official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
JANSRUD Kjetil
1985
NOR
1:38.83
6.00
2
HANSSON Martin
1975
SWE
+0.15
6.91
3
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+0.51
9.10
4
JANYK Michael
1982
CAN
+0.59
9.58
5
STUTZ Paul
1983
CAN
+0.88
11.34
6
BECHTER Patrick
1982
AUT
+0.98
11.95
7
MARINAC Martin
1979
AUT
+0.99
12.01
8
TISSOT Stephane
1979
FRA
+1.00
12.07
9
LARSSON Markus
1979
SWE
+1.02
12.19
9
ROTHROCK Tom
1978
USA
+1.02
12.19
11
THALER Patrick
1978
ITA
+1.19
13.22
12
ENGL Kurt
1979
AUT
+1.26
13.65
13
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+1.28
13.77
14
DEVILLE Cristian
1981
ITA
+1.33
14.07
15
LLORACH Gaetan
1974
FRA
+1.38
14.38
16
SEMPLE Ryan
1982
CAN
+1.58
15.59
16
SENONER Lucas
1983
ITA
+1.58
15.59
18
KOSIR Jure
1972
SLO
+1.63
15.90
19
KUNC Mitja
1971
SLO
+1.67
16.14
19
KOLL Alexander
1982
AUT
+1.67
16.14
21
HERBST Reinfried
1978
AUT
+1.76
16.69
22
MLEKUZ Rene
1975
SLO
+1.95
17.84
23
WEYERMANN Michael
1980
SUI
+2.15
19.05
24
NILSEN Andreas
1980
NOR
+2.32
20.08
25
MARSHALL Jesse
1980
USA
+2.45
20.87
26
BAXTER Alain
1973
GBR
+2.72
22.51
27
AMIEZ Sebastien
1972
FRA
+2.80
23.00
28
KNIGHT Chip
1975
USA
+2.82
23.12
29
MYHRE Lars
1984
NOR
+2.84
23.24
30
IMBODEN Urs
1975
SUI
+2.89
23.55
31
OKADA Rishu
1978
JPN
+3.18
25.31
32
KOGLER Stefan
1981
GER
+3.48
27.13
33
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+3.55
27.55
34
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
+3.63
28.04
35
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
+3.82
29.19
36
BIGGS Patrick
1982
CAN
+3.86
29.43
37
FEUZ Beat
1987
SUI
+4.05
30.59
38
PESCOLLDERUNGG Manuel
1981
ITA
+4.11
30.95
39
OMMINGER Andreas
1983
AUT
+4.26
31.86
40
ERSCHBAMER Andreas
1984
ITA
+5.38
38.66
41
TIEZZA Luca
1981
ITA
+5.73
40.79
42
GARCIA Benjamin
1984
FRA
+6.01
42.49
43
FAESSLER Manuel
1985
SUI
+6.05
42.73
Did not qualify for 2nd run
LONGHI Omar
1980
ITA
HANADA Masashi
1986
JPN
VIDOSA Roger
1984
AND
STARKAS Kostas
1976
GRE
POVINELLI Christopher
1984
ITA
LIANES Torstein
1986
NOR
KALWA Michal
1978
POL
BJOERGE Lars-Mikkel
1986
NOR
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
LEUZINGER James
1982
GBR
BAPTENDIER Sandy
1982
FRA
MISSILLIER Steve
1984
FRA
Did not finish 2nd run
KRYZL Krystof
1986
CZE
RAJALA Jukka
1982
FIN
VILETTA Sandro
1986
SUI
SCHOERGHOFER Philipp
1983
AUT
GINI Marc
1984
SUI
BERTHOD Marc
1983
SUI
BYGGMARK Jens
1985
SWE
MALUS Miha
1978
SLO
NANA Matteo
1974
ITA
IKUTA Yasuhiro
1979
JPN
FAESSLER Raphael
1985
SUI
BRAUER Jonathon
1981
AUS
LIZEROUX Julien
1979
FRA
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
HARGIN Mattias
1985
SWE
BJOERGVINSSON Bjoergvin
1980
ISL
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ZAGORSKI Wojciech
1985
POL
PELLINEN Jouni
1983
FIN
GRASIC Matija
1984
SLO
HANADA Yuji
1985
JPN
HAVER-MATHIESEN Hermann
1984
NOR
ZAVIRSEK Matija
1984
SLO
VERDECCHIA Marco
1983
ITA
HOERL Wolfgang
1983
AUT
NYLANDEN Petri
1985
FIN
FODNESBERGENE Tor Henning
1984
NOR
OSKARSSON Kristjan Uni
1984
ISL
PAQUIN Pierre
1979
FRA
BANK Ondrej
1980
CZE
STRUGER Peter
1982
AUT
DIMITRIADIS Vassilis
1978
GRE
NORDH Fredrik
1984
SWE
ZORICIC Nick
1983
CAN
POLIG Alexander
1980
ITA
MORETTI Luca
1980
ITA
KAITALA Jouni
1983
FIN
LAINE Rasmus
1983
FIN
TREJBAL Filip
1985
CZE
ROY Jean-Philippe
1979
CAN
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
YUASA Naoki
1983
JPN
SPORN Andrej
1981
SLO
LAHDENPERAE Anton
1985
SWE
FEINESTAM Alexander
1974
SWE
KUENG Patrick
1984
SUI
GRUBELNIK Drago
1976
SLO
PERATHONER Alan
1976
ITA
MYHRER Andre
1983
SWE
LIGETY Ted
1984
USA
Disqualified 1st run