official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
NEF Tanguy
1996
SUI
1:43.67
15.00
2
SALARICH Joaquim
1994
ESP
+0.13
15.92
3
AMIEZ Steven
1998
FRA
+0.59
19.15
4
DEL CAMPO Juan
1994
ESP
+0.79
20.56
5
ITEN Matthias
1999
SUI
+0.88
21.20
6
SACCARDI Tommaso
2001
ITA
+0.95
21.69
7
SANDVIK Oscar Andreas
2004
NOR
+1.04
22.32
8
DIGRUBER Marc
1988
AUT
+1.11
22.82
9
TAYLOR Laurie
1996
GBR
+1.16
23.17
10
VON GRUENIGEN Noel
1995
SUI
+1.18
23.31
11
KOYAMA Yohei
1998
JPN
+1.23
23.66
12
HALLBERG Eduard
2003
FIN
+1.24
23.73
13
VACCARI Hans
1996
ITA
+1.32
24.29
14
RUELAND Simon
1997
AUT
+1.39
24.79
15
MUHLEN-SCHULTE Louis
1998
AUS
+1.50
25.56
16
SCHMIDIGER Reto
1992
SUI
+1.51
25.63
17
AX SWARTZ Fabian
2004
SWE
+1.53
25.77
17
GUNLEIKSRUD Halvor Hilde
2000
NOR
+1.53
25.77
19
LINDQVIST Axel
2000
SWE
+1.64
26.55
20
MAROVT Tijan
1998
SLO
+1.70
26.97
21
BARBERA Corrado
2002
ITA
+1.72
27.11
21
HANSSON William
2001
SWE
+1.72
27.11
23
PRAMSTALLER Kilian
2002
AUT
+1.73
27.18
24
ZLATKOV Kamen
1997
BUL
+1.74
27.25
25
STURM Joshua
2001
AUT
+1.80
27.67
26
SOEVIK Christian Oliveira
2001
NOR
+1.89
28.31
27
HIMMELSBACH Fabian
1999
GER
+2.05
29.44
28
CANINS Matteo
1998
ITA
+2.11
29.86
29
SIMONET Sandro
1995
SUI
+2.60
33.31
30
DESGRIPPES Hugo
2000
FRA
+2.65
33.66
31
GARAY Aingeru
1998
ESP
+2.82
34.86
32
MEISSL Christoph
2000
AUT
+2.99
36.05
33
ANGUENOT Leo
1998
FRA
+3.02
36.27
34
MAECHLER Reto
2001
SUI
+3.11
36.90
35
AIHARA Shiro
2001
JPN
+3.33
38.45
36
LUETOLF Joel
2000
SUI
+3.44
39.22
37
ORECCHIONI Diego
2000
FRA
+3.55
40.00
38
KONGSHOLM Lucas
2003
SWE
+3.58
40.21
39
ZVEJNIEKS Miks
1995
LAT
+3.90
42.46
40
BRAENDHOLM Jesper
1999
SWE
+4.00
43.17
41
PFOEDERL Nikolaus
1998
GER
+4.05
43.52
42
AULNETTE Auguste
2002
FRA
+4.06
43.59
43
GREBER Jakob
2003
AUT
+4.19
44.50
44
TAPANAINEN Jaakko
2002
FIN
+4.33
45.49
45
ESTEVE Axel
1994
AND
+4.71
48.17
46
RIUS GIMENEZ Alex
1998
AND
+4.86
49.22
47
GRAHL-MADSEN Hans
2003
NOR
+4.99
50.14
48
MOSCHINI Lorenzo
1997
ITA
+5.92
56.69
Did not qualify for 2nd run
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
LUIK Aleksander
2004
EST
KERANEN Emil
1999
FIN
SULKAKOSKI Oskari
2000
FIN
PALOSAARI Joel
2001
FIN
REMSOEY Mikkel
2002
NOR
SARACCO Edoardo
2003
ITA
WAHLQVIST Jesper
2002
NOR
SARAVUO Erik
2003
FIN
TORVINEN Turo
2000
FIN
ALLIOD Benjamin Jacques
2000
ITA
SIRVIO Salomo
2001
FIN
GASSER Lukas
2001
AUT
SEIDLER Ralph
2002
AUT
JONSSON Philip
2005
SWE
ELEZI CANNAFERINA Alban
2003
FRA
BIANCHINI Augustin
2000
FRA
RASSAT Paco
1998
FRA