official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
HAECHLER Lenz
2003
SUI
1:27.21
20.00
2
HIMMELSBACH Fabian
1999
GER
+0.59
24.94
3
MEISSL Christoph
2000
AUT
+1.51
32.64
4
WALCH Fabio
2003
AUT
+1.57
33.14
5
MAECHLER Reto
2001
SUI
+1.62
33.56
6
MEISEN Adrian
1997
GER
+1.71
34.31
7
SEIDLER Ralph
2002
AUT
+2.10
37.58
8
PIZIO Alessandro
2001
ITA
+2.16
38.08
9
LETITRE Theo
1997
FRA
+2.28
39.08
10
MAURBERGER Simon
1995
ITA
+2.30
39.25
11
CANINS Matteo
1998
ITA
+2.36
39.75
12
GARAY Aingeru
1998
ESP
+2.42
40.26
13
HERRMANN Luc
2000
SUI
+2.44
40.42
14
ALLEGRINI Riccardo
2000
ITA
+3.18
46.62
15
ESTEVE Axel
1994
AND
+3.19
46.70
16
WITTE Linus
2001
GER
+3.46
48.96
17
SCHIESTL Markus
2002
AUT
+3.70
50.97
17
PYJAS Pawel
1999
POL
+3.70
50.97
19
TSCHAN Fynn-Jorgen
2003
GER
+4.05
53.90
20
KRAUSS Lukas
2005
GER
+4.16
54.82
21
JEURISSEN Jurre
2003
NED
+5.14
63.02
22
WITTE Jonas
2003
GER
+5.44
65.54
23
POLLER Max
2005
GER
+6.98
78.43
24
BERNSDORF Corbinian
2007
GER
+7.34
81.44
25
BOWER Zac
2003
USA
+7.91
86.21
26
HORVATH Lars
2007
GER
+8.23
88.89
27
SCHERER Leo
2006
GER
+8.41
90.40
28
FANKHAUSER Sebastian
2006
AUT
+10.68
109.40
29
VAN ORTEN Stef
2006
BEL
+13.00
128.82
30
EISENRIEDER Karl
2005
GER
+14.15
138.44
31
HOLM Christopher Rubens
2004
BRA
+14.87
144.47
32
MAYER Samuel
2007
GER
+15.83
152.51
Did not finish 2nd run
STROEBELE Mark
2006
GER
UNGER David
2003
GER
MAURER Julien
2006
GER
MARKEFKA Jan Leonard
2006
GER
MOHERNDL Noah
2007
GER
WITTMANN Raphael
2006
GER
JACKSON Alec
2005
NZL
KLOCKE Finn
2004
GER
LIMMER Noel
2004
GER
KOSI Klemen
1991
SLO
DIMIER CHAMBET Sacha
2002
FRA
BENDOTTI Matteo
2001
ITA
LAINE Tormis
2000
EST
LUETOLF Joel
2000
SUI
SACCARDI Tommaso
2001
ITA
TREMMEL Anton
1994
GER
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
HOLZMAIER Martin
2006
GER
BLASKO Samuel
2005
CZE
STURHAN Nils
2007
GER
BALTES David
2007
GER
ESTNER Lorenz
2007
GER
WAEGER Benedikt
2006
GER
JOST Leon
2007
GER
RUECKGAUER Sebastian
2007
GER
STOCK Silvan
2007
GER
HARTMANN Paul
2006
GER
ZITZMANN Alexander
2006
GER
FUHR Marvin
2005
GER
SCHULLER Daniel
2005
GER
KOCMANN Josef
2007
GER
BOUAS Christos
2006
BEL
GAMAN Ryuji
2002
JPN
WIDMESSER Simon
2005
GER
ABRISHAMI Diaco
2002
GBR
ROHE Marius
2006
GER
CATALANO Leo
2006
GER
NORYS Felix
2005
GER
WIESLER Moritz
2006
GER
MUIGG Manuel
2004
AUT
WEISS Sebastian
2004
GER
PETANJKO William
2003
CRO
GEISSLER-HAUBER Max
2002
GER
ROHRMOSER Lucas
2002
AUT
PALAMARAS Nickco
2004
GER
SENNHOFER Marinus
2002
GER
PFOEDERL Nikolaus
1998
GER
GASSER Lukas
2001
AUT
VON GRUENIGEN Noel
1995
SUI
BRUEGGER Michel
2002
SUI
PALMER Adam
2003
SWE
Disqualified 1st run
Did not start 1st run