official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
PALMQUIST Camden
2003
USA
2:00.24
20.83
2
KRUPKA Jimmy
1998
USA
+0.04
21.07
3
BOEHM Gianluca
2000
SUI
+0.09
21.38
4
MEISEN Adrian
1997
GER
+0.28
22.53
4
POULTER Jay
2003
USA
+0.28
22.53
6
HERRMANN Luc
2000
SUI
+0.57
24.29
7
VOGT Florian
2003
SUI
+0.66
24.84
8
VIDOVIC Matej
1993
CRO
+0.68
24.96
9
KERTESZ-KNIGHT Jesse
2003
CAN
+0.97
26.72
10
BIGATEL Justin
2003
USA
+1.05
27.20
11
SOEVIK Christian Oliveira
2001
NOR
+1.06
27.27
12
FOURNIER Simon
1997
CAN
+1.14
27.75
13
SARCHETT Ryder
2003
USA
+1.15
27.81
14
VON GRUENIGEN Noel
1995
SUI
+1.20
28.12
15
PARAZETTE Oliver
2002
USA
+1.33
28.90
16
STYREN Magnus Berge
2002
NOR
+1.35
29.03
17
MCCORMACK Declan
1999
CAN
+1.36
29.09
18
ST-GERMAIN William
1992
CAN
+1.42
29.45
19
CHAREST Pierick
2004
CAN
+1.50
29.94
20
KIPPEL Dionys
1998
SUI
+1.65
30.85
21
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+2.34
35.04
22
LINDENMAYER Felix
2002
GER
+2.41
35.46
23
BUZEK Stanley
2005
USA
+2.65
36.92
24
MYKLEBUST Sindre
2002
NOR
+2.68
37.10
25
BOWERS Jack
2000
USA
+2.79
37.77
26
TIMM Dylan
2002
CAN
+2.86
38.19
27
MARTIN Max
2000
USA
+3.18
40.14
28
DAHL Hayden
2000
USA
+4.87
50.40
29
LANG Charlie
2000
USA
+5.40
53.61
30
HUNSHAMMER Adrian Minde
2002
NOR
+5.61
54.89
31
HOFFMAN Thomas
2002
AUS
+6.37
59.50
32
KERBAUGH John
2005
USA
+7.34
65.39
33
REED Sawyer
2005
USA
+7.39
65.70
34
CENERELLI Enzo
2000
FRA
+7.44
66.00
35
HAUSSMANN Maximilian
2001
GER
+7.48
66.24
36
SEYMOUR Trey
2000
USA
+7.53
66.55
37
PALMQUIST Jevin
2007
USA
+7.96
69.16
38
BROWN Benny
2003
USA
+8.02
69.52
39
HUME Carson
2005
USA
+8.46
72.19
40
BROOKS Caleb
2004
CAN
+8.64
73.29
41
BRAYTON Hunter
1999
USA
+9.06
75.83
42
AINSLIE Rowen
2001
USA
+9.45
78.20
43
KERTESZ-KNIGHT Jake
2005
CAN
+9.97
81.36
44
DETS Taras
2001
CAN
+12.10
94.29
45
LARIN Vincent
2005
CAN
+13.19
100.91
46
SCHRADY Jack
2006
USA
+13.20
100.97
47
THOMPSON Gered
2004
CAN
+13.27
101.39
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
KOMETZ Aidan
2005
CAN
COURNOYER Lexis
2005
CAN
BURNS Caden
2007
USA
MCGOWN Kyle
2003
AUS
HAGEN Grant
2003
USA
YOUNG Oliver
2004
CAN
VALADKA Aleksas
2003
CAN
KIRWOOD Nick
2004
USA
LINSE Aleix
2001
NED
REICH Jack
2002
USA
BIANCHI Ryan
2002
USA
GOULET Charles-Antoine
2005
CAN
DEMARCO Nick
2005
USA
PARK Oscar
2004
CAN
ROACH Hunter
2004
USA
ROTH Laiken
2004
USA
CASSELMAN Jamie
2000
CAN
RICHEDA Nicolas
2002
USA
BUCKRELL Jayden
2004
CAN
HEDSTROEM Isac
2000
SWE
NERSNAES Peder
2000
NOR
HEDELIN Olof
1998
SWE
VILLGRATTER Denis
2003
ITA
KENOSH Tommy
2000
USA
LATULIPPE Louis
2002
CAN
HEAYDON Henry
2001
AUS
YATES Dawson
2000
CAN
PALCHAK Cole
2000
USA
SPOERRI Nick
2000
SUI
JONSSON Philip
2005
SWE
SOLA Heming
2003
CAN
WOOD Mackenzie
2002
CAN
JONSSON William
2001
SWE
MAZELLIER Etienne
2001
CAN
CHABLE Loic
2000
SUI
MCKINLAY Thomas
2004
CAN
LESSARD Raphael
2001
CAN
DILLING Jacob
1999
USA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run