official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
LAINE Tormis
2000
EST
1:29.02
15.00
2
VIDOVIC Matej
1993
CRO
+0.92
22.54
3
MEISEN Adrian
1997
GER
+1.08
23.86
4
JORDAN Asher
1999
CAN
+1.38
26.32
5
MCCORMACK Declan
1999
CAN
+1.50
27.30
6
SOEVIK Christian Oliveira
2001
NOR
+1.85
30.17
7
WINTERS Luke
1997
USA
+2.11
32.30
8
RITCHIE Benjamin
2000
USA
+2.18
32.88
9
PFOEDERL Nikolaus
1998
GER
+2.41
34.76
10
CHAREST Pierick
2004
CAN
+2.50
35.50
11
GILE Bridger
1999
USA
+2.51
35.58
12
READ Erik
1991
CAN
+2.63
36.57
13
BIGATEL Justin
2003
USA
+2.73
37.39
14
KERTESZ-KNIGHT Jesse
2003
CAN
+2.76
37.63
15
CHABLE Loic
2000
SUI
+2.85
38.37
16
HIMMELSBACH Fabian
1999
GER
+2.87
38.54
17
PALMQUIST Camden
2003
USA
+3.03
39.85
18
BOEHM Gianluca
2000
SUI
+3.09
40.34
19
TIMM Dylan
2002
CAN
+3.50
43.70
20
PALMQUIST Jevin
2007
USA
+3.76
45.83
21
KERBAUGH John
2005
USA
+3.91
47.06
22
SANTACROCE Francesco
2001
USA
+3.97
47.56
23
ARTHUR Julian
2005
USA
+5.32
58.63
24
MYKLEBUST Sindre
2002
NOR
+5.38
59.12
25
PARAZETTE Oliver
2002
USA
+6.75
70.35
26
BUCKRELL Jayden
2004
CAN
+6.85
71.17
27
BROOKS Caleb
2004
CAN
+7.01
72.48
28
KERTESZ-KNIGHT Jake
2005
CAN
+7.12
73.39
29
HOFFMAN Thomas
2002
AUS
+7.36
75.35
30
MCKINLAY Thomas
2004
CAN
+8.49
84.62
31
DETS Taras
2001
CAN
+8.70
86.34
32
ANDRIE Stanley
2004
USA
+8.91
88.07
33
SALANI Hunter
2005
USA
+9.00
88.80
34
MCGOWN Kyle
2003
AUS
+10.26
99.14
35
MERRETT Cole
2007
CAN
+11.46
108.98
36
CAIS Thomas
2007
CAN
+15.47
141.86
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
ELVIDGE Roman
2005
USA
HUGHES Ryan
2005
CAN
BROOKS Olivier
2006
CAN
JOHNSON Gavin
2007
CAN
YOUNG Taiga
2004
CAN
PULOSKI William
2007
CAN
SHEPHERD Griffin
2006
CAN
CHRISTENSEN Carter
2006
CAN
SHEARS Bredy
2003
CAN
KOMETZ Aidan
2005
CAN
COURNOYER Lexis
2005
CAN
KRUPKA Alex
2006
USA
FULGA Luca
2005
CAN
STEVENS Dylan
2004
CAN
STEED William
2005
CAN
GOULET Charles-Antoine
2005
CAN
REED Sawyer
2005
USA
ROACH Hunter
2004
USA
HANNA Colin
2004
USA
SCHILLINGER Karsten
2006
USA
JACKSON Oliver
2006
CAN
VALADKA Aleksas
2003
CAN
YOUNG Oliver
2004
CAN
COLLINI Filippo
2000
ITA
FERUCCI Daniel
2005
USA
VILLENEUVE Kobe
2001
CAN
HUNSHAMMER Adrian Minde
2002
NOR
REICH Jack
2002
USA
HEAYDON Henry
2001
AUS
ALARIE Charles-Antoine
2000
CAN
YATES Dawson
2000
CAN
GAVETT Tim
1998
USA
MAZELLIER Etienne
2001
CAN
FAUSA Louis Gustav
2000
NOR
STEFFEY George
1997
USA
MAROVT Tijan
1998
SLO
DILLING Jacob
1999
USA
ALEXANDER Kyle
1999
CAN
NELSON Isaiah
2001
USA
LESSARD Raphael
2001
CAN
ST-GERMAIN William
1992
CAN
KRUPKA Jimmy
1998
USA
PUCKETT Cooper
2003
USA
POULTER Jay
2003
USA
FOURNIER Simon
1997
CAN