official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
CORNELIUS Cooper
1999
USA
2:16.95
20.64
2
WALLACE Liam
1999
CAN
+0.24
22.41
3
JORDAN Asher
1999
CAN
+0.90
27.28
4
ALEXANDER Kyle
1999
CAN
+0.99
27.94
5
NELSON Isaiah
2001
USA
+1.21
29.56
6
PUCKETT Cooper
2003
USA
+1.48
31.55
7
KOGLER Tobias
1996
AUT
+1.56
32.14
8
POULTER Jay
2003
USA
+1.62
32.59
9
MAECHLER Reto
2001
SUI
+1.89
34.58
10
ALKIER Justin
1998
CAN
+2.01
35.46
11
MCCORMACK Declan
1999
CAN
+2.09
36.05
12
SEGER Riley
1997
CAN
+2.14
36.42
13
ERMESKOG Lucas
2003
SWE
+2.44
38.63
14
LIEN Joachim Bakken
1997
NOR
+2.52
39.22
15
FOURNIER Simon
1997
CAN
+2.57
39.59
16
BROWN Benny
2003
USA
+3.06
43.21
17
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
+3.11
43.58
18
MAZELLIER Etienne
2001
CAN
+3.28
44.83
19
HAUG Fredrik Willumsen
2001
NOR
+3.32
45.12
20
KELLEY Robby
1990
USA
+3.44
46.01
21
PARAZETTE Oliver
2002
USA
+3.71
48.00
22
HEAYDON Henry
2001
AUS
+4.23
51.84
23
STYREN Magnus Berge
2002
NOR
+4.57
54.34
24
FLANAGAN Gray
2001
USA
+4.80
56.04
25
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+5.24
59.28
26
FIGUEROA Andres
1996
CHI
+5.50
61.20
27
WOOD Mackenzie
2002
CAN
+6.06
65.33
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
CARRUTHERS Caeden
2001
CAN
ALARIE Charles-Antoine
2000
CAN
PENNINGTON Trent
2002
USA
RONNER Jan
2000
AUT
PERKINS Tanner
2001
USA
AINSLIE Rowen
2001
USA
BIGATEL Justin
2003
USA
DIGANGI Harrison
2002
USA
HEDELIN Olof
1998
SWE
FINNE Carl
2001
NOR
SEYMOUR Trey
2000
USA
NIKIC Leon
1999
CRO
RYAN Bobby
1999
USA
AX SWARTZ Fabian
2004
SWE
BOWERS Jack
2000
USA
MATHERS Jeremy
2001
USA
HOFFMAN Thomas
2002
AUS
MARTIN Max
2000
USA
VON SIEBENTHAL Patrick
2001
SUI
LANGAARD Mons
2001
NOR
GINI Silvano
2002
SUI
Did not qualify for 2nd run
THOMPSON Gered
2004
CAN
BROOKS Caleb
2004
CAN
SHEARS Bredy
2003
CAN
IHNS Heiko
2002
CAN
UNTERWURZACHER Maximilian
2003
AUT
BAIN Calder
2002
NZL
UNGER Caleb
2003
USA
MOLESKY Daniel
2001
CAN
KERTESZ-KNIGHT Jesse
2003
CAN
ROACH Hunter
2004
USA
BUTTERWORTH Thomas
2002
GBR
WASSERMAN William
2004
USA
VALADKA Aleksas
2003
CAN
POWELL Appollo
2003
USA
DUNN Logan
2001
CAN
TIMM Dylan
2002
CAN
VAN SOEST Gerrit
2001
CAN
BLANDFORD Kyle
2003
CAN
LATULIPPE Louis
2002
CAN
SOLA Heming
2003
CAN
PALMQUIST Camden
2003
USA
RICHEDA Nicolas
2002
USA
SEYMOUR Chase
2000
USA
KIRWOOD Nick
2004
USA
JORDAN Tait
2002
CAN
FLANIGAN Bode
2002
USA
TEMERTZOGLOU Zachary
2001
CAN
DEGIROLAMO Ben
2003
USA
SIMON Jordan
2003
USA
VINTER Owen
2001
GBR
HILL Dawson
1999
CAN
PUCKETT Cole
2000
USA
PARAZETTE Holden
2000
USA
BIRKNER Alexander
1998
USA
BAILEY Axel
2001
USA
Did not finish 1st run