official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
CHRISTEN Eliane
1999
SUI
1:54.55
20.00
2
BUTLER Molly
2006
GBR
+1.08
26.88
3
TEN RAA Gwyneth
2005
LUX
+1.70
30.83
4
VANREUSEL Kim
1998
BEL
+1.79
31.41
5
KLOPFENSTEIN Amelie
2002
SUI
+2.24
34.27
6
BELFROND Annette
2002
ITA
+2.31
34.72
7
VORRE Clara-Marie Holmer
2003
DEN
+2.97
38.93
8
COATESWORTH Roxy
2007
CAN
+3.01
39.18
9
BONDARE Liene
1996
LAT
+3.02
39.25
10
JACQUEROUD Camille
2005
SUI
+4.51
48.74
11
ARRIGONI Alanis
2004
SUI
+4.96
51.61
12
BLYTH Maisie
2006
GBR
+5.78
56.83
13
SROBOVA Katarina
2005
SVK
+5.93
57.79
14
ARBONA Julie
2003
FRA
+6.69
62.63
15
SROBOVA Veronika
2006
SVK
+6.89
63.91
16
TEN RAA Joyce
2003
LUX
+7.58
68.31
17
GLASSEY Lucie
2005
SUI
+8.78
75.95
18
CLANCY Victoria
2004
USA
+8.90
76.72
19
ROSSEL Tine
2006
SUI
+10.16
84.75
20
POWELL DOOLEY Elsa
1999
GBR
+10.45
86.60
21
MANNES Clementine
2005
BEL
+11.46
93.03
22
INGVADOTTIR Hjordis Birna
2000
ISL
+13.83
108.14
23
GUERILLOT Vanina
2002
POR
+14.92
115.08
24
GESTSDOTTIR Eyrun Erla
2006
ISL
+15.06
115.97
25
HAMON Agathe
2007
FRA
+15.97
121.77
26
ALVAREZ LOSADA Valeria
2007
ESP
+16.51
125.21
27
WATTERSON Mathilda
2007
NZL
+16.63
125.98
28
FULLERTON Ruby
2006
NZL
+20.30
149.37
29
DAVIDSDOTTIR Fjola Katrin
2005
ISL
+22.29
162.05
30
GUNNLAUGSDOTTIR Erla Karitas
2007
ISL
+26.82
190.92
31
GEERINCK Emma
2007
BEL
+27.63
196.08
32
THORGEIRSDOTTIR Laufey Petra
2006
ISL
+28.95
204.49
33
LUYCKX Stephanie
2003
BEL
+29.22
206.21
34
VAN WIJMEERSCH Lore
2006
BEL
+38.53
265.54
35
BAUWENS Axelle
2007
BEL
+45.86
312.25
Did not finish 2nd run
Disqualified 2nd run
Did not start 2nd run
Did not finish 1st run
BREMER-PETERSEN Filippa
2006
DEN
HVIDBAK FASTRUP My Emilie
2006
DEN
KING Eloise Yung Shih
2005
HKG
OLYSLAEGERS Charlotte
2007
BEL
GAUTADOTTIR Snaedis Gudrun
2007
ISL
DUDAL Lore
2005
BEL
MARTENS Lara
2007
NED
KARLSDOTTIR Anita Ros
2004
ISL
JOHANNSDOTTIR Sara Mjoll
2007
ISL
STEFANSDOTTIR Rut
2006
ISL
GRETARSDOTTIR Thordis Helga
2006
ISL
KAUFMANN Ella
2005
CAN
RIDGWAY India
2007
FIN
WIGGINS Charlotte
2007
NZL
RUE DE Isabelle
2000
NED
KLOTZ Saffron
2004
CAN
REY Salome
2005
FRA
TSIKLAURI Nino
1993
GEO
SAWICKA Aniela
2001
POL
BRUCE Abi
2000
GBR
Disqualified 1st run
Did not start 1st run