official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
GILE Bridger
1999
USA
2:30.80
20.97
2
FOURNIER Simon
1997
CAN
+0.22
22.44
3
PUCKETT Cooper
2003
USA
+0.78
26.19
4
ST-GERMAIN William
1992
CAN
+1.07
28.14
5
MAZELLIER Etienne
2001
CAN
+1.20
29.01
6
SARCHETT Ryder
2003
USA
+1.23
29.21
7
WAHLQVIST Filip
2001
NOR
+1.34
29.94
8
POULTER Jay
2003
USA
+1.44
30.61
9
LANGMUIR Calum
2002
GBR
+1.64
31.95
10
LAGIER Jeremie
1998
FRA
+1.65
32.02
11
HEDSTROEM Isac
2000
SWE
+1.72
32.49
12
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+1.84
33.29
13
HOFFMAN Thomas
2002
AUS
+1.95
34.03
14
BOWERS Jack
2000
USA
+2.04
34.63
14
CASSELMAN Jamie
2000
CAN
+2.04
34.63
16
MACALUSO Matthew
1999
USA
+2.12
35.17
17
DILLING Jacob
1999
USA
+2.15
35.37
18
LESSARD Raphael
2001
CAN
+2.16
35.44
19
VOELLO Gustav Rosberg
1999
NOR
+2.17
35.50
20
BOEHM Gianluca
2000
SUI
+2.21
35.77
21
REED Sawyer
2005
USA
+2.25
36.04
22
SOLBAKKEN Mikkel
1999
NOR
+2.27
36.17
23
MYKLEBUST Sindre
2002
NOR
+2.30
36.37
24
URY Balint
2003
HUN
+2.52
37.85
25
PARAZETTE Oliver
2002
USA
+2.71
39.12
26
KOSI Klemen
1991
SLO
+2.84
39.99
27
BROWN Benny
2003
USA
+3.12
41.87
28
HUNSHAMMER Adrian Minde
2002
NOR
+3.88
46.96
28
KERBAUGH John
2005
USA
+3.88
46.96
30
DIGANGI Harrison
2002
USA
+4.31
49.84
31
KERTESZ-KNIGHT Jesse
2003
CAN
+4.65
52.11
32
ELVIDGE Roman
2005
USA
+5.14
55.40
33
TIMM Dylan
2002
CAN
+5.71
59.21
34
CHAREST Pierick
2004
CAN
+5.82
59.95
35
VILLGRATTER Denis
2003
ITA
+6.08
61.69
36
ZAMPA Teo
2002
SVK
+6.18
62.36
37
PARK Oscar
2004
CAN
+6.24
62.76
38
PALMQUIST Jevin
2007
USA
+6.25
62.83
39
HUME Carson
2005
USA
+6.33
63.37
40
PERKINS Tanner
2001
USA
+6.65
65.51
41
BUCKRELL Jayden
2004
CAN
+6.80
66.51
42
ARTHUR Julian
2005
USA
+7.94
74.15
43
CENERELLI Enzo
2000
FRA
+8.00
74.55
44
KRUPKA Alex
2006
USA
+10.11
88.68
45
STEVENS Dylan
2004
CAN
+10.97
94.44
46
OSCH Matthieu
1999
LUX
+11.20
95.98
47
DETS Taras
2001
CAN
+11.64
98.93
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
NELSON Joshua
2004
USA
BARTHOLOMEW Colton
2005
CAN
KAGAN Colin
2004
USA
BROOKS Caleb
2004
CAN
KERTESZ-KNIGHT Jake
2005
CAN
FROST Roman
1999
GER
GILLIS Daniel
2002
USA
MARTIN Max
2000
USA
REICH Jack
2002
USA
CHABLE Loic
2000
SUI
BIGATEL Justin
2003
USA
MCCORMACK Declan
1999
CAN
CORNELIUS Cooper
1999
USA
Did not finish 1st run
DECELLES Luc
2006
CAN
MCGOWN Kyle
2003
AUS
SCHILLINGER Karsten
2006
USA
YOUNG Oliver
2004
CAN
WELLS Peyton
2005
USA
ZURBAY William
2005
USA
ARMSTRONG Filip
2005
CAN
HAGEN Grant
2003
USA
MORGAN Jake
2004
USA
VALADKA Aleksas
2003
CAN
MENNEN Thomas
2005
USA
BUZEK Stanley
2005
USA
HAUPT Ian
2005
USA
LINDENMEYR Aksel
2005
USA
DOOLEY Everett
2005
USA
KOMETZ Aidan
2005
CAN
SUBITH Kai
2005
USA
MCKINLAY Thomas
2004
CAN
STANLEY Marcus
2005
USA
LANG Charlie
2000
USA
THOMPSON Gered
2004
CAN
HANNA Colin
2004
USA
LATULIPPE Louis
2002
CAN
LINSE Aleix
2001
NED
TSCHAN Fynn-Jorgen
2003
GER
SALANI Hunter
2005
USA
O BRIEN Preston
2001
USA
BRAYTON Hunter
1999
USA
KROTA Filip
2000
CRO
YATES Dawson
2000
CAN
PALMQUIST Camden
2003
USA
IACOBELLI Cooper
2001
USA
SIMON Jordan
2003
USA
AINSLIE Rowen
2001
USA
WOOD Mackenzie
2002
CAN
MORKEN David
2005
USA
SOLA Heming
2003
CAN
STEED William
2005
CAN
SWEENEY Nolan
2004
USA
LINDENMAYER Felix
2002
GER
PALCHAK Cole
2000
USA
SEYMOUR Trey
2000
USA
GILBERT Sascha
2004
CAN
HEAYDON Henry
2001
AUS
SOEVIK Christian Oliveira
2001
NOR
ANGERER Benjamin
2002
AUT
NORMANNSETH Wilhelm
2000
NOR
PUENTE TASIAS Alejandro
1994
ESP
MORGAN Oliver
2001
USA
UNKOVSKOY Nicholas
2002
USA
STYREN Magnus Berge
2002
NOR
BLANDFORD Kyle
2003
CAN
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
STAURSET Isak
1999
NOR
ZIMMER Oscar
2001
NOR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run