999
FRA
+3.87
65.63
19
LEON Diego
1999
CHI
+4.04
67.50
20
TERJESON Hayden
1999
USA
+4.14
68.59
21
ALLENDES Francisco
1999
CHI
+4.16
68.81
22
WOOLSON Ian
1999
USA
+4.31
70.45
22
SERI Gianluca
1997
ITA
+4.31
70.45
24
HOLSCHER Diego
2001
CHI
+4.34
70.78
25
GALLAGHER Patrick
1998
USA
+4.43
71.77
26
ALONSO Bautista
2000
ARG
+5.48
83.27
27
CLEMENT Rafael
1999
CHI
+5.63
84.91
28
BATIN Luca
1999
FRA
+5.85
87.32
29
KANG Myoung-Gyu
2000
KOR
+6.19
91.04
30
VAN DITMAR Delfin
2000
ARG
+6.48
94.22
31
SIGNE Valentin
2000
CHI
+6.56
95.10
32
BEGINO Juan Cruz
2000
ARG
+6.57
95.21
33
SMITH Jack
2001
USA
+8.15
112.51
34
SANDOVAL Luis Felipe
2001
CHI
+8.59
117.33
35
LOPEZ DAVALOS Lautaro
1999
ARG
+9.15
123.46
36
CLARO Antonio
1998
CHI
+9.68
129.27
37
RACLOZ Mateo
2001
FRA
+9.99
132.66
38
DRAJZIBNER Matias
1999
ARG
+10.01
132.88
39
BEHLOK Allen
1998
LBN
+10.43
137.48
40
HANNA Ian
2000
USA
+10.74
140.88
41
AMADEO Miguel
2001
ARG
+11.00
143.72
42
BARRERA Tobias
2000
ARG
+11.30
147.01
43
SCHILKRUT Ian
2000
CHI
+11.60
150.30
44
MONTI Fernando
2001
ARG
+11.91
153.69
45
USTARIZ Segundo
2001
ARG
+13.27
168.59
46
LUDMAN Juan Ignacio
2001
ARG
+14.06
177.24
47
ROIZ Marcos
2001
ARG
+14.65
183.70
48
VILLAGRA Sebastian
2000
CHI
+23.29
278.33
49
SOKOLI Besnik
1981
KOS
+28.80
338.67
Did not finish 2nd run
PANDOLFI Joaquin
2001
ARG
GOMEZ Mauricio
2000
ESP
ALLENDES Benjamin
2001
CHI
BACIGALUPO Tomas
1998
ARG
VENEZIAN Max
2000
CHI
PINSENT Robert-Worachai
1985
THA
KOCH Benjamin
2000
CHI
CASTRO Mateo
2000
CHI
CANTERO Tomas
2000
ARG
KENDIG Hunter
1999
USA
DELOURME Julien
2000
FRA
GRAVIER Balthazar
1999
ARG
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
GALLAGHER Christian
1997
USA
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
SOLENO Justo
2001
ARG
BLAQUIER Agustin
2001
ARG
AMADEO Benjamin
2001
ARG
NEIMAN Nicolas
2001
ARG
GASTALDI Francesco
2001
ARG
GONZALEZ LLAMAZARES Francisco
2000
ARG
SNYDER Bennett
2001
USA
RIVARA Francisco
2001
ARG
KEENAN Gaston
2001
ARG
TRAJTENBERG Manuel
1998
ARG
MELHEM Alfonso
2000
USA
VENTURI Sylvain
1999
FRA
BLACKBURN Jake
2000
USA
CARACCI Juan Agustin
1999
CHI
LAPLAGNE Thomas
1999
FRA
MATTLE Remo
1994
SUI
POETTOZ Michael
1998
COL
BLACKBURN John
1998
USA
FARROW Tanner
1993
USA
HORWITZ Kai
1998
CHI
Disqualified 1st run