official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
LANG Charlie
2000
USA
1:25.94
33.14
2
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
+0.07
33.73
2
DAHL Hayden
2000
USA
+0.07
33.73
4
KEARING Luke
2002
USA
+0.12
34.16
5
SCHNEIDER Frederick
1999
USA
+0.22
35.01
6
VILLGRATTER Denis
2003
ITA
+0.50
37.39
7
UNDERHILL Robert
2000
USA
+0.68
38.92
8
RYAN Matthew
2002
IRL
+0.79
39.85
9
VILLENEUVE Kobe
2001
CAN
+0.83
40.19
10
UNKOVSKOY Nicholas
2002
USA
+0.85
40.36
10
HOTERMANS Nicolas
2002
BEL
+0.85
40.36
12
DAVENPORT Topher
2003
USA
+0.90
40.78
13
AINSLIE Rowen
2001
USA
+0.97
41.38
14
STRAUCH Tucker
2000
USA
+0.98
41.46
15
CARNAHAN Thomas
2006
CAN
+1.01
41.72
16
GRAVES Tanner
2002
USA
+1.02
41.80
17
SMALLHOUSE Matthew
2001
USA
+1.15
42.91
18
SEGRE Sebastian
2003
USA
+1.26
43.84
19
TSCHAN Fynn-Jorgen
2003
GER
+1.36
44.69
20
HOLSCHER Pedro
2004
CHI
+1.57
46.48
21
STEED William
2005
CAN
+1.63
46.99
21
ARMSTRONG Duncan
2005
CAN
+1.63
46.99
23
SNYDER Bennett
2001
USA
+1.70
47.58
24
LINSE Aleix
2001
NED
+1.79
48.34
25
SHACKLETON Dominic
2004
GBR
+1.90
49.28
26
REED Brooks
2002
USA
+1.93
49.53
27
CHARLESTON Ben
2001
USA
+1.97
49.87
28
DULANEY Taylor
2004
USA
+2.24
52.17
29
TEMERTZOGLOU Zachary
2001
CAN
+2.86
57.43
30
MCNABB Alex
2002
USA
+3.19
60.24
31
FOOTE Jacob
2004
CAN
+3.21
60.41
32
PROUVOST Emile
2005
FRA
+3.41
62.11
33
FERUCCI Daniel
2005
USA
+3.46
62.53
34
COUGHLIN Patrick
2001
USA
+3.48
62.70
35
HAYDEN Sam
2000
USA
+3.66
64.23
36
WAGNER Ryan
2005
CAN
+3.70
64.57
37
ABDOW Alex
2001
USA
+3.94
66.61
38
KAGAN Kyle
2001
USA
+3.97
66.86
39
GILLIS Robert
2000
USA
+4.21
68.90
40
HODER Maximilien
2005
USA
+4.29
69.58
41
APPLE Cailin
2005
USA
+4.45
70.94
42
GRAMAS Evan
2005
USA
+4.79
73.83
43
CAMP William
2005
USA
+4.81
74.00
44
BENYIK Chas
2007
USA
+4.96
75.27
44
GUILBERT Gunnar
2007
USA
+4.96
75.27
46
FLANIGAN Bode
2002
USA
+5.07
76.21
47
SARGENT Harper
2006
USA
+5.18
77.14
48
MICHAUD Henri
2007
CAN
+5.37
78.75
49
METCALFE Ryder
2005
CAN
+5.39
78.92
50
MENNEN Thomas
2005
USA
+5.47
79.60
51
HOLSCHER Tomas
2007
CHI
+5.87
83.00
52
MULCAHY Dante
2005
USA
+6.52
88.52
53
ROSENBLOOM James
2005
CAN
+6.53
88.61
54
BARON Simon
2005
USA
+6.88
91.58
55
THAYER Tucker
2006
USA
+7.05
93.02
56
BOISSONNEAULT Troy
2007
USA
+7.16
93.96
57
BORGIA Tor
2007
USA
+7.86
99.91
58
SMITH Chesley
2001
USA
+8.42
104.66
59
VIGNERAS Marin
2004
FRA
+8.44
104.83
60
SAVAGE Porter
2005
USA
+8.52
105.51
61
HOSTETTER William
2006
USA
+8.58
106.02
62
BONIVENTO Matteo
2006
USA
+8.90
108.74
63
HOWE Timmy
2007
USA
+9.04
109.93
64
PARSONS Cannon
2007
USA
+9.12
110.61
65
BOISSONNEAULT Dino
2007
USA
+9.14
110.78
66
CUNIO Mason
2007
USA
+9.67
115.28
67
BARON Liam
2005
USA
+10.00
118.08
68
UNDERWOOD Richard
2007
USA
+10.15
119.36
69
GOFF Luke
2006
USA
+11.04
126.92
70
VIGNERAS Jules
2007
FRA
+11.58
131.50
71
BATES Jacob
2006
USA
+12.13
136.18
72
TOUSIMIS Soteri
2007
USA
+12.56
139.83
73
RICE William
2007
USA
+12.88
142.55
74
GARSIDE Travis
2006
USA
+13.45
147.39
75
ODRISCOLL Declan
2007
USA
+13.55
148.24
76
REGRUT Henry
2005
USA
+13.56
148.32
77
SIMON Julian
2006
BEL
+13.66
149.17
78
SCHEMMEL Lukas
2007
USA
+18.75
192.41
Did not finish 2nd run
KWIECINSKI George
2003
POL
ZAPTON Turner
2007
USA
MCKENNA Benjamin
2005
USA
BRUMM Lucas
2005
GBR
MCDERMOTT Lucas
2006
USA
FOSTER William
2006
CAN
PROUVOST Lucas
2003
FRA
ROY Connor
2005
USA
TURNER Teagan
2003
USA
BAILEY Axel
2001
USA
TRUDEAU William
1999
USA
FERRI Paul
1999
USA
BROWN Benny
2003
USA
MCNAMARA Liam
1999
USA
LANGMUIR Calum
2002
GBR
Did not finish 1st run
MCLAIN Owen
2007
USA
LEE Aiden Kyung-Min
2007
KOR
RADWAN Yousef
2007
GBR
NYQUIST Lincoln
2007
USA
DEAN Harrison
2007
USA
BARTICK Tyler
2006
USA
PADILHA Arthur
2007
BRA
BIAS-DERRY Quinn
2007
GBR
BARON Asher
2007
USA
DUDJAK Ivan Walter
2006
SVK
HUANG Leon
2006
BUL
WAGNER Jake
2007
USA
HOSTETTER Benjamin
2006
USA
FISCHER Maximilian
2005
USA
LEBISH Ian
2006
USA
RATHBONE Ethan
2006
USA
PREISLER Albert
2006
DEN
NORFOLK Rowen
2004
USA
ROY William
2006
USA
RICHEDA Spencer
2005
USA
NOURSE Myles
2005
USA
VELIKIN Christo
2006
BUL
ROGUET Alex
2006
USA
WASHBURN Marat
2002
USA
EBERT Gavin
2006
USA
ROBBINS Tanner
2005
USA
HAZEN Nate
2001
USA
KALLMAN William
2004
USA
BOUCHARD Ethan
2005
IRL
HONEYBONE Georgie
2003
GBR
SUNSHINE Jack
2005
USA
DAVIS Joseph
2004
USA
LEGG Thomas
2007
CAN
MUSIAL Jackson
2004
USA
LUXTON Jack
2005
CAN
SWEENEY Nolan
2004
USA
PODIVINSKY Henry
2006
CAN
SCHAEDE Jack
2002
USA
PARAZETTE Holden
2000
USA
PREISLER Oscar
2004
DEN
ROSENBERG Joshua
2005
USA
HUNT Espen
2004
USA
JENSEN Christian Skov
2000
DEN
RUSIS Andrew
2001
USA
LANGAARD Mons
2001
NOR
Disqualified 1st run