official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
MCCORMACK Declan
1999
CAN
1:46.64
15.00
2
NEF Tanguy
1996
SUI
+0.14
15.96
3
MAJOR Billy
1996
GBR
+0.26
16.78
4
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+0.54
18.70
5
RITCHIE Benjamin
2000
USA
+0.62
19.24
6
JORDAN Asher
1999
CAN
+0.82
20.61
7
STEFFEY George
1997
USA
+1.05
22.19
8
ORECCHIONI Diego
2000
FRA
+1.52
25.41
9
NELSON Isaiah
2001
USA
+1.57
25.75
10
PALMQUIST Camden
2003
USA
+1.77
27.12
11
LAGIER Jeremie
1998
FRA
+1.92
28.14
11
POULTER Jay
2003
USA
+1.92
28.14
13
PUCKETT Cooper
2003
USA
+1.96
28.42
14
STYREN Magnus Berge
2002
NOR
+2.24
30.33
15
JANUTIN Fadri
2000
SUI
+2.25
30.40
16
ALKIER Justin
1998
CAN
+2.29
30.68
17
PARAZETTE Oliver
2002
USA
+2.55
32.46
18
KERTESZ-KNIGHT Jesse
2003
CAN
+2.67
33.28
19
LESSARD Raphael
2001
CAN
+2.94
35.13
20
FOURNIER Simon
1997
CAN
+3.30
37.59
21
SMITH Jack
2001
USA
+3.35
37.93
22
CORNELIUS Cooper
1999
USA
+3.49
38.89
23
BOWERS Jack
2000
USA
+3.62
39.78
24
RIEMENSCHNEIDER Noah
2001
USA
+3.71
40.40
25
TIMM Dylan
2002
CAN
+3.92
41.83
26
LARDON Thomas
2001
FRA
+3.95
42.04
27
CASSELMAN Jamie
2000
CAN
+4.29
44.37
28
DIGANGI Harrison
2002
USA
+4.71
47.24
29
SHACKLETON Dominic
2004
GBR
+5.02
49.36
30
AUBERT SERRACANTA Aleix
2005
ESP
+5.18
50.46
31
WOOD Mackenzie
2002
CAN
+5.35
51.62
32
ARTHUR Julian
2005
USA
+6.19
57.37
33
DETS Taras
2001
CAN
+6.68
60.73
34
SUBITH Kai
2005
USA
+7.03
63.12
35
BLANDFORD Kyle
2003
CAN
+7.39
65.59
36
KERTESZ-KNIGHT Jake
2005
CAN
+7.75
68.05
37
ZURBAY William
2005
USA
+8.04
70.04
38
THOMPSON Gered
2004
CAN
+9.10
77.29
39
GILBERT Sascha
2004
CAN
+9.23
78.18
40
EDER Graeme
2005
CAN
+10.05
83.80
41
LEBEAU Patrick
2002
CAN
+10.79
88.86
42
LAFOND Mathis
2003
CAN
+11.82
95.91
43
KINSELLA Kellen
2001
USA
+13.13
104.88
44
KRUPKA Jimmy
1998
USA
+16.78
129.87
Did not finish 2nd run
ROYZ Julian
2002
CAN
JEAN Zachary
2003
CAN
ROTH Laiken
2004
USA
KATO Hajime
1998
JPN
VALADKA Aleksas
2003
CAN
GRAVES Tanner
2002
USA
HOFFMAN Thomas
2002
AUS
LAINE Tormis
2000
EST
PALCHAK Cole
2000
USA
TAYLOR Laurie
1996
GBR
SOLA Heming
2003
CAN
BIGATEL Justin
2003
USA
SARCHETT Ryder
2003
USA
CHABLE Loic
2000
SUI
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 1st run
LABELLE Francois
2003
CAN
LALONDE Mathys
2000
CAN
STEVENS Dylan
2004
CAN
FRAPPIER William-Alexis
2004
CAN
SYLVESTRE Nathaniel
2004
CAN
SALANI Hunter
2005
USA
LECUYER Clement
2001
CAN
YOUNG Oliver
2004
CAN
PETER Noe
2002
SUI
KRESS Colin
2003
CAN
HANNA Colin
2004
USA
DEMARCO Nick
2005
USA
BUCKRELL Jayden
2004
CAN
CHAREST Pierick
2004
CAN
ROACH Hunter
2004
USA
BROWN Benny
2003
USA
MAZELLIER Etienne
2001
CAN
WALLACE Liam
1999
CAN
NORMANNSETH Wilhelm
2000
NOR
Disqualified 1st run