official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
LEINO Jukka
1978
FIN
1:15.95
13.11
2
RAJALA Jukka
1982
FIN
+0.81
19.51
3
PELLINEN Jouni
1983
FIN
+0.88
20.06
4
KAUKONIEMI Tuukka
1985
FIN
+1.07
21.56
5
NYLANDEN Petri
1985
FIN
+1.11
21.88
6
VAKKURI Jussi
1988
FIN
+2.23
30.73
7
LEINONEN Mikko
1986
FIN
+2.45
32.46
8
ERIKSSON Magnus
1980
SWE
+2.55
33.25
9
LINDGREN Tim
1989
SWE
+2.58
33.49
10
SYVERSSON Johan
1984
SWE
+3.23
38.63
11
FALKUM-HANSEN Halfdan
1986
NOR
+3.97
44.47
12
SANDVALL Joni
1984
FIN
+4.22
46.45
13
SAVOLAINEN Mikko
1984
FIN
+4.79
50.95
14
RUOPPA Samu
1989
FIN
+5.05
53.00
15
KARJALAINEN Joonas
1990
FIN
+5.12
53.56
16
RUOPPA Jonne
1987
FIN
+5.67
57.90
16
OPSHAUG Morten
1987
NOR
+5.67
57.90
18
NAUMANEN Mikko
1988
FIN
+5.91
59.80
19
BRINK Bernhard
1989
FIN
+6.32
63.04
20
KURKI Mikael
1986
FIN
+6.74
66.36
21
NIEMI Daniel
1990
FIN
+7.16
69.67
22
KARJALAINEN Simo
1988
FIN
+7.22
70.15
23
KEKKI Kimmo
1987
FIN
+7.49
72.28
24
TURDELL Kristoffer
1989
SWE
+7.78
74.57
25
STENBAK Michael
1990
NOR
+7.92
75.68
26
BLOMQVIST Eero
1983
FIN
+9.94
91.64
27
LINDMAN Rasmus
1990
FIN
+9.98
91.95
28
LESKINEN Roope
1990
FIN
+10.12
93.06
29
KAUKONIEMI Iiro
1983
FIN
+10.26
94.16
30
SUNINEN Juho
1989
FIN
+10.39
95.19
31
BRYANT Nathan
1989
USA
+10.43
95.51
32
SAARINEN Viljami
1988
FIN
+11.53
104.20
33
AALTO Simo
1990
FIN
+12.07
108.46
34
PIIROINEN Jani
1990
FIN
+12.13
108.94
35
SANNEBJOERK Ola
1989
SWE
+13.46
119.44
36
KARLSEN Torje Korsmo
1990
NOR
+14.72
129.40
37
CRAFT Robert
1989
USA
+14.87
130.58
38
SANNEBJOERK Joel
1987
SWE
+17.39
150.49
39
KOIVULA Antto
1990
FIN
+17.62
152.31
40
TOIKKA Tanu
1989
FIN
+20.01
171.19
41
SALMI Olli
1985
FIN
+24.07
203.26
42
RASTAS Henri
1988
FIN
+28.26
236.36
43
LASSILA Kalle
1972
FIN
+40.69
334.56
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
SCHAEUFELE Andreas
1990
SWE
KIVELA Valtteri
1990
FIN
PEKKARINEN Joni
1990
FIN
LANKINEN Matias
1989
FIN
PALLIN Heikki
1989
FIN
ROBERTSSON Vesa
1990
FIN
LAAKSO Dennis
1990
FIN
KINGSTAD Viktor
1989
SWE
HEIKKINEN Paavo
1988
FIN
SELIN Heikki
1989
FIN
HOERNMAN Niclas
1988
SWE
OLAMO Tuomas
1990
FIN
LINDGREN Michael
1989
SWE
KIRKEFJORD Goeran
1990
NOR
SIHVOLA Mika
1988
FIN
MAGNUSSON Fredrik
1989
SWE
TORHONEN Oskari
1990
FIN
BOECKLI Daniel
1965
SUI
BURKE Kamden
1988
USA
OEVERAAS Sondre
1989
NOR
WESTMAN Niklas
1987
SWE
YLI-PELKONEN Oskari
1988
FIN
ARO Anton
1989
FIN
MIKOS Mark
1987
USA
ARO Olli
1985
FIN
HEIKKINEN Marko
1977
FIN
PIIROINEN Marko
1988
FIN
EMLEN Mats
1986
SWE
LAATIKAINEN Eetu
1988
FIN
BACKMAN Daniel
1986
SWE
THERMAN Stefan
1987
FIN
HARMANEN Niko
1988
FIN
TURDELL Johan
1986
SWE
AULANKO Juuso
1979
FIN
ROMAR Andreas
1989
FIN
HAARALA Janne
1982
FIN
QUICK Rickard
1984
SWE
JOHANSEN Petter
1986
NOR
SAARENKYLAE Santtu
1984
FIN
HUTTUNEN Tuomas
1988
FIN
HAERKOENEN Petri
1981
FIN
ENOCSON Calle
1984
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run