official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Time
FIS Points
1
EBERHARTER Stephan
1969
AUT
2:03.75
5.00
2
GREBER Christian
1972
AUT
+0.14
5.88
3
RIEDER Arnold
1976
ITA
+1.07
11.74
4
LOEDLER Thomas
1973
CRO
+1.80
16.35
5
KLEINLERCHER Manfred
1971
AUT
+1.92
17.10
6
PROSCH Alexander
1976
ITA
+1.99
17.54
7
PICHLER Christian
1975
AUT
+2.00
17.61
8
SCHOENFELDER Rainer
1977
AUT
+2.23
19.06
9
GRUBER Christoph
1976
AUT
+2.44
20.38
10
RAICH Benjamin
1978
AUT
+2.58
21.26
11
SEER Florian
1976
AUT
+2.91
23.34
12
DRESCHL Edi
1974
AUT
+3.23
25.36
13
CURRA Stefan
1975
AUT
+3.26
25.55
14
POSCHARNIK Achim
1977
AUT
+3.32
25.93
15
POPOTNIG Juergen
1975
AUT
+3.54
27.31
16
STUFFER Alan
1974
ITA
+3.65
28.01
17
DIETRICH Claudio
1977
AUT
+3.83
29.14
18
SCHILCHEGGER Horst
1975
AUT
+4.02
30.34
19
KROISLEITNER Martin
1978
AUT
+4.06
30.59
20
SCHNITZENBAUMER Sven
1975
GER
+4.18
31.35
21
WALCHHOFER Michael
1975
AUT
+4.41
32.80
22
STAMPFER Ronald
1976
AUT
+4.62
34.12
23
UZNIK Daniel
1977
AUT
+4.71
34.69
24
PACHNER Harald
1978
AUT
+5.02
36.64
25
PESSENTHEINER Robert
1978
AUT
+5.14
37.40
26
EGGER Pierre
1978
AUT
+5.33
38.60
27
BAXTER Alain
1973
GBR
+5.81
41.62
28
GOERGL Stephan
1978
AUT
+6.15
43.76
29
ZEH Robert
1973
GER
+6.31
44.77
30
STRASSER Karl
1977
AUT
+6.69
47.17
31
BRANDLHUBER Martin
1978
GER
+6.95
48.81
32
MARTELLO Christoph
1977
AUT
+7.08
49.63
33
KUZMIN Mikhail
1975
RUS
+7.19
50.32
34
PERGER Marco
1978
AUT
+7.24
50.63
35
BUDER Andreas
1979
AUT
+7.41
51.71
36
DUERR Manuel
1976
SUI
+7.41
51.71
37
HOFFMANN Ambrosi
1977
SUI
+7.89
54.73
38
JERMAN Andrej
1978
SLO
+8.58
59.08
39
BAER Burkhard
1980
AUT
+8.67
59.65
40
HEPPERGER Juergen
1978
AUT
+8.93
61.29
41
NISHIMURA Hitoshi
1977
JPN
+8.93
61.29
42
MATTIAS Dani
1977
SLO
+9.01
61.79
43
KOSTELIC Ivica
1979
CRO
+9.02
61.85
44
PRANGER Manfred
1978
AUT
+9.07
62.17
45
GARSTENAUER Mario
1979
AUT
+9.59
65.45
46
OTAKI Tetsuya
1978
JPN
+9.59
65.45
47
TRDAN Tilen
1978
SLO
+9.61
65.57
48
MARINAC Martin
1979
AUT
+9.91
67.46
49
THALER Karl
1979
AUT
+10.01
68.09
50
VALJAEV Roman
1976
RUS
+10.01
68.09
51
PRANTNER Benjamin
1980
AUT
+10.42
70.68
52
MOSER Andreas
1980
AUT
+10.43
70.74
53
PUSCHITZ Martin
1979
AUT
+10.47
70.99
54
KANDLBAUER Juergen
1979
AUT
+10.49
71.12
55
WEISS Jan
1976
AUT
+10.84
73.32
56
STOCKER Martin
1979
AUT
+10.99
74.27
57
GANTNER Reto
1977
SUI
+11.06
74.71
58
VOGT Martin
1979
AUT
+11.28
76.10
59
GRUGGER Johann
1981
AUT
+11.52
77.61
60
SCHMUTZER Johannes
1980
AUT
+11.58
77.99
61
VON WEISSENFLUH Rolf
1977
SUI
+12.39
83.09
62
SUPERSBERGER Markus
1979
AUT
+12.69
84.99
63
ALSTER Christoph
1980
AUT
+12.76
85.43
64
TAJIMA Azumi
1974
JPN
+14.22
94.63
65
FINK Richard
1979
AUT
+14.26
94.88
66
SCHNEEBERGER Jakob
1980
AUT
+14.30
95.13
67
MITTERBERGER Josef
1980
AUT
+14.45
96.08
68
BORISSOV Alexander
1978
RUS
+15.09
100.11
69
VAJDIC Bernard
1980
SLO
+15.22
100.93
70
BUKOVEC Jernej
1978
SLO
+15.32
101.56
71
CALKA Bartolomiej
1973
POL
+15.41
102.13
72
CHERNOV Vadim
1978
RUS
+15.54
102.95
73
SKERBINEK Primoz
1980
SLO
+16.02
105.97
74
SPRECHER Claudio
1980
LIE
+16.50
109.00
75
ZURBRIGGEN Silvan
1981
SUI
+16.80
110.89
76
KIM Joon Hyung
1976
KOR
+16.89
111.46
77
MARAK Christoph
1981
AUT
+17.05
112.47
78
RIEGLER Michael
1979
LIE
+17.23
113.60
79
HAUSHARTER Christian
1980
AUT
+17.61
116.00
80
WAGNER Jerome
1980
LIE
+17.72
116.69
81
COLLENBERG Claudio
1977
SUI
+18.24
119.97
82
STAPPERS Eric
1969
BEL
+18.39
120.91
83
MALCZEWSKI Jakub
1974
POL
+18.97
124.57
84
FORMAN Martin
1978
CZE
+19.79
129.74
85
SAFAR Zdenek
1978
CZE
+20.19
132.26
86
KORNBERGER Christoph
1981
AUT
+20.23
132.51
87
CHAJA Pawel
1978
POL
+20.75
135.79
88
WIESER Andi
1980
SLO
+21.24
138.88
89
LUKASZCZYK Szymon
1979
POL
+22.46
146.57
90
SZUKALSKI Przemyslaw
1979
POL
+22.90
149.34
91
GRAGGABER Thomas
1981
AUT
+25.57
166.17
92
NIEDZIELSKI Miroslaw
1980
POL
+28.53
184.83
Did not finish 2nd run
BARDAS Morris
1975
AUS
BUERZLE Stefan
1979
LIE
CHOI Moon Sung
1977
KOR
DIGRUBER Gerald
1979
AUT
GEBHART Philipp
1980
AUT
GIRARDI Walter
1976
ITA
GREEN Ross
1978
GBR
KAMMERLANDER Martin
1979
AUT
KIRCHMAIR Harald
1979
AUT
LAMPERT Martin
1977
LIE
LANZINGER Matthias
1980
AUT
LEITER Reinhard
1976
ITA
MARKT Karl
1980
AUT
PERTL Peter
1976
AUT
PNIOV Mark
1978
RUS
PRASSBERGER Christian
1977
GER
ROCCA Giorgio
1975
ITA
SAKURAI Genki
1978
JPN
SCHIFFNER Andreas
1979
AUT
TREML Thomas
1974
GER
TSCHELOBITTSCHIKOW Denis
1976
RUS
TSCHIEMER Hansueli
1975
SUI
VAN DEN BOGAERT Jeroen
1979
BEL
WALDNER Klaus
1980
AUT
WENDL Josef
1977
GER
WOLF Sandro
1979
AUT
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
ACHHORNER Armin
1981
AUT
ANDRIC Matevz
1979
SLO
BYON Jong Moon
1976
KOR
BYUN Jong Woo
1975
KOR
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
FISCHER Thomas
1979
AUT
GAPPMAIER Reinhold
1976
AUT
GSTATTER Manfred
1979
AUT
ITO Daisuke
1973
JPN
KINZNER Bernhard
1980
AUT
KIRCHNER Markus
1974
AUT
KITANI Itsuro
1977
JPN
KOZLAR Igor
1979
SLO
MAECHLER Roger
1976
SUI
MATT Mario
1979
AUT
MOULDER-BROWN John
1978
GBR
ROLANDO Riccardo
1975
ITA
SALTER Jason
1975
AUS
SCHEUERER Christian
1980
AUT
WANDERS Arjan
1978
NED
Disqualified 1st run
Did not start 1st run