official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
PUCKETT Cooper
2003
USA
1:52.40
23.73
2
NELSON Isaiah
2001
USA
+0.11
24.44
3
ALKIER Justin
1998
CAN
+0.29
25.61
4
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+0.51
27.04
5
DILLING Jacob
1999
USA
+0.67
28.08
6
POULTER Jay
2003
USA
+0.76
28.67
7
PALMQUIST Camden
2003
USA
+0.79
28.86
8
ST-GERMAIN William
1992
CAN
+0.82
29.06
9
TOSCANO Federico
2001
SUI
+0.91
29.64
10
RIEMENSCHNEIDER Noah
2001
USA
+0.92
29.71
11
PALCHAK Cole
2000
USA
+1.01
30.29
12
MATHERS Jeremy
2001
USA
+1.20
31.52
13
SARCHETT Ryder
2003
USA
+1.88
35.94
14
OTT Dominic
2000
SUI
+1.89
36.00
15
FERRI James
1996
USA
+1.91
36.13
16
MAYER Aaron Christian
2002
SUI
+2.10
37.37
17
BOEHM Gianluca
2000
SUI
+2.33
38.86
18
HOFFMAN Thomas
2002
AUS
+2.41
39.38
19
LAGIER Jeremie
1998
FRA
+2.60
40.62
20
RONNER Jan
2000
AUT
+3.21
44.58
21
MOSER Andri
2001
SUI
+3.62
47.24
22
BIGATEL Justin
2003
USA
+4.47
52.76
23
KINSELLA Kellen
2001
USA
+5.15
57.18
24
KERTESZ-KNIGHT Jesse
2003
CAN
+5.44
59.06
25
RICHEDA Nicolas
2002
USA
+5.90
62.05
26
BIRKNER Alexander
1998
USA
+6.10
63.35
27
HEDSTROEM Isac
2000
SWE
+6.71
67.31
28
HEDELIN Olof
1998
SWE
+6.94
68.80
29
UNKOVSKOY Nicholas
2002
USA
+7.13
70.04
30
COUGHLIN Patrick
2001
USA
+7.63
73.28
31
BLANDFORD Kyle
2003
CAN
+9.00
82.18
32
REED Brooks
2002
USA
+9.47
85.23
33
DONLEY Finnigan
2005
USA
+9.59
86.01
33
STEED William
2005
CAN
+9.59
86.01
35
BUCKRELL Jayden
2004
CAN
+11.31
97.18
36
TURNBULL Ryan
2003
CAN
+11.39
97.70
37
FOOTE Jacob
2004
CAN
+11.54
98.68
38
ROSENBERG Joshua
2005
USA
+11.64
99.33
39
BROOKS Caleb
2004
CAN
+11.71
99.78
40
SHACKLETON Dominic
2004
GBR
+12.08
102.19
41
REED Sawyer
2005
USA
+12.43
104.46
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
KERBAUGH John
2005
USA
DETS Taras
2001
CAN
NOVAK Milan
2005
CAN
TEMERTZOGLOU Zachary
2001
CAN
MCKINLAY Thomas
2004
CAN
BARABE Alexis
2003
CAN
BRAYTON Hunter
1999
USA
GILLIS Daniel
2002
USA
BOWERS Jack
2000
USA
LESSARD Raphael
2001
CAN
ORTEGA Albert
1998
ESP
WOOD Mackenzie
2002
CAN
PUCKETT Cole
2000
USA
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
CORNELIUS Cooper
1999
USA
MULLIGAN Sam
1997
CAN
CHABLE Loic
2000
SUI
PARAZETTE Oliver
2002
USA
KRUPKA Jimmy
1998
USA
Did not finish 1st run
BARNUM Kaleb
2004
CAN
GILBERT Sascha
2004
CAN
SYLVESTRE Nathaniel
2004
CAN
HENYON Walker
2004
USA
NAKAMURA Riki
2003
JPN
BARTHOLOMEW Colton
2005
CAN
GALLOWAY Nils
2004
USA
SWEENEY Nolan
2004
USA
VIGNERAS Marin
2004
FRA
NEYLAN Benjamin
2003
CAN
TRAVIS Gunnar
2003
USA
COOK Evan
2004
USA
LEBEAU Patrick
2002
CAN
PREISLER Oscar
2004
DEN
SUBITH Kai
2005
USA
CULVER Hugo
2004
CAN
HOLSCHER Pedro
2004
CHI
PERKINS Tanner
2001
USA
HANNA Colin
2004
USA
SEGRE Sebastian
2003
USA
OWENS Cam
2002
USA
HOFFMAN Harry
2004
AUS
VALADKA Aleksas
2003
CAN
BAILEY Axel
2001
USA
THORSBY Henrik
1998
NOR
SIMON Jordan
2003
USA
LAFOND Mathis
2003
CAN
ARMSTRONG Duncan
2005
CAN
LATULIPPE Louis
2002
CAN
TIMM Dylan
2002
CAN
MACALUSO Matthew
1999
USA
LANG Charlie
2000
USA
MACEDO Michel
1998
BRA
GRAVES Tanner
2002
USA
AUBERT SERRACANTA Aleix
2005
ESP
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
DIGANGI Harrison
2002
USA
BERVY Max
2000
USA
BROWN Benny
2003
USA
SOLA Heming
2003
CAN
HUNSHAMMER Adrian Minde
2002
NOR
O BRIEN Preston
2001
USA
SASAKI Akira
1981
JPN
YATES Dawson
2000
CAN
CASSELMAN Jamie
2000
CAN
FAUSA Louis Gustav
2000
NOR
GILE Bridger
1999
USA
MAZELLIER Etienne
2001
CAN
MARTIN Max
2000
USA
MCCORMACK Declan
1999
CAN
FOURNIER Simon
1997
CAN
STYREN Magnus Berge
2002
NOR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run