official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
RAITA Henna
1975
FIN
1:46.66
17.09
2
HARRER Evelin
1977
AUT
+0.50
19.72
3
MULKERN Aimee
1977
USA
+0.65
20.50
4
KAEYHKOE Pia
1979
FIN
+0.98
22.24
5
GRUBER Dominique
1974
SUI
+1.08
22.76
6
PESONEN Anu
1980
FIN
+1.13
23.02
7
REISENHOFER Kerstin
1979
AUT
+1.29
23.86
8
POETZELSBERGER Birgit
1979
AUT
+2.55
30.48
9
BRUNNER Monika
1978
AUT
+3.42
35.05
10
JONES Alice
1976
AUS
+3.47
35.31
11
SCHERNTHANER Sabrina
1980
AUT
+3.65
36.25
12
WATTS Taylor C
1977
USA
+3.74
36.73
13
WILHELM Kathrin
1981
AUT
+4.52
40.82
14
CALISE Courtney
1980
USA
+5.01
43.39
15
EXENBERGER Nicola
1979
AUT
+5.07
43.71
16
HAWKS Patricia
1975
USA
+5.24
44.60
17
KLEINSTEUBER Baerbel
1980
GER
+5.65
46.75
18
GMAINER Elisabeth
1981
AUT
+6.44
50.90
19
SCHNAITL Heidi
1980
AUT
+6.70
52.27
20
RACLAVSKA Pavla
1978
CZE
+6.74
52.48
21
HEBARD Lela
1977
USA
+7.38
55.84
22
ZUSCHMANN Susanne
1981
AUT
+7.67
57.36
23
MALIASOVA Natalia
1976
RUS
+8.15
59.88
24
MACCONNELL Erica
1978
USA
+8.28
60.56
25
FELBER Andrea
1981
AUT
+8.42
61.30
26
HUBER Isabelle
1981
GER
+8.45
61.46
27
TOUSOVA Martina
1978
CZE
+8.88
63.71
28
IWATSCHENKO Evgenija
1975
RUS
+9.18
65.29
29
FIEGL Patrizia
1981
AUT
+9.25
65.66
30
HRSTKOVA Lucie
1981
CZE
+9.30
65.92
31
JANDAKOVA Alena
1978
CZE
+10.16
70.43
32
GAGER Nicola
1980
AUT
+10.31
71.22
33
KOLLMANN Gabriele
1980
AUT
+11.18
75.79
34
GOMEZ CIA Katisa
1980
ESP
+12.20
81.14
35
STUECKLE Jeannette
1981
GER
+12.37
82.04
36
SCHOERGHOFER Eva
1980
AUT
+12.79
84.24
37
GARCIA Marlen
1980
ESP
+12.89
84.77
38
CARRERAS SABRIA Helena
1978
ESP
+13.44
87.65
39
LITVINOVA-BOLDACHEVA Elena
1977
RUS
+15.86
100.36
40
RETSCHITZEGGER Franziska
1981
AUT
+18.40
113.70
Did not finish 2nd run
BEER Susanne
1981
GER
FILIPITSCH Agnes
1979
GER
KOZNICK Kristina
1975
USA
RAFLING Silvia
1979
AUT
SHERRY Elizabeth
1979
USA
WALL Michelle
1977
AUS
CARLUCCIO Estefania
1981
ARG
OLAMO Petra
1974
FIN
NIKOLUSSI Kathrin
1978
AUS
WIESER Daniela
1979
AUT
NELSON Tasha
1974
USA
HOWARD Alicia
1978
USA
KORNFELDOVA Lena
1977
CZE
LARCHER Christine
1981
AUT
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ENGELMAIER Tamara
1981
AUT
GRABNER Maria
1979
AUT
SCHOESER Marianne
1981
AUT
WIRTH Katja
1980
AUT
SCHRITTWIESER Verena
1981
AUT
SEKI Rina
1976
JPN
WILHELMER Manuela
1981
AUT
STOCKENREITNER Birgit
1980
AUT
EBERHARTER Verena
1980
AUT
COLLINS Jennifer
1975
USA
BUDIMAYR Sabrina
1981
AUT
PASCAL-SAIONI Christel
1973
FRA
LANDL Michaela
1980
AUT
LINDNER Daniela
1980
GER
BEER Sabrina
1981
GER
MARKOVA Lucie
1978
CZE
HOLZKNECHT Tanja
1980
AUT
NEMETH Sandra
1979
AUT
OWENS Jenny
1978
AUS
FAESSLER Petra
1976
SUI
PASCUAL CLOUTE Lucila
1979
ESP
PEQUEGNOT Laure
1975
FRA
HOLZER Evelyn
1981
AUT
PIRKER Brigitte
1980
AUT
GUPTILL Christina
1977
USA
GUETTLING Bonni
1978
GER
RAJAKOWITSCH Iris
1980
AUT
FENT Stephanie
1981
GER
Did not start 1st run