official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
1
MAHRE Phil
1957
USA
1:39.41
2
MAHRE Steve
1957
USA
+0.21
3
BOUVET Didier
1961
FRA
+0.79
4
NILSSON Jonas
1963
SWE
+0.84
5
TOTSCH Oswald
1964
ITA
+1.07
6
POPANGELOV Peter
1959
BUL
+1.27
7
KRIZAJ Bojan
1957
JUG
+2.10
8
HALVARSSON Lars-Goran
1961
SWE
+2.29
9
STRAND Stig
1956
SWE
+2.54
10
BURGLER Thomas
1960
SUI
+2.62
11
CERKOVNIK Tomaz
1960
JUG
+3.56
12
KAIWA Toshihiro
1955
JPN
+4.46
13
KURALT Joze
1957
JUG
+5.44
14
HUBRICH Markus
1963
NZL
+10.12
15
KIRIAKOV Borislav
1963
BUL
+10.83
16
WILSON Nicholas
1960
GBR
+12.67
17
HUBRICH Mattias
1966
NZL
+14.95
18
KOZMA Peter
1961
HUN
+14.97
19
FIGUEROA Andres
1963
CHI
+15.97
20
LINNEBERG Dieter
1965
CHI
+16.37
21
KOSSMANN Hans
1965
CHI
+16.86
22
BIRKNER COGAN Jorge Raul
1964
ARG
+17.14
23
PURCELL Miguel
1962
CHI
+18.59
24
VAN DITMAR Nicolas
1965
ARG
+21.07
25
ARCHONTOPOULOS Lazaros
1958
GRE
+24.55
26
VON HOHENLOHE Hubertus
1959
MEX
+28.76
27
BIRINCI Yakub Kadri
1963
TUR
+34.45
28
TRIANDAFYLLIDIS Ioannis
1965
GRE
+34.48
29
WU Dequiang
1963
CHN
+34.60
30
LI Guangquan
1960
CHN
+37.18
31
KIM Jinhae
1962
KOR
+38.04
32
HASIL Ali-Fuat
1966
TUR
+38.17
33
LIU Chang-Cheng
1961
CHN
+39.34
34
MERMUT Erkan
1963
TUR
+39.61
35
EU Woo-Youn
1967
KOR
+42.04
36
ONG Ching Ming
TPE
+43.22
37
HAMAMCIOGLU Sabahattin
1963
TUR
+43.94
38
OUACHIT Hammadi
1961
MAR
+43.97
39
KHALIL Nabil
1962
LBN
+48.86
40
CARDELLI Francesco
1964
SMR
+54.32
41
LAMBROY Lambros
1957
CYP
+55.21
42
SAMEN Edward
LBN
+59.68
43
BOLLINI Christian
1962
SMR
+1:00.63
44
AIT MOUALAY Ahmed
MAR
+1:03.84
45
KOPPER Eduardo
1965
CRC
+1:03.92
46
EL REEDY Jamil
1965
EGY
+1:17.52
47
PIPIS Yiannos
1966
CYP
+1:22.11
Did not finish 2nd run
ANDREEV Vladimir
SOV
BECK Florian
1958
GER
ENN Hans
1958
AUT
FERNANDEZ OCHOA Luis
1965
ESP
GIORGI Alex
ITA
GRIGIS Roberto
1962
ITA
MOLLIN Henri
1958
BEL
SAUNDERS-SANCHEZ Scott
BOL
SHAW Tiger-Gale
1961
USA
AIT BRAHIM Brahim
MAR
ASTETE Americo-Daniel
1967
ARG
ARNASON Arni-Thor
1961
ISL
AXIOTIADES Sotiros
1961
LBN
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
CANAC Michel
FRA
COUQUELET Pierre
BEL
DE CHIESA Paolo
ITA
FRANKO Jure
JUG
GASPOZ Joel
1962
SUI
HIRT Egon
GER
IWAYA Naomine
JPN
JULEN Max
1961
SUI
KONZETT Mario
LIE
MARXER Guenther
1964
LIE
MERCER David
GBR
PHOTIADES Alexis
1967
CYP
STROLZ Hubert
1962
AUT
TAVERNIER Yves
1962
FRA
WENZEL Andreas
1958
LIE
ZURBRIGGEN Pirmin
1963
SUI
LAJOUX David
MON
KHADZHIEV Mitko
1961
BUL
LLOVERA Albert
1966
AND
TORRES Jordi
1964
AND
PARK Byung-Ro
1962
KOR
SOERLI Odd
1954
NOR
JOHANNSSON Gudmundur
1963
ISL
BIRA Mihail-Junior
1961
ROU
SUKKAR Tony
1963
LBN
LIN Chi-Liang
1959
TPE
SALVADORES FUENTES Carlos
1960
ESP
TOMMY Michael
1963
CAN
Disqualified 1st run
Did not start 1st run