official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ZURBRUEGG Sandro
2002
SUI
2:39.59
20.53
2
GILE Bridger
1999
USA
+0.08
21.04
3
BOEHM Gianluca
2000
SUI
+0.18
21.67
4
WAHLQVIST Filip
2001
NOR
+0.40
23.06
5
SPOERRI Nick
2000
SUI
+0.74
25.21
6
MULLIGAN Sam
1997
CAN
+0.79
25.53
7
SMITH Jack
2001
USA
+1.00
26.86
8
OTT Dominic
2000
SUI
+1.06
27.24
9
SARCHETT Ryder
2003
USA
+1.28
28.63
10
FOURNIER Simon
1997
CAN
+1.29
28.69
11
CORNELIUS Cooper
1999
USA
+1.30
28.76
11
PUCKETT Cooper
2003
USA
+1.30
28.76
13
MAZELLIER Etienne
2001
CAN
+1.36
29.14
14
ST-GERMAIN William
1992
CAN
+1.38
29.26
15
TOSCANO Federico
2001
SUI
+1.42
29.52
16
BLANDFORD Kyle
2003
CAN
+1.74
31.54
16
POULTER Jay
2003
USA
+1.74
31.54
18
KENNEY Patrick
1997
USA
+1.85
32.24
19
SWEENEY Nolan
2004
USA
+1.87
32.36
20
KUNZ Delio
1999
SUI
+1.89
32.49
21
LESSARD Raphael
2001
CAN
+1.90
32.55
22
MACALUSO Matthew
1999
USA
+2.15
34.14
23
CHAREST Pierick
2004
CAN
+2.56
36.73
24
UNKOVSKOY Nicholas
2002
USA
+2.76
38.00
25
MCCORMACK Declan
1999
CAN
+2.96
39.26
26
REED Sawyer
2005
USA
+3.07
39.96
27
GILBERT Sascha
2004
CAN
+3.31
41.48
28
STYREN Magnus Berge
2002
NOR
+3.58
43.19
29
FLANAGAN Gray
2001
USA
+4.01
45.91
30
NOLTING Jeremy
2005
USA
+4.02
45.97
31
MARTIN Max
2000
USA
+4.23
47.30
32
SOEVIK Christian Oliveira
2001
NOR
+4.56
49.39
33
KIPPEL Dionys
1998
SUI
+4.95
51.86
34
HUNSHAMMER Adrian Minde
2002
NOR
+4.98
52.05
35
UNDERHILL Bradshaw
2000
USA
+4.99
52.11
36
PALCHAK Cole
2000
USA
+5.03
52.36
37
KERBAUGH John
2005
USA
+5.09
52.74
38
MYKLEBUST Sindre
2002
NOR
+5.25
53.76
39
HAUSSMANN Maximilian
2001
GER
+5.68
56.48
40
STEED William
2005
CAN
+5.96
58.25
41
PARK Oscar
2004
CAN
+6.38
60.91
42
ARMSTRONG Duncan
2005
CAN
+6.46
61.41
43
WOOD Mackenzie
2002
CAN
+6.67
62.74
44
BROWN Benny
2003
USA
+6.77
63.38
45
KENOSH Tommy
2000
USA
+7.22
66.22
46
ELVIDGE Roman
2005
USA
+7.76
69.64
47
TIMM Dylan
2002
CAN
+8.06
71.54
48
HUME Carson
2005
USA
+8.66
75.34
49
BROOKS Caleb
2004
CAN
+8.69
75.53
Did not qualify for 2nd run
BURNS Caden
2007
USA
SOTIRIADIS Maximus
2006
CAN
PALMQUIST Jevin
2007
USA
ROYZ Julian
2002
CAN
YOUNG Oliver
2004
CAN
LARIN Vincent
2005
CAN
COURNOYER Lexis
2005
CAN
FOSTER William
2006
CAN
MENNEN Thomas
2005
USA
MCKINLAY Thomas
2004
CAN
LANG Charlie
2000
USA
THOMPSON Gered
2004
CAN
LATULIPPE Louis
2002
CAN
SEGRE Sebastian
2003
USA
STEVENS Dylan
2004
CAN
NOLAN Alec
2002
USA
CENERELLI Enzo
2000
FRA
MONDSCHEIN Julius
2002
NOR
AINSLIE Rowen
2001
USA
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
MEIKLE Hemi
2006
NZL
PODIVINSKY Henry
2006
CAN
LEIGHTELL Tristan
2006
CAN
MCGOWN Kyle
2003
AUS
FULGA Luca
2005
CAN
ARMSTRONG Filip
2005
CAN
HAGEN Grant
2003
USA
VALADKA Aleksas
2003
CAN
DETS Taras
2001
CAN
BUZEK Stanley
2005
USA
GOULET Charles-Antoine
2005
CAN
KOMETZ Aidan
2005
CAN
SHEARS Bredy
2003
CAN
ARTHUR Julian
2005
USA
HANNA Colin
2004
USA
LINSE Aleix
2001
NED
CARNAHAN Thomas
2006
CAN
TSCHAN Fynn-Jorgen
2003
GER
KERTESZ-KNIGHT Jake
2005
CAN
SALANI Hunter
2005
USA
GRAVES Tanner
2002
USA
ROACH Hunter
2004
USA
BRAYTON Hunter
1999
USA
YATES Dawson
2000
CAN
JONSSON Philip
2005
SWE
PALMQUIST Camden
2003
USA
BIGATEL Justin
2003
USA
MORKEN David
2005
USA
BUCKRELL Jayden
2004
CAN
BAILEY Axel
2001
USA
DEGUARDIA Dominick
2005
USA
FROST Roman
1999
GER
ROESNAES Anton
2002
SWE
VILLENEUVE Kaiden
2003
CAN
SEYMOUR Trey
2000
USA
NERSNAES Peder
2000
NOR
HEAYDON Henry
2001
AUS
GILLIS Daniel
2002
USA
REICH Jack
2002
USA
CHABLE Loic
2000
SUI
BOWERS Jack
2000
USA
HOFFMAN Thomas
2002
AUS
LAGIER Jeremie
1998
FRA
HEDSTROEM Isac
2000
SWE
Did not start 1st run