official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
BERGMANN Monika
1978
GER
1:18.20
2.00
2
BOKAL Natasa
1967
SLO
+0.37
4.74
3
CLEMENT-GUY Stephanie
1974
FRA
+1.23
11.12
4
OESTER Marlies
1976
SUI
+1.36
12.09
5
RIEGLER Claudia
1976
NZL
+1.42
12.53
6
STEGGALL Zali
1974
AUS
+1.59
13.79
7
SALVENMOSER Ingrid
1967
AUT
+1.74
14.91
8
HIROI Noriyo
1976
JPN
+1.82
15.50
9
WAIDHOFER-DUMMER Carolina
1976
AUT
+2.19
18.24
10
TRUPPE Karin
1978
AUT
+2.34
19.36
11
CERESA Annalisa
1978
ITA
+2.50
20.54
12
HOSSMANN Corina
1976
SUI
+2.54
20.84
13
GRUENENFELDER Corina
1975
SUI
+2.77
22.54
14
GUENTER Maren
1976
GER
+3.15
25.36
15
HARGIN Christine
1980
SWE
+3.65
29.07
16
PEZZEDI Emmi
1982
ITA
+3.83
30.41
17
ZENHAUSERN Ines
1978
SUI
+4.38
34.49
18
FEHR Diana
1974
LIE
+4.47
35.15
19
KRZYZYNSKA Dagmara
1981
POL
+4.52
35.52
20
SOURD Isabelle
1975
FRA
+4.69
36.79
21
HUBER Marina
1979
GER
+4.74
37.16
22
PRCHAL Anna
1979
CAN
+4.76
37.30
23
HAELLDAHL Sandra
1977
SWE
+4.88
38.19
24
HOLZER Katrin
1978
AUT
+4.95
38.71
25
BRIGHT Rowena
1980
AUS
+5.13
40.05
26
BOUCHER Sara-Maude
1979
CAN
+5.28
41.16
27
KURFUERSTOVA Eva
1977
CZE
+5.65
43.91
28
RAICH Carina
1979
AUT
+5.92
45.91
29
NILSEN Stina Hofgard
1979
NOR
+5.95
46.13
30
GOERGL Elisabeth
1981
AUT
+6.14
47.54
31
MITTERSTIELER Petra
1979
ITA
+6.20
47.98
32
SKOGLUND Tatum
1978
USA
+6.75
52.06
33
AUFDENBLATTEN Fraenzi
1981
SUI
+7.12
54.81
34
ZIEGLER Pamela
1980
SUI
+7.63
58.59
35
JONES Alice
1976
AUS
+8.24
63.12
36
ZAKOURILOVA Petra
1978
CZE
+8.97
68.53
37
SIMARI BIRKNER Maria Belen
1982
ARG
+9.08
69.35
38
FOURNIER Xaviere
1980
SUI
+9.76
74.39
39
STADELMANN Christel
1982
SUI
+9.78
74.54
40
ALPIGER Ella
1979
SUI
+10.02
76.32
41
DICHT Erika
1981
SUI
+10.09
76.84
42
STERCHI Marilyn
1979
SUI
+10.83
82.32
43
MOSCA BARBERIS Paola
1977
ITA
+11.73
89.00
44
SPYCHIGER Myriam
1981
SUI
+12.53
94.93
45
SIMARI BIRKNER Macarena
1984
ARG
+13.99
105.76
45
HEGGELUND Kristine
1976
NOR
+13.99
105.76
Did not finish 2nd run
Did not finish 1st run
BREZNIK Katarina
1977
SLO
BARMETTLER Maia
1981
SUI
VALLIER Jenny
1979
FRA
PELLAT-FINET Caroline
1978
FRA
PELTIER Audrey
1981
FRA
BEER Sabrina
1981
GER
PESONEN Anu
1980
FIN
CORNU Valerie
1980
FRA
PITKANEN Riitta
1977
FIN
CARRICK-ANDERSON Emma
1975
GBR
RAITA Henna
1975
FIN
STAEDLER Cornelia
1982
SUI
RIENDA CONTRERAS Raquel
1976
ESP
BREMSETH Lisa
1979
NOR
SILVESTRE Manuella
1979
FRA
WIRTH Katja
1980
AUT
YDESKOG Linda
1973
SWE
DOLVA Marte Kinn
1978
NOR
BOSCH FORRELLAD Monica
1972
ESP
BLIENINGER Anja
1981
GER
BIAVASCHI Elisabetta
1973
ITA
MANCUSO April
1980
USA
KAEYHKOE Pia
1979
FIN
KARASINSKA Katazyna
1982
POL
KLEON Barbara
1980
ITA
KNAPP Monika
1981
ITA
KNOR Petra
1980
AUT
KORTEN Jeannette
1976
AUS
JOHANSSON Lina
1979
SWE
LOCHMATTER Sandra
1980
SUI
LUCKMAIER Stefanie
1977
GER
LUDLOW Libby
1981
USA
JANYK Britt
1980
CAN
MARTIN Celine
1978
FRA
GASPERIN Andreja
1979
SLO
MC EACHREN Erin
1980
CAN
MCCLOY Hilary A
1982
USA
HUBER Isabelle
1981
GER
HOLZMANN Alexandra
1976
AUT
MILANI Barbara
1972
ITA
GILJARHUS Bente
1978
NOR
MUELLER Tamara
1977
SUI
OLAMO Petra
1974
FIN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run