official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
KVENO Eirik Ranheim
2000
NOR
2:04.00
28.15
2
PUCKETT Cooper
2003
USA
+0.24
30.10
3
HAUG Fredrik Willumsen
2001
NOR
+0.94
35.81
4
STYREN Magnus Berge
2002
NOR
+1.05
36.70
4
MORGAN Chauncey
1999
USA
+1.05
36.70
6
LANGAARD Mons
2001
NOR
+1.24
38.25
7
NERSNAES Peder
2000
NOR
+1.30
38.74
8
MARTIN Max
2000
USA
+1.35
39.15
9
ZIMMER Oscar
2001
NOR
+1.37
39.31
10
HEDELIN Olof
1998
SWE
+1.59
41.10
11
PHILLIPS Jordan
1998
CAN
+1.75
42.40
12
TEFRE Mathias
1999
NOR
+1.77
42.57
13
DIGANGI Harrison
2002
USA
+1.79
42.73
14
UNDERHILL Robert
2000
USA
+1.93
43.87
15
MACEDO Michel
1998
BRA
+1.94
43.95
16
HAUSSMANN Maximilian
2001
GER
+1.96
44.11
17
NIKIC Leon
1999
CRO
+2.01
44.52
18
GRAVES Tanner
2002
USA
+2.13
45.50
19
SOLBAKKEN Marius
1998
NOR
+2.21
46.15
20
STRAND Simen
1999
NOR
+2.31
46.97
21
BERVY Max
2000
USA
+2.76
50.63
22
DESPRES Jack
1998
USA
+2.78
50.79
23
STRAUCH Tucker
2000
USA
+2.95
52.18
24
MCNAMARA Liam
1999
USA
+3.37
55.60
24
COUGHLIN Patrick
2001
USA
+3.37
55.60
26
KEARING Luke
2002
USA
+3.74
58.61
27
GILLIS Robert
2000
USA
+4.22
62.52
28
FLANAGAN Gray
2001
USA
+4.28
63.01
29
RYAN Matthew
2002
IRL
+4.39
63.91
30
KENOSH Tommy
2000
USA
+4.56
65.29
31
MONDSCHEIN Julius
2002
NOR
+4.80
67.25
32
GROSSMAN Buey
2002
USA
+5.00
68.88
32
JONES Crawford
1999
USA
+5.00
68.88
34
VILANDRIE Nevin
2002
USA
+5.01
68.96
35
OXLEY Nelson
2000
USA
+5.18
70.34
36
WILSON Reed
2001
USA
+5.50
72.95
37
KORNYA William
2000
CAN
+6.08
77.67
38
TURNER Teagan
2003
USA
+6.17
78.41
39
OWENS Cam
2002
USA
+6.23
78.89
40
HOTERMANS Nicolas
2002
BEL
+6.24
78.98
41
SAMPSON Mitchell
2000
USA
+6.58
81.75
42
CHARLESTON Ben
2001
USA
+6.69
82.64
43
VAN SLYKE Andrew
2001
USA
+7.07
85.74
44
TRAVIS Gunnar
2003
USA
+7.13
86.23
45
NODDINGS Max
2000
USA
+7.32
87.77
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
SMITH Chesley
2001
USA
HILL Dawson
1999
CAN
MUSIAL Jackson
2004
USA
BAMBER Moro
2001
USA
VILLENEUVE Kobe
2001
CAN
REED Brooks
2002
USA
GILLIS Daniel
2002
USA
PALCHAK Cole
2000
USA
SMALLHOUSE Matthew
2001
USA
REYNOLDS Jake
2001
USA
UNKOVSKOY Nicholas
2002
USA
HEDSTROEM Isac
2000
SWE
MCCORMACK Declan
1999
CAN
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
LEITNER Brandon
2002
PHI
THOMAS Dylan
2002
USA
NAKAMURA Riki
2003
JPN
VIGNERAS Marin
2004
FRA
TURNBULL Ryan
2003
CAN
RICHEDA Nicolas
2002
USA
ABDOW Alex
2001
USA
HOLSCHER Pedro
2004
CHI
BIANCHI John
1999
USA
SNYDER Bennett
2001
USA
SWEENEY Nolan
2004
USA
JONES Lawton
2003
USA
SHACKLETON Dominic
2004
GBR
DEKKO Zachary
2000
USA
RIEMENSCHNEIDER Noah
2001
USA
BOCOCK Scott
2000
USA
BROWN Benny
2003
USA
AUSTIN Matt
1999
USA
LANG Charlie
2000
USA
HOLSCHER Diego
2001
CHI
GOLDEN Christopher
2001
USA
BREIVIK Joergen Hedenstad
2000
NOR
BAILEY Axel
2001
USA
MORGAN Oliver
2001
USA
Did not start 1st run