official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
KRAUSE Werner
2000
GER
1:26.59
40.49
2
BERTOLDINI Andrea
2003
ITA
+0.87
47.82
3
SARACCO Edoardo
2003
ITA
+0.95
48.50
4
LARIVIERE Thomas
2002
ITA
+1.02
49.09
5
BARBERA Corrado
2002
ITA
+1.09
49.68
6
VIETTI Federico
1997
ITA
+1.18
50.44
7
CORDONE Stefano
1999
ITA
+1.31
51.53
8
SURINI Marco Luigi
2002
ITA
+1.43
52.55
9
MAMMARELLA Goffredo
2001
ITA
+1.46
52.80
10
BINI Lorenzo Thomas
2002
ITA
+1.66
54.48
11
NARDELLI Martin
1998
ITA
+1.84
56.00
12
SALINI Alessandro
1998
ITA
+1.87
56.26
13
DYRBYE Casper
1996
DEN
+1.95
56.93
14
DAMANTI Davide
2001
ITA
+1.96
57.01
15
OCCHI Davide
2001
ITA
+2.05
57.77
16
TOJA Nicolo
2002
ITA
+2.11
58.28
17
BONIFACE Emile
2002
ITA
+2.14
58.53
18
BERNARDI Mattia
2000
ITA
+2.25
59.46
19
CLIVIO Leonardo
2003
ITA
+2.33
60.13
20
BUCCIARDINI Diego
2004
ITA
+2.53
61.82
21
FEISS Kilian
2002
SUI
+2.56
62.07
22
CORDONE Carlo
2001
ITA
+2.62
62.58
23
TANGHETTI Davide
2002
ITA
+2.65
62.83
24
XHEPA Denni
2003
ITA
+2.98
65.61
25
TRANCHINA Pietro
2003
ITA
+3.08
66.46
25
PERRETTA Elliot Michael
2002
ITA
+3.08
66.46
27
BENETTON Luca
2000
ITA
+3.32
68.48
28
MULLER Marek
2004
CZE
+4.34
77.08
29
GRAZIANO Luigi
2004
ITA
+4.43
77.84
30
HUBER Samuel
2003
SUI
+4.74
80.45
31
BORTIS Gian-Luca
2002
SUI
+5.07
83.23
32
FUSCO Filippo
2002
ITA
+5.12
83.65
33
MERANO Filippo
2003
ITA
+5.24
84.67
34
MASQUELIER Louis
2003
BEL
+5.77
89.13
35
MAGLIANO Francesco
2003
ITA
+6.41
94.53
36
LAMI Alessandro
2002
ITA
+6.69
96.89
37
EBERLE Joel
2004
SUI
+7.68
105.24
38
SACCHET Tomas
2002
ITA
+8.01
108.02
39
ALASONATTI Jacopo
2001
ITA
+8.69
113.75
40
UNTERWURZACHER Maximilian
2003
AUT
+8.99
116.28
41
DELFINO Alessandro
2003
ITA
+9.44
120.07
42
MAGRI Gabriele
2003
ITA
+9.61
121.51
43
SAGLIETTI Francesco
2004
ITA
+10.17
126.23
44
BRUNELLI Nicolo
2004
ITA
+10.69
130.61
45
ZBINDEN Lukas
2004
SUI
+10.75
131.12
46
BIANCHI Gabriele
2004
ITA
+11.74
139.46
47
HUTTER Tobias
2004
SUI
+11.76
139.63
48
ANDREIS Matteo
2004
ITA
+12.01
141.74
49
KAMMLER Hannsgernot
2002
AUT
+12.71
147.64
50
RUFFIEUX Tom
2003
SUI
+12.88
149.08
51
PECCATI Francesco
2003
ITA
+12.98
149.92
52
NIEDERBERGER David
2004
SUI
+13.39
153.37
53
ARCULEO Tommaso
2004
ITA
+13.41
153.54
54
TINTI Iacopo
2001
ITA
+13.42
153.63
55
CARTA MANTIGLIA Lorenzo
2002
ITA
+14.15
159.78
56
BIANCO Matteo
2004
ITA
+14.47
162.48
57
ZAMPOLINI Federico
2004
ITA
+14.64
163.91
58
TORNEVALL Emil
2004
ITA
+14.86
165.77
59
CIGOLINI Nicola
2002
ITA
+15.36
169.98
60
SELIS Riccardo
2004
ITA
+16.34
178.24
61
ROSSATO Martino
2002
ITA
+16.47
179.34
62
LEONE Elia
2003
ITA
+16.59
180.35
63
BONETTO Alessandro
2004
ITA
+16.85
182.54
64
FALARDI Edoardo
2004
ITA
+17.22
185.66
65
GUAZZOTTI Gianluca
2003
ITA
+17.47
187.77
66
FOSSATI Luca
2002
ITA
+17.49
187.94
67
BIFFI Tommaso
2004
ITA
+17.68
189.54
68
EBERLE Francesco
2004
ITA
+18.30
194.77
69
PASUTTO Victor
2004
ITA
+18.37
195.36
70
BONA Andrea Giovanni
2002
ITA
+20.48
213.15
70
MACARIO Federico
2003
ITA
+20.48
213.15
72
DELL ISOLA MOLO DI BORGHETTO Enrico
2004
ITA
+23.25
236.50
73
COCHARD Alex
2003
SUI
+23.33
237.17
74
BOAGLIO Edoardo
2004
ITA
+25.06
251.76
75
MONTICONE Mattia
2004
ITA
+25.41
254.71
76
CASTELLO Vittorio
2004
ITA
+26.40
263.06
Did not finish 2nd run
PORTONERO Dario
2003
ITA
MELSE Quinten
2004
NED
RIVA ROVEDA Lorenzo
2002
ITA
VIALE Andrea
2004
ITA
BASTITA Edoardo
2004
ITA
GIRAUDI Giovanni Luigi
2002
ITA
GADDI Tommaso
2004
ITA
MORIELLI Jacopo
2003
ITA
CASACCIA Ludovico
2002
ITA
MATHIEU Vittorio
2002
ITA
VALPERGA Stefano
2002
ITA
PERALDI Lorenzo
2003
ITA
BERRETTA Lorenzo
2001
ITA
PONS Lucas
2003
ESP
CATTANEO Federico
2001
ITA
TEDESCHINI Sandro
2000
ITA
Disqualified 2nd run
Did not finish 1st run
USTARIZ Diogenes
2004
ARG
MONTEJO REY Andreas
2004
ITA
CANAVESIO Gabriele
2002
ITA
BATTAGLIA Matteo
2004
ITA
DANUSSO Luca
2003
ITA
CANOBBIO Mattia
2004
ITA
BASOCCU Giovanni
2004
ITA
VETTORE Edoardo
2003
ITA
GAMBATESA Fabio
2002
ITA
ZACCONE Federico Alberto
2002
ITA
AMOS Gabriele
2004
ITA
SORDI Luca
2004
ITA
MIGLIETTI Federico
2003
ITA
PICCO Carlo Andrea
2003
ITA
DRAPPERO Simone
2003
ITA
AMEDEI Matteo
2004
ITA
LANGHI Matteo
2001
ITA
KRAL Tomas
2004
CZE
FADDA Stefano
2004
ITA
BOMPARD Lorenzo
2002
ITA
GIRARDI Edoardo Paolo
2004
ITA
RAVOTTO Tommaso
2003
ITA
VOTTERO Matteo
2004
ITA
NOSENZO Nicolo
2004
ITA
LAGANA Riccardo
2003
ITA
SACCENTI Lorenzo
2002
ITA
MORATTEL Nicolas
2003
SUI
GUERINONI Davide
2000
ITA
MONTEGGIA Edoardo
2003
ITA
SORMANI Andrea
2002
ITA
FORCONI Daniele
2002
ITA
DE TADDEO Joel
2002
SUI
NORIS Matteo
2001
ITA
ALLASINA Fabio
2004
ITA
FERRETTI Jacopo
2004
ITA
STOFFEL Ralf
2002
SUI
DESTEFANIS Roberto
2001
ITA
RONCHI Giorgio
1999
ITA
VAN LOON Patrick
1998
ITA
Disqualified 1st run
Did not start 1st run