official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ALLEMAND Daniel
1998
ITA
1:40.46
44.02
2
IOZZELLI Davide
1999
ITA
+2.24
60.30
3
BRISSEAU Antoine
2001
FRA
+2.27
60.52
4
SARACCO Edoardo
2003
ITA
+2.31
60.81
5
ZAMPOLINI Andrea
1998
ITA
+2.34
61.02
6
PISANESCHI Niccolo
2001
ITA
+2.54
62.48
7
MILANESI Alessandro Martino
2000
ITA
+2.66
63.35
8
FREYDIER Mahe
2001
FRA
+2.82
64.51
9
LARIVIERE Thomas
2002
ITA
+2.87
64.88
10
BARBERA Corrado
2002
ITA
+3.03
66.04
10
FRANZOSO Michele
2001
ITA
+3.03
66.04
12
XHEPA Denni
2003
ITA
+3.10
66.55
13
BERNARDI Mattia
2000
ITA
+3.20
67.27
13
CORDONE Stefano
1999
ITA
+3.20
67.27
15
RIGAMONTI Leonardo
2003
ITA
+3.64
70.47
16
FRACHEBOUD Bastien
1999
SUI
+3.97
72.87
17
DESTEFANIS Roberto
2001
ITA
+3.98
72.94
18
CAROSINI Matteo
2001
ITA
+4.11
73.89
19
CORDONE Carlo
2001
ITA
+4.23
74.76
20
LARRIU Daniel
2000
ESP
+4.27
75.05
21
BETHENOD Thibauld
2000
FRA
+4.35
75.63
22
RICHARD Aurelien
2001
FRA
+4.51
76.79
23
TORNO Francescomaria Ugo
2000
ITA
+4.92
79.77
24
HAUTEVILLE Mathis
2001
FRA
+5.56
84.42
25
BONIFACE Emile
2002
ITA
+5.82
86.31
26
ALASONATTI Jacopo
2001
ITA
+7.40
97.79
27
LANFRANCONI Lorenzo
2002
ITA
+7.59
99.17
28
GLASSEY Maxime
2002
SUI
+7.69
99.90
29
CLIVIO Leonardo
2003
ITA
+7.98
102.01
30
VOEGELI Julian
2001
SUI
+8.38
104.91
31
SCARABOSIO Alessandro
2002
ITA
+8.89
108.62
32
HIRSCHI Bastien
2002
SUI
+9.06
109.86
33
BOCHATAY Benoit
2002
SUI
+9.41
112.40
34
FRACHEBOUD Thibault
2002
SUI
+9.57
113.56
35
LAMI Alessandro
2002
ITA
+10.07
117.19
36
ETZENSPERGER Lionel
2003
SUI
+10.64
121.34
37
BORTIS Gian-Luca
2002
SUI
+11.53
127.80
38
RAGAZZON Tommaso
2002
ITA
+11.76
129.47
39
SORMANI Andrea
2002
ITA
+12.26
133.11
40
CHIARAVALLI Alessandro
2003
ITA
+12.34
133.69
41
MIGLIARDI Nicola
2003
ITA
+13.30
140.67
42
BEVILACQUA Clovis
2003
FRA
+13.97
145.53
43
DELLAPINA Francesco
2001
ITA
+15.09
153.67
44
VALPERGA Stefano
2002
ITA
+15.69
158.03
45
MORIELLI Jacopo
2003
ITA
+15.95
159.92
46
CESANA Leonardo
2003
ITA
+16.71
165.44
47
GIRAUDI Filippo
2002
ITA
+17.28
169.59
48
SACCHET Tomas
2002
ITA
+18.16
175.98
49
MARCHETTI Umberto
2001
ITA
+19.10
182.81
50
PERRONI Tommaso Francesco
2001
ITA
+19.22
183.68
51
BONA Andrea Giovanni
2002
ITA
+19.34
184.56
52
GRUNER Giorgio
2001
ITA
+19.97
189.13
53
PENNONE Mattia
2002
ITA
+21.69
201.63
54
PERALDI Lorenzo
2003
ITA
+22.03
204.10
55
VERLENGO Nicolo
2003
ITA
+23.43
214.28
56
QUAGGETTO Lorenzo
2002
ITA
+23.92
217.84
57
DRAPPERO Simone
2003
ITA
+25.51
229.39
58
MACARIO Federico
2003
ITA
+26.16
234.11
59
BOLLATI Federico
2003
ITA
+27.64
244.87
60
NICOLA Carlo Luigi
2003
ITA
+29.95
261.65
61
KLONHAMMER Alejandro
2002
BEL
+31.48
272.77
Did not finish 2nd run
VETTORE Edoardo
2003
ITA
CARREL Edoardo
2003
ITA
RIMOLDI Lorenzo
2003
ITA
PAIRONE Matteo
2003
ITA
FOSSATI Luca
2002
ITA
MAGNETTI Leonardo
2003
ITA
VALFRE DI BONZO Carlo Alberto
2001
ITA
VIGO Francesco
2002
ITA
DELFINO Alessandro
2003
ITA
LAGANA Riccardo
2003
ITA
PELTIER Mael
2003
FRA
BEROGGI Aris
2003
SUI
MUSA Filippo Renato
2002
ITA
GALLONE Lorenzo
2002
ITA
MATHIEU Vittorio
2002
ITA
AMBROSIANI Matteo
2001
ITA
VENERUSSI Matteo
2000
ITA
GIRARD Sacha
2002
FRA
POUILLOUX Robin
2002
FRA
GINI Luca
2002
ITA
AVIDANO Ludovico
2003
ITA
COCCOZ Stephan
2002
ITA
BERNARDOTTI Giacomo
2001
ITA
COLOMBINO Andrea
2000
ITA
SINNESBERGER Lenny
2003
SUI
DE TADDEO Joel
2002
SUI
NOVO Francesco
2001
ITA
BOULANGER Erwan
2000
FRA
TURNES Elio
2002
FRA
FORCONI Daniele
2002
ITA
BOCCACCI Matteo
2002
ITA
BINI Lorenzo Thomas
2002
ITA
PIERI SALLAZ Raphael
2001
FRA
Disqualified 2nd run
DANUSSO Luca
2003
ITA
GUALANDI Alessandro
2002
ITA
LEONE Elia
2003
ITA
VACONDIO Luca
2002
ITA
RASERO Tommaso
2002
ITA
ROSSATO Martino
2002
ITA
SACCENTI Lorenzo
2002
ITA
TINTI Iacopo
2001
ITA
TARABOLA Mattia
2000
ITA
VARESE Lorenzo Carlo
2001
ITA
TEDESCHINI Sandro
2000
ITA
CALZATI Andrea Paolo
1999
ITA
SCARABOSIO Alvise
1999
ITA
GUIGONNET Edouard
2001
GBR
Did not finish 1st run
MIGLIETTI Federico
2003
ITA
SEGALA Filippo
2003
ITA
PICCO Carlo Andrea
2003
ITA
REVELLI Filippo
2003
ITA
STAFISSI Matteo
2001
ITA
VIGNA Alessio
2000
ITA
ZACCONE Federico Alberto
2002
ITA
ALLORA Matteo
2001
ITA
GADDI Nicolo
2001
ITA
CERRUTI MICLET Carlo
2001
ITA
RAVOTTO Tommaso
2003
ITA
MONTEGGIA Edoardo
2003
ITA
MAGLIANO Francesco
2003
ITA
EBERLE Cyril
2002
SUI
NICOLA Umberto
2001
ITA
ALLEMAND Marco Aurelio
2001
ITA
FONTAINE Nicolas
2002
SUI
ESTIENNE Quentin
2000
FRA
FROSALI Matteo
1999
ITA
TOJA Nicolo
2002
ITA
FUSCO Filippo
2002
ITA
ENGLER Timon
2000
SUI
DE GALBERT Arnaud
2000
FRA
RICCUCCI Alessandro
1997
ITA
PINTURAULT Cedric
2000
FRA
ABBRUZZESE Marco
2002
ITA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run