official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
IBARRA ASTELARRA Ainhoa
1968
ESP
2:18.51
8.58
2
REY BELLET Corinne
1972
SUI
+0.06
8.92
3
FORTKORD Martina
1973
SWE
+0.97
14.04
4
GERG Hilde
1975
GER
+1.00
14.21
5
PUTZER Karen
1978
ITA
+1.09
14.72
6
DE MARTIN TROPANIN Tiziana
1974
ITA
+1.69
18.10
7
KOELLERER Karin
1970
AUT
+1.72
18.27
8
MEUSBURGER Cornelia
1972
AUT
+1.88
19.17
9
GEDDE DAHL Caroline
1973
NOR
+1.92
19.39
10
SCHNEIDER Tanja
1974
AUT
+2.05
20.12
11
HEUBI Manuela
1971
SUI
+2.11
20.46
12
BORGHI Catherine
1976
SUI
+2.18
20.86
13
REYMOND Sandra
1972
SUI
+2.39
22.04
14
VOELKER Heidi
1969
USA
+2.55
22.94
15
STADLER Sonja
1975
AUT
+2.87
24.74
16
FAVE Marika
1973
ITA
+2.88
24.80
17
CARRICK-ANDERSON Emma
1975
GBR
+2.91
24.97
18
BIONDI Marcella
1970
ITA
+2.98
25.36
19
HAELLDAHL Sandra
1977
SWE
+3.09
25.98
20
GALINDO SANTOLARIA Ana
1973
ESP
+3.10
26.04
21
VIDAL Vanessa
1974
FRA
+3.12
26.15
22
MARKEN Ingeborg Helen
1975
NOR
+3.49
28.23
23
BRAUNER Sibylle
1975
GER
+3.63
29.02
24
WINGE Marianne
1974
NOR
+3.64
29.08
25
AUER Patrizia
1974
ITA
+3.68
29.30
26
WIKSTROEM Linda
1975
SWE
+3.79
29.92
27
VIERIN Sonia
1977
ITA
+3.91
30.60
28
BRACUN Spela
1977
SLO
+4.01
31.16
29
BUERGLER Ilse
1975
AUT
+4.21
32.29
30
MONAHAN Kathleen
1972
USA
+4.37
33.19
31
GUENTER Maren
1976
GER
+4.51
33.98
32
POTISK-RIBIC Andreja
1971
SLO
+4.54
34.15
33
ALLARD Karine
1973
FRA
+4.55
34.20
34
MELOTTO Stefania
1970
ITA
+4.63
34.65
35
RICHON Eleonore
1972
FRA
+4.91
36.23
36
SCHELBERT Laura
1974
SUI
+4.98
36.62
37
LUNDE Jeanette
1972
NOR
+5.12
37.41
38
UMELE Manuela
1971
AUT
+5.23
38.03
39
LIEB Manuela
1971
AUT
+5.55
39.83
40
NEUENSCHWANDER Katrin
1971
SUI
+5.56
39.89
41
OESTER Marlies
1976
SUI
+5.58
40.00
42
MITTERWALLNER Christiane
1974
AUT
+5.66
40.45
43
MOSCHETTI Carole
1976
FRA
+5.69
40.62
44
PERGHER Roberta
1971
ITA
+5.72
40.79
44
KRITZINGER Petra
1977
ITA
+5.72
40.79
46
MUTTER Edda
1970
GER
+5.73
40.85
47
KUMMER Lilian
1975
SUI
+6.47
45.01
Did not qualify for 2nd run
GIANERA Laura
1976
ITA
TAGLIABUE Elena
1977
ITA
PIAZZALUNGA Alessandra
1973
ITA
GILGENREINER Karin
1974
GER
KREBS Alexandra
1977
USA
ZIMMERMANN Angela
1974
GER
FILLIOL Beatrice
1969
FRA
DREYER Hanne
1971
NOR
BOSCH FORRELLAD Monica
1972
ESP
ROBERTSON Shona
1976
GBR
BRANDNER Elisabeth
1977
GER
BREZNIK Katarina
1977
SLO
SERRA Roberta
1970
ITA
DAVENPORT Ashley
1976
USA
OTTOSSON Anna
1976
SWE
MOSCA BARBERIS Paola
1977
ITA
HALLDORSDOTTIR Asta
1970
ISL
KALAN Anja
1976
SLO
MAULAZ Angelique
1976
FRA
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not start 1st run
KRISTIANSEN Kristine
1975
NOR
ZACKRISSON Lina
1976
SWE
YDESKOG Linda
1973
SWE
BASSIS Patrizia
1973
ITA
OTTONE Chiara
1977
ITA
OBERMOSER Brigitte
1976
AUT
LENOIR Melanie
1978
FRA
CLARK Kirsten L
1977
USA
MAIR Manuela
1977
ITA
ROBINSON Elizabeth
1974
USA
SWEITZER Shana
1974
USA
SOURD Isabelle
1975
FRA
PEQUEGNOT Laure
1975
FRA