official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
STRAND Simen
1999
NOR
1:21.88
26.47
2
UNDERHILL Robert
2000
USA
+1.06
35.92
3
KENOSH Tommy
2000
USA
+1.15
36.72
4
ARMSTRONG Duncan
2005
CAN
+1.50
39.84
5
TEMERTZOGLOU Zachary
2001
CAN
+1.58
40.56
6
DAHL Hayden
2000
USA
+1.59
40.65
7
REED Brooks
2002
USA
+1.62
40.91
8
FERRI James
1996
USA
+1.71
41.72
9
SCHNEIDER Frederick
1999
USA
+1.73
41.89
10
NERSNAES Peder
2000
NOR
+1.80
42.52
11
NERGAARD Karl Kristian
2001
NOR
+2.23
46.35
12
DAVENPORT Topher
2003
USA
+2.26
46.62
13
TRUDEAU William
1999
USA
+2.28
46.80
14
SEGRE Sebastian
2003
USA
+2.39
47.78
15
COUGHLIN Patrick
2001
USA
+2.42
48.05
16
WILSON Reed
2001
USA
+2.61
49.74
17
HUNT Espen
2004
USA
+2.75
50.99
18
TURNER Teagan
2003
USA
+2.77
51.17
19
TRAVIS Gunnar
2003
USA
+3.13
54.38
20
HAYDEN Sam
2000
USA
+3.14
54.46
21
SMALLHOUSE Matthew
2001
USA
+3.23
55.27
22
CHARLESTON Ben
2001
USA
+3.33
56.16
23
SZELAG Piotr
2004
POL
+3.84
60.71
24
RAINVILLE Dominic
2001
CAN
+4.04
62.49
25
FERRI Paul
1999
USA
+4.79
69.18
26
BARON Simon
2005
USA
+5.13
72.21
27
BONIVENTO Matteo
2006
USA
+5.21
72.92
28
GILLIS Robert
2000
USA
+5.61
76.49
29
MUSIAL Jackson
2004
USA
+5.91
79.16
30
NODDINGS Max
2000
USA
+5.96
79.61
30
PARAZETTE Holden
2000
USA
+5.96
79.61
32
KAGAN Kyle
2001
USA
+6.99
88.79
33
BOISSONNEAULT Dino
2007
USA
+7.34
91.91
34
MEIKLE Hemi
2006
NZL
+7.39
92.36
35
CARUSO Michael
2005
USA
+7.46
92.98
36
PILISEK Erik
2007
CZE
+8.55
102.70
37
PARSONS Cannon
2007
USA
+9.67
112.68
38
ROSENBLOOM James
2005
CAN
+10.06
116.16
39
BOISSONNEAULT Troy
2007
USA
+10.13
116.78
40
FLAHERTY Patrick
2002
USA
+19.02
196.04
Did not finish 2nd run
BORGIA Tor
2007
USA
BENYIK Chas
2007
USA
LEE Aiden Kyung-Min
2007
KOR
ROBINSON J. Carter
2006
USA
HAZEN Nate
2001
USA
HAMBSCH Sam
2006
USA
HARRISON Daniel
2001
CAN
DEGIROLAMO Ben
2003
USA
MONDSCHEIN Julius
2002
NOR
GRAMAS Evan
2005
USA
CAMPOSILVAN Filippo
1999
ITA
PROUVOST Emile
2005
FRA
ABDOW Alex
2001
USA
BAILEY Axel
2001
USA
MCNABB Alex
2002
USA
ROBIN Aidan
2003
USA
FOOTE Jacob
2004
CAN
HOLSCHER Pedro
2004
CHI
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ROY Jacob
2002
USA
OKEEFE Colgan
2002
USA
NEEVES Benjamin
2003
USA
BARON Asher
2007
USA
MARSHALL Jared
2000
USA
NORRIS Blake
2006
USA
DANDREA Thaddeus
2006
USA
FERNANDEZ CORRAL Sergio
2006
ESP
ROGUET Alex
2006
USA
COLLINS Owen
2005
USA
WASHBURN Marat
2002
USA
MCKENNA Benjamin
2005
USA
BYRON Patrick
2004
USA
MCDERMOTT Lucas
2006
USA
HONEYBONE Georgie
2003
GBR
SMITH Chesley
2001
USA
LORRAIN-BEAUCAGE Charles
2005
CAN
HOFFMAN Wyatt
2002
USA
SARGENT Harper
2006
USA
HODER Maximilien
2005
USA
KELLEHER John
2004
USA
HABER Brett
2003
USA
PROUVOST Lucas
2003
FRA
VILLENEUVE Kaiden
2003
CAN
SOMERS Angus
2004
CAN
HILL Dawson
1999
CAN
HUBER Alexander
2005
USA
SCHAEDE Jack
2002
USA
PREISLER Oscar
2004
DEN
HOLSCHER Tomas
2007
CHI
FERUCCI Daniel
2005
USA
MCKIM Shamus
1999
USA
OWENS Cam
2002
USA
NOVAK Milan
2005
CAN
FLANAGAN Gray
2001
USA
WAGNER Ryan
2005
CAN
NOLAN Alec
2002
USA
HOTERMANS Nicolas
2002
BEL
VILLENEUVE Kobe
2001
CAN
HAUSSMANN Maximilian
2001
GER
Disqualified 1st run