official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
RAJALA Jukka
1982
FIN
1:44.02
6.00
2
FANARA Thomas
1981
FRA
+0.26
8.17
3
EISATH Florian
1984
ITA
+0.39
9.26
4
JANKA Carlo
1986
SUI
+0.54
10.52
5
GUFLER Michael
1979
ITA
+0.69
11.77
6
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
+0.85
13.11
6
BECHTER Patrick
1982
AUT
+0.85
13.11
8
STRUGER Peter
1982
AUT
+0.87
13.28
9
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+0.91
13.61
10
DE TESSIERES Gauthier
1981
FRA
+1.01
14.45
11
BYGGMARK Jens
1985
SWE
+1.03
14.61
12
RAINER Niklas
1983
SWE
+1.06
14.87
13
GSCHWENTER Dominik
1984
AUT
+1.10
15.20
14
ROBERTO Alessandro
1977
ITA
+1.13
15.45
15
DEFLORIAN Mirko
1980
ITA
+1.16
15.70
16
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
+1.37
17.46
17
PLONER Alexander
1978
ITA
+1.44
18.04
18
ZAMANSKY Jake
1981
USA
+1.52
18.71
19
NILSEN Andreas
1980
NOR
+1.53
18.80
19
HELL Wolfgang
1980
ITA
+1.53
18.80
21
RICHARD Cyprien
1979
FRA
+1.59
19.30
22
VILETTA Sandro
1986
SUI
+1.63
19.63
23
NOESIG Christoph
1985
AUT
+1.88
21.72
24
STRODL Peter
1982
GER
+1.99
22.64
25
JAZBEC Janez
1984
SLO
+2.09
23.48
26
PITTSCHIELER Kurt
1984
ITA
+2.35
25.65
27
PICHOT Sebastien
1981
FRA
+2.49
26.83
28
NORDH Fredrik
1984
SWE
+2.89
30.17
29
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
+3.13
32.18
30
BANK Ondrej
1980
CZE
+3.59
36.03
31
MARSAGLIA Matteo
1985
ITA
+3.92
38.79
32
FASSER Curdin
1983
SUI
+4.16
40.79
33
ZAVIRSEK Matija
1984
SLO
+4.32
42.13
34
SCHEIBER Florian
1987
AUT
+4.65
44.89
35
GAFNER Beat
1986
SUI
+5.26
49.99
36
ZAHND Michael
1981
SUI
+5.32
50.50
37
BROWN Roger P
1981
USA
+5.46
51.67
38
ZAKOURIL Borek
1976
CZE
+5.68
53.51
39
STUTZ Paul
1983
CAN
+5.90
55.35
40
RIXON JR Carl H
1982
USA
+6.12
57.19
41
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
+6.13
57.27
42
ROBERTS Drew
1985
USA
+6.28
58.52
43
RECH Freddy
1980
FRA
+6.32
58.86
44
FISCHER Daniel
1985
GER
+6.47
60.11
45
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
+7.00
64.55
46
RIGOLE Fabien
1987
FRA
+7.20
66.22
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
FEUZ Beat
1987
SUI
NYLANDEN Petri
1985
FIN
PAQUIN Paul
1986
FRA
VOGEL Markus
1984
SUI
LAINE Rasmus
1983
FIN
KREUZER Ralf
1983
SUI
KANTOLA Petteri
1986
FIN
ZAHROBSKY Petr
1980
CZE
HARGIN Mattias
1985
SWE
FLASCHBERGER Christian
1983
AUT
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
MARSHALL Jesse
1980
USA
BONNET Maxime
1983
FRA
FREY Thomas
1984
FRA
Did not finish 1st run
STANEK Jendrek
1981
GER
VALSSON Kristinn Ingi
1985
ISL
ROBERTSSON Petter
1985
SWE
BARRETT Scott
1983
CAN
WANNINGER Christian
1981
GER
ZORICIC Nick
1983
CAN
YOSHIOKA Daisuke
1980
JPN
LANNING Thomas (tj)
1984
USA
ALSTER Christoph
1980
AUT
BAUMANN Romed
1986
AUT
RIEDER Arnold
1976
ITA
BRENNER Hannes
1984
AUT
LONGHI Omar
1980
ITA
Did not start 1st run