official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
LAINE Tormis
2000
EST
1:30.70
15.00
2
VIDOVIC Matej
1993
CRO
+0.85
21.84
3
MAROVT Tijan
1998
SLO
+0.89
22.16
4
SOEVIK Christian Oliveira
2001
NOR
+1.05
23.45
5
ALKIER Justin
1998
CAN
+1.11
23.93
6
BUZEK Stanley
2005
USA
+1.14
24.18
7
BIGATEL Justin
2003
USA
+1.27
25.22
8
RITCHIE Benjamin
2000
USA
+1.29
25.38
9
HIMMELSBACH Fabian
1999
GER
+1.31
25.54
10
JORDAN Asher
1999
CAN
+1.33
25.70
11
NELSON Isaiah
2001
USA
+1.51
27.15
12
READ Erik
1991
CAN
+1.68
28.52
13
KERTESZ-KNIGHT Jesse
2003
CAN
+2.01
31.18
14
HERRMANN Luc
2000
SUI
+2.06
31.58
15
DILLING Jacob
1999
USA
+2.26
33.19
16
PALMQUIST Jevin
2007
USA
+2.27
33.27
17
FOURNIER Simon
1997
CAN
+2.28
33.35
18
LESSARD Raphael
2001
CAN
+2.36
33.99
19
MYKLEBUST Sindre
2002
NOR
+2.40
34.32
20
BOEHM Gianluca
2000
SUI
+2.44
34.64
21
STEFFEY George
1997
USA
+2.57
35.68
21
WAHLQVIST Filip
2001
NOR
+2.57
35.68
23
MCKINLAY Thomas
2004
CAN
+2.59
35.85
24
POULTER Jay
2003
USA
+2.66
36.41
25
ST-GERMAIN William
1992
CAN
+2.73
36.97
26
BOWERS Jack
2000
USA
+3.27
41.32
27
PUCKETT Cooper
2003
USA
+3.42
42.53
28
TIMM Dylan
2002
CAN
+4.31
49.69
29
CASSELMAN Jamie
2000
CAN
+4.89
54.36
30
BUCKRELL Jayden
2004
CAN
+5.21
56.93
31
BROOKS Caleb
2004
CAN
+6.16
64.58
32
DETS Taras
2001
CAN
+6.57
67.88
33
SALANI Hunter
2005
USA
+7.14
72.47
34
YATES Dawson
2000
CAN
+8.05
79.79
35
GILBERT Sascha
2004
CAN
+9.18
88.89
36
LARIN Vincent
2005
CAN
+9.60
92.27
37
FULGA Luca
2005
CAN
+9.67
92.83
Did not finish 2nd run
CHRISTENSEN Carter
2006
CAN
COURNOYER Lexis
2005
CAN
REED Sawyer
2005
USA
HANNA Colin
2004
USA
CORNELIUS Cooper
1999
USA
JACKSON Oliver
2006
CAN
STEED William
2005
CAN
BRUCE Stewart
2006
USA
ARTHUR Julian
2005
USA
YOUNG Oliver
2004
CAN
HUME Carson
2005
USA
FERUCCI Daniel
2005
USA
HUNSHAMMER Adrian Minde
2002
NOR
REICH Jack
2002
USA
ALARIE Charles-Antoine
2000
CAN
HEDSTROEM Isac
2000
SWE
GAVETT Tim
1998
USA
BRAYTON Hunter
1999
USA
PFOEDERL Nikolaus
1998
GER
SMITH Jack
2001
USA
MEISEN Adrian
1997
GER
MCCORMACK Declan
1999
CAN
Disqualified 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
HUGHES Ryan
2005
CAN
YOUNG Taiga
2004
CAN
SHEPHERD Griffin
2006
CAN
MCGOWN Kyle
2003
AUS
KRUPKA Alex
2006
USA
STEVENS Dylan
2004
CAN
GOULET Charles-Antoine
2005
CAN
VALADKA Aleksas
2003
CAN
KERTESZ-KNIGHT Jake
2005
CAN
MULLIGAN Sam
1997
CAN
SCHILLINGER Karsten
2006
USA
BLANDFORD Kyle
2003
CAN
HEAYDON Henry
2001
AUS
HOFFMAN Thomas
2002
AUS
SANTACROCE Francesco
2001
USA
CHABLE Loic
2000
SUI
KERBAUGH John
2005
USA
MAZELLIER Etienne
2001
CAN
FAUSA Louis Gustav
2000
NOR
KATO Seigo
1998
JPN
CHAREST Pierick
2004
CAN
PARAZETTE Oliver
2002
USA
WINTERS Luke
1997
USA
ALEXANDER Kyle
1999
CAN
PALMQUIST Camden
2003
USA