official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
GAVETT Tim
1998
USA
1:25.67
22.97
2
KELLEY Robby
1990
USA
+0.50
27.23
3
SMITH Spencer
1998
USA
+0.52
27.40
4
KENNEY Patrick
1997
USA
+0.99
31.41
5
ARMSTRONG Carter
1997
CAN
+1.56
36.26
6
FRISK David
1997
SWE
+1.58
36.43
7
BOUCHARD Zach
1997
USA
+1.66
37.11
8
ALKIER Justin
1998
CAN
+1.74
37.80
9
HEJNA Ethan
1998
USA
+1.87
38.90
10
MACEDO Michel
1998
BRA
+1.89
39.07
11
KENOSH Tommy
2000
USA
+1.97
39.76
12
YATES Cooper
1997
CAN
+2.35
42.99
13
GENTILE Crowley
1998
USA
+2.61
45.21
13
SLATTERY Logan
1997
USA
+2.61
45.21
15
TRUDEAU William
1999
USA
+2.73
46.23
16
SHEILS Paul
1997
USA
+2.93
47.94
17
GONZALEZ Ander
1997
ESP
+3.00
48.53
18
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
+3.06
49.04
19
JORDAN Colby
1996
USA
+3.17
49.98
20
LILLEY Austin Michael
1998
USA
+3.25
50.66
21
CAMPBELL Pate
1997
USA
+3.42
52.11
22
VAN DEURSEN Jake
1994
USA
+3.50
52.79
22
FERRI Paul
1999
USA
+3.50
52.79
24
TOWNSEND Michael
1996
USA
+3.84
55.69
25
MCNAMARA Liam
1999
USA
+4.25
59.18
26
UNDERHILL Robert
2000
USA
+4.55
61.74
27
ABDOW Alex
2001
USA
+4.65
62.59
28
SHANTLER Thomas
1999
USA
+4.69
62.93
29
TROYER Stockton
1997
USA
+5.06
66.09
30
PROVANCE Carver
2000
USA
+5.91
73.33
31
RUSIS Andrew
2001
USA
+6.45
77.93
32
GOLDEN Christopher
2001
USA
+6.56
78.87
33
CHARLESTON Ben
2001
USA
+6.59
79.12
34
JONES Crawford
1999
USA
+6.96
82.28
35
LACASSE Nick
1997
USA
+7.69
88.50
36
RODRICK Hunter
1998
USA
+8.15
92.42
37
BRISELDEN Nathan
2000
USA
+8.28
93.52
38
REYNOLDS Jake
2001
USA
+8.48
95.23
39
DEMPSEY Hugh
2001
USA
+9.62
104.94
40
YOVIENE Andrew
1995
USA
+10.62
113.46
41
VANDERHOEF Otto
1999
USA
+10.82
115.17
42
KUBOTA Kelsey
2000
USA
+11.01
116.79
43
KLINKENBERG Anders
2001
USA
+11.84
123.86
44
FEINGOLD Sean
2001
USA
+12.36
128.29
45
HALLAGAN Leo
2002
USA
+14.43
145.93
46
MRAK Colden
1997
USA
+17.42
171.41
47
SMITH Dillon
1998
USA
+19.20
186.57
48
SMITH Aiden
2001
USA
+24.66
233.10
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
BURKHARDT L.b.
2002
USA
HARRELL Thomas
2002
USA
TAKAI Yuto
2002
JPN
MITCHELL Jack
2001
USA
VAN SLYKE Andrew
2001
USA
HARRELL Andrew
2001
USA
MATTHES-THERIAULT Renny
2001
USA
WIACEK Lucas
2001
POL
TERASHIMA Kai
2001
JPN
MARSCHKE Connor
2000
USA
DAIGLE Thomas
1999
CAN
MATEL Samuel
1996
USA
MCCONVILLE Will
1995
CAN
STAMLER Max
1996
USA
DUKE William
1995
ARG
JOHANSSON Filip
1999
SWE
MCCONVILLE Corey
1997
CAN
BRAYTON Hunter
1999
USA
FUCIGNA Peter
1996
USA
MCCONVILLE Patrick
1994
CAN
Did not start 1st run