official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
KHOROSHILOV Alexander
1984
RUS
1:46.39
0.00
2
GROSS Stefano
1986
ITA
+1.44
9.75
3
NEUREUTHER Felix
1984
GER
+1.51
10.22
4
DOPFER Fritz
1987
GER
+1.70
11.50
5
STRASSER Linus
1992
GER
+1.93
13.06
6
RAZZOLI Giuliano
1984
ITA
+2.03
13.74
7
KRISTOFFERSEN Henrik
1994
NOR
+2.07
14.01
8
HARGIN Mattias
1985
SWE
+2.31
15.63
9
LARSSON Markus
1979
SWE
+2.50
16.92
10
YULE Daniel
1993
SUI
+2.56
17.32
11
LINDH Calle
1990
SWE
+2.57
17.39
12
MUFFAT-JEANDET Victor
1989
FRA
+2.60
17.60
13
THALER Patrick
1978
ITA
+2.61
17.66
14
HIRSCHER Marcel
1989
AUT
+2.65
17.93
15
MYHRER Andre
1983
SWE
+2.67
18.07
16
YUASA Naoki
1983
JPN
+2.74
18.54
17
PINTURAULT Alexis
1991
FRA
+2.85
19.29
18
BRANDENBURG Will
1987
USA
+3.21
21.72
19
CHODOUNSKY David
1984
USA
+3.26
22.06
19
MATT Mario
1979
AUT
+3.26
22.06
21
LIZEROUX Julien
1979
FRA
+3.28
22.20
22
STEHLE Dominik
1986
GER
+3.50
23.69
23
MOELGG Manfred
1982
ITA
+3.70
25.04
24
MISSILLIER Steve
1984
FRA
+3.85
26.06
25
RAICH Benjamin
1978
AUT
+3.93
26.60
26
GRANGE Jean-Baptiste
1984
FRA
+3.96
26.80
27
NORDBOTTEN Jonathan
1989
NOR
+4.75
32.15
28
RYDING Dave
1986
GBR
+4.85
32.82
29
SKUBE Matic
1988
SLO
+5.45
36.88
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
BIRKNER DE MIGUEL Tomas
1997
ARG
BALLERIN Andrea
1989
ITA
TREJBAL Filip
1985
CZE
HENTTINEN Jens
1993
FIN
ZRNCIC-DIM Natko
1986
CRO
MATT Michael
1993
AUT
VOGEL Markus
1984
SUI
RASANEN Joonas
1989
FIN
NIEDERBERGER Bernhard
1993
SUI
KASPER Nolan
1989
USA
GINI Marc
1984
SUI
PLACE Francois
1989
FRA
MURISIER Justin
1992
SUI
ZUBCIC Filip
1993
CRO
HAUGEN Leif Kristian
1987
NOR
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
SCHWARZ Marco
1995
AUT
BROWN Phil
1991
CAN
DEVILLE Cristian
1981
ITA
TONETTI Riccardo
1989
ITA
ANKENY Michael
1991
USA
ZENHAEUSERN Ramon
1992
SUI
KELLEY Tim
1986
USA
JUNG Dong-hyun
1988
KOR
ZAMPA Adam
1990
SVK
AERNI Luca
1993
SUI
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
FOSS-SOLEVAAG Sebastian
1991
NOR
BYGGMARK Jens
1985
SWE
Did not finish 1st run
GELASHVILI Jaba
1993
GEO
GASTALDI Sebastiano
1991
ARG
RISHWORTH Mike
1987
AUS
JASICZEK Michal
1994
POL
ALAERTS Kai
1989
BEL
HIRSCHBUEHL Christian
1990
AUT
ZVEJNIEKS Kristaps
1992
LAT
GINNIS AJ
1994
USA
PRISADOV Stefan
1990
BUL
KRYZL Krystof
1986
CZE
SAMSAL Dalibor
1985
HUN
JOHANSEN Truls
1989
NOR
BUFFET Robin
1991
FRA
KUERNER Miha
1987
SLO
LYSDAHL Espen
1990
NOR
COUSINEAU Julien
1981
CAN
Disqualified 1st run