official results
Rank
Athlete
Year
Nation
Tot. Time
FIS Points
1
RICHARDSON Britt
2003
CAN
2:18.93
17.15
2
GRAY Cassidy
2001
CAN
+0.57
21.29
3
HURT A J
2000
USA
+0.72
22.38
4
BENNETT Sarah
2001
CAN
+1.73
29.73
5
BOCOCK Elisabeth
2005
USA
+1.96
31.40
6
SUNSHINE Ava
2002
USA
+2.19
33.07
7
MORITZ Kjersti
2004
USA
+2.40
34.60
8
RASK Sara
2000
SWE
+2.49
35.25
9
RESNICK Allie
2001
USA
+3.31
41.21
10
ALEXANDER Kiki
2001
CAN
+3.34
41.43
11
HUDSON Piera
1996
NZL
+3.64
43.61
12
BOCOCK Mary
2003
USA
+3.70
44.05
13
GROSDIDIER Tatum
2004
USA
+3.84
45.07
14
JELINKOVA Adriana
1995
CZE
+4.09
46.88
15
CURRIE Stephanie
1997
CAN
+4.24
47.97
16
KAISERMAN Madison
2004
USA
+4.36
48.85
17
LAMONTAGNE Justine
2002
CAN
+4.52
50.01
18
PARKER Kathryn
1998
AUS
+4.77
51.83
19
LAFRENIERE Kaila
2004
CAN
+4.96
53.21
20
ROMANOV Dasha
2003
USA
+5.18
54.81
20
NORBYE Kaja
1999
NOR
+5.18
54.81
22
ZIMMERMANN Zoe
2002
USA
+5.19
54.88
23
BRAND Nora
2000
GER
+5.31
55.75
24
RENZONI Ella
2000
CAN
+5.36
56.12
25
TIMMERMANN Claire
2000
CAN
+5.50
57.13
26
PROFFIT Ainsley
2001
USA
+5.85
59.68
27
BEKKESTAD Kristiane
1998
NOR
+6.02
60.91
28
HILL Alyssa
2001
CAN
+6.36
63.39
29
SCHLEPER Sarah
1979
MEX
+6.73
66.08
30
CUTLER Haley
1997
USA
+7.54
71.96
31
COSSETTE Alexandra
2000
CAN
+8.18
76.62
32
KERVEN Michelle
1998
SWE
+8.87
81.63
33
TIMMERMANN Cydnie
2003
CAN
+9.21
84.11
34
HUNT Mia
2003
USA
+9.22
84.18
35
JONES Caroline
2001
USA
+9.50
86.21
36
CAMPBELL Ashley
2002
CAN
+9.64
87.23
37
ELSINGER Carly
2003
USA
+10.01
89.92
38
TOZZI Sophia
2003
USA
+10.58
94.06
39
HATANAKA Yukino
2001
JPN
+11.32
99.44
40
TOMKINSON Lily
1997
AUS
+12.60
108.75
41
BROMEE Ella
2000
SWE
+12.82
110.35
42
WOLD Tegan
2001
USA
+12.95
111.29
43
HEAYDON Phoebe
2005
AUS
+12.98
111.51
44
BUCHHEISTER Stella
2006
USA
+13.21
113.18
45
HONDA Hina
2002
JPN
+13.25
113.48
46
HITCHCOCK Brynne
2001
USA
+13.64
116.31
47
REHA Mika Anne
2001
CAN
+13.99
118.86
48
TRUEBLOOD Josephine
2002
USA
+14.14
119.95
49
ROUFA Kendahl
2002
USA
+14.68
123.87
50
BLACKBURN Jessica
2004
USA
+15.30
128.38
Did not finish 2nd run
Did not qualify for 2nd run
COREY Abishai
2006
USA
ROTH Noelle
2006
USA
MCTIGUE Mollie
2006
USA
GRIFFIN Bobbi Jo
2005
USA
BURKE Danielle
2004
USA
ROBERTS Molly
2005
USA
BIRTWHISTLE Sydney
2005
USA
ROBINSON Marie-Penelope
2003
CAN
STOCKER Anastacia
2003
GBR
HECKEY Megan
2003
CAN
POWERS Emma
2005
USA
SNYDER Ella
2005
USA
REYNOLDS Emma
2004
USA
ROBINSON Sophie-Anne
2001
CAN
THEBERGE Anne-Catherine
2004
CAN
HARSCH Kaitlyn
2001
USA
FALKSETE Ylva Tone
2000
NOR
LONGCHAMPS Noemie
2005
CAN
WELLING Maddie
2004
USA
MAEHANA Rira
2005
JPN
STIEL Sara
2004
CAN
PALMER Zoie
2004
USA
Did not finish 1st run
MAY Beatrice
2006
USA
AKERS Tatum
2006
USA
HUNT Annika
2006
USA
HEINRICH-MCMULLEN Zoe
2004
USA
DEMBECK Abby
2005
USA
LIGHTNER Maya
2005
USA
DEHART Paige
2005
USA
ST-PIERRE Simone
2005
CAN
BRUCE Tianna
2004
USA
LYNCH Erica
2003
USA
BOURGEOIS Amelie
2005
CAN
MARTIN Estelle
2005
CAN
DANCE Cate
2005
AUS
BOISSONNEAULT Finn
2005
USA
FROHLICH Annaliese
2004
USA
SOMMEROVA Celine
2003
CZE
NIELSSEN Carmen Sofie
2003
NOR
DANIELS Daisi
2002
GBR
SPEAR Ella
2001
USA
EXENBERGER Elena
2000
AUT
HOLM Olivia
2001
USA
SELVAAG Josefine
1998
NOR
Did not start 1st run