official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
ALBRECHT Kilian
1973
AUT
1:33.40
2.00
2
GANAHL Markus
1975
LIE
+0.75
6.58
3
DRAGSIC Mitja
1979
SLO
+1.44
10.79
3
ENGL Kurt
1979
AUT
+1.44
10.79
5
PRANGER Manfred
1978
AUT
+1.59
11.70
6
GRAVIER Richard
1974
FRA
+1.69
12.31
7
KNIGHT Chip
1975
USA
+1.75
12.68
8
ROTHROCK Tom
1978
USA
+1.79
12.92
9
KARLSEN Truls Ove
1975
NOR
+1.86
13.35
10
GEISSER Thomas
1977
SUI
+1.91
13.66
11
SCHMID Hannes Paul
1980
ITA
+1.98
14.08
12
HANSSON Martin
1975
SWE
+2.04
14.45
12
EGGER Pierre
1978
AUT
+2.04
14.45
14
GROS Sacha
1974
USA
+2.32
16.16
15
HAYER Stanley
1973
CZE
+2.34
16.28
15
PASTORE Marco
1973
GER
+2.34
16.28
17
LACAS Eric
1977
FRA
+2.37
16.46
18
FAVIERES Yannick
1978
FRA
+2.39
16.59
19
SIMONCELLI Davide
1979
ITA
+2.44
16.89
20
ANSELMET Alexandre
1980
FRA
+2.45
16.95
21
CASANOVA Marco
1976
SUI
+2.64
18.11
22
MARINAC Martin
1979
AUT
+2.70
18.48
23
PAQUIN Pierre
1979
FRA
+2.82
19.21
24
SIMARI BIRKNER Cristian Javier
1980
ARG
+3.48
23.24
25
HIRASAWA Gaku
1973
JPN
+3.59
23.91
26
STOCKER Martin
1979
AUT
+3.73
24.76
27
ZARDINI Edoardo
1976
ITA
+4.12
27.14
28
SCHANDENE Jerome
1977
FRA
+4.38
28.73
29
FOSSLAND Kai Are
1976
NOR
+4.47
29.28
30
PROSCH Alexander
1976
ITA
+4.58
29.95
31
OLLIKKA Toni
1978
FIN
+4.87
31.72
32
KRAUS Tomas
1974
CZE
+5.14
33.37
33
LONGHI Omar
1980
ITA
+5.19
33.67
34
REITER Hannes
1981
AUT
+5.24
33.98
35
SPORN Andrej
1981
SLO
+5.25
34.04
36
SCHIEPPATI Alberto
1981
ITA
+5.34
34.59
36
DREIER Christoph
1981
AUT
+5.34
34.59
38
KALWA Michal
1978
POL
+5.74
37.03
39
STAMPFER Marco
1981
AUT
+6.21
39.90
40
LORENZIN Marcel
1982
AUT
+6.69
42.83
41
NILSSON Anders
1980
SWE
+7.00
44.72
42
RUSTEN John E
1980
USA
+7.43
47.34
43
BACHER Thomas
1983
AUT
+7.75
49.30
44
HOLMSTROEM Anders
1979
SWE
+8.26
52.41
45
CIAGUNS Ivars
1977
LAT
+10.13
63.82
Did not finish 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ERTL Andreas
1975
GER
ZAMORA Josep Manel
1978
AND
STAMPFER Ronald
1976
AUT
SAETER Aane
1975
NOR
VIDAL Jean-Pierre
1977
FRA
ZWEIFEL Roger
1978
SUI
BECHTER Patrick
1982
AUT
SPEISER Gerhard
1975
GER
BERGAMELLI Giancarlo
1974
ITA
SUGROBOV Alexei
1978
RUS
VALENCIC Mitja
1978
SLO
PERATHONER Alan
1976
ITA
MAN DE Harald II
1973
NED
MATHIS Pascal
1980
SUI
LANZINGER Matthias
1980
AUT
OOSTERBAAN Rogier
1978
NED
PAGE Kevin
1975
FRA
PALANDER Kalle
1977
FIN
DEFAGO Daniel
1980
SUI
HAYWOOD Todd
1977
NZL
PLASCHY Didier
1973
SUI
BROLENIUS Johan
1977
SWE
RAJALA Jukka
1982
FIN
REITER Mario
1970
AUT
BRANDAUER Anton
1982
AUT
LEINO Jukka
1978
FIN
HERBST Reinfried
1978
AUT
Disqualified 1st run
Did not start 1st run