official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
STYREN Magnus Berge
2002
NOR
1:26.46
32.84
2
HEDELIN Olof
1998
SWE
+0.94
40.78
3
WOOD Mackenzie
2002
CAN
+1.23
43.23
4
PALCHAK Cole
2000
USA
+1.56
46.01
5
MAZELLIER Etienne
2001
CAN
+1.64
46.69
6
MARTIN Max
2000
USA
+1.74
47.53
7
HOLSCHER Diego
2001
CHI
+1.79
47.95
8
KINSELLA Kellen
2001
USA
+1.88
48.71
8
NERSNAES Peder
2000
NOR
+1.88
48.71
10
MCCONVILLE Corey
1997
CAN
+2.14
50.91
10
RICHEDA Nicolas
2002
USA
+2.14
50.91
12
GENTILE Crowley
1998
USA
+2.19
51.33
13
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
+2.30
52.26
14
PHILLIPS Jordan
1998
CAN
+2.35
52.68
15
BRAYTON Hunter
1999
USA
+2.54
54.29
16
DIGANGI Harrison
2002
USA
+2.56
54.45
17
MACEDO Michel
1998
BRA
+2.59
54.71
18
MORGAN Chauncey
1999
USA
+2.65
55.21
19
FRISK David
1997
SWE
+2.68
55.47
20
SNYDER Bennett
2001
USA
+2.76
56.14
21
STRAND Simen
1999
NOR
+3.03
58.42
22
KVENO Eirik Ranheim
2000
NOR
+3.17
59.60
23
GRAVES Tanner
2002
USA
+3.25
60.28
23
REED Brooks
2002
USA
+3.25
60.28
25
VILLENEUVE Kobe
2001
CAN
+3.73
64.33
26
RYAN Matthew
2002
IRL
+3.89
65.68
27
LANGAARD Mons
2001
NOR
+3.94
66.11
28
AUSTIN Matt
1999
USA
+4.29
69.06
29
FUMEAUX Benoit
1999
SUI
+4.35
69.57
30
BELLINO Max
2003
USA
+4.49
70.75
31
SAMPSON Mitchell
2000
USA
+4.52
71.00
32
SEGRE Sebastian
2003
USA
+4.53
71.09
33
BOCOCK Scott
2000
USA
+4.55
71.26
33
COUGHLIN Patrick
2001
USA
+4.55
71.26
35
DESPRES Jack
1998
USA
+4.57
71.43
36
THORSBY Henrik
1998
NOR
+4.61
71.76
37
MARLER Aidan
2000
CAN
+4.62
71.85
38
LATULIPPE Louis
2002
CAN
+4.73
72.78
39
HOFFMAN Harry
2004
AUS
+5.45
78.86
40
VAN SLYKE Andrew
2001
USA
+5.47
79.02
41
COOK Evan
2004
USA
+5.84
82.15
42
THOMSON Ryan
2004
USA
+6.38
86.71
43
DELAY Kieran
2005
USA
+6.52
87.89
43
HORWITZ Manuel
2004
CHI
+6.52
87.89
45
WELCH Dylan
2004
USA
+6.59
88.48
46
SHACKLETON Dominic
2004
GBR
+7.02
92.11
47
HUBER Nikolaus
2004
USA
+7.08
92.62
48
CALVO SANTOS Alvar
2005
AND
+7.35
94.90
49
GRAMAS Evan
2005
USA
+8.04
100.72
50
KALLMAN William
2004
USA
+8.16
101.74
51
GONZALEZ GONZALO Pedro
2005
ESP
+10.88
124.70
Did not finish 2nd run
HUBER Alexander
2005
USA
HODER Maximilien
2005
USA
LAINO Peter
2001
SUI
REED Sawyer
2005
USA
LEBEAU Patrick
2002
CAN
JONES Lawton
2003
USA
COLLINI Filippo
2001
ITA
HEJNA Ethan
1998
USA
LYNCH Ian
2000
USA
FLANAGAN Gray
2001
USA
KENOSH Tommy
2000
USA
MORGAN Oliver
2001
USA
LANG Charlie
2000
USA
HAUG Fredrik Willumsen
2001
NOR
BRUNEAU-BOUCHARD William
1996
CAN
HOFFMAN Thomas
2002
AUS
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ROBBINS Tanner
2005
USA
RICHEDA Spencer
2005
USA
GALPERIN Josef Mark
2004
RUS
DEGUARDIA Dominick
2005
USA
CURRAN Cody
2004
USA
VILLENEUVE Kaiden
2003
CAN
HENYON Walker
2004
USA
AUBERT SERRACANTA Aleix
2005
ESP
KERVEN Christopher
2000
SWE
REYNOLDS Jake
2001
USA
RIFKIN Laz
2003
USA
POSTAL Andrew
2002
USA
PREISLER Oscar
2004
DEN
BARABE Alexis
2003
CAN
KURSH Gerrit
2003
USA
SELTZER Brian
1999
USA
KEARING Luke
2002
USA
MENCACCINI Lorenzo
1998
ITA
HERHUSKY Ryan
2003
USA
BAILEY Axel
2001
USA
POITRAS Pierre-Elliot
2001
CAN
TRUDEAU William
1999
USA
RAINVILLE Dominic
2001
CAN
DAHL Hayden
2000
USA
WAGNER Kalle
1997
USA
ALARIE Charles-Antoine
2000
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run