official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HJERTMAN Sara
1987
SWE
1:46.69
31.25
2
HINDERS Ida
1984
SWE
+1.17
37.83
3
MARKOVA Dana
1985
CZE
+1.54
39.91
4
HJORTH Sofie
1988
NOR
+2.83
47.17
5
GALFYOVA Alexandra
1987
SVK
+3.38
50.26
6
JONSSON Caroline
1984
SWE
+3.46
50.71
7
KUCEROVA Nikol
1989
CZE
+5.95
64.71
8
STAVEM Ana Maria
1990
NOR
+6.37
67.07
9
KLICNAROVA Pavla
1988
CZE
+7.75
74.83
10
NADEI Valeria
1987
RUS
+8.73
80.35
11
BJORNESTAD Madeleine
1990
USA
+8.84
80.96
12
RINGSETH Ane
1989
NOR
+9.13
82.60
13
SKALSKA Petra
1988
CZE
+9.48
84.56
14
UGGEN Julie Slettbakk
1990
NOR
+10.14
88.28
15
LIE Tonje Pedersen
1988
NOR
+10.26
88.95
16
HANSEN-TANGEN Charlotte
1990
NOR
+10.47
90.13
17
FREDRIKSEN Emeline
1990
NOR
+10.63
91.03
18
CAPPELEN DAHL Ingrid
1989
NOR
+11.78
97.50
19
TANDBERG Katrine P.
1990
NOR
+13.03
104.53
20
GUDMUNDSDOTTIR Iris
1990
ISL
+13.42
106.72
21
NAESS Katrine
1990
NOR
+13.46
106.95
22
STROEM Veronika
1990
NOR
+13.69
108.24
23
NILSEN Ida Marie
1990
NOR
+13.84
109.08
24
ELLINGSEN Marte Liahjell
1990
NOR
+15.79
120.05
25
GUDMUNDSDOTTIR Halla-Sif
1990
ISL
+16.70
125.17
26
GUDBRANDSEN Hilde Solhaug
1990
NOR
+18.24
133.83
27
INGVOLDSTAD Nina
1989
NOR
+19.21
139.28
28
HAUGLAND Kristine Noess
1989
NOR
+19.61
141.53
29
ROEGHOLT Oda
1990
NOR
+20.87
148.62
30
REMEIJER Sandra Muriel
1987
NOR
+23.91
165.71
31
SVEEN Andrea Drake
1990
NOR
+25.48
174.54
32
RINGVOLD Erle Marie
1990
NOR
+34.44
224.93
33
PALMADOTTIR Inga-Thorey
1988
ISL
+43.33
274.93
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BREIGUTU Anna
1990
BRA
GOTTSCHALK Juni
1990
NOR
LIE May Stine pedersen
1990
NOR
NICOLAISEN Fanny
1990
NOR
SKOVLI Martine
1990
NOR
BYE Kristina K.
1990
NOR
DOERHEIM Anne Kari
1990
NOR
HAUGLAND Julie Noess
1989
NOR
REYMERT Wiweke
1989
NOR
FALLET Silje
1989
NOR
REMME Sirianne
1988
NOR
SOELLING Sophie
1981
DEN
VENNESLAND Nora
1988
NOR
LUNDE Stine Smedheim
1988
NOR
RODE Katarina
1988
NOR
ANDERSEN Kari Anne haugstad
1989
NOR
SALVESEN Celine
1988
NOR
SUNDBERG Tove
1987
SWE
MUELLER Malin
1986
SWE
DILLINGOEEN Ida
1987
NOR
STEINTVEIT Ane-Marte
1986
NOR
GRASSL Gabriella
1987
SWE
HUCKOVA Eva
1986
SVK
GODAGER Tessa
1987
NOR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run
RIEGE Ida Christine
1990
NOR
VYSUSILOVA Petra
1990
CZE
BECVAROVA Alice
1990
CZE
MYHREN Ida
1989
NOR
NESS RINGSTAD Ane
1987
NOR
BRUNE Camilla Celine
1988
NOR
SOERLI Kirsti
1989
NOR
KORSMOE Anne Therese
1987
NOR
ROENNING Caroline
1987
NOR
MAEHLUM Linn Cecilie
1988
NOR
SKOGSTAD Karoline Farmen
1987
NOR
ARINBJARNARDOTTIR Gudrun
1986
ISL
GUNDERSEN Pia Nic
1985
NOR
BJERKNES Maria Hyll
1987
NOR